Esencan Hastanesi Facebook Sayfası Esencan Hastanesi Twitter Sayfası Esencan Hastanesi Instagram Sayfası Esencan Hastanesi Harita Esencan Hastanesi Telefon
444 0 212
Bilgi ve Randevu

eeg-icerik

Elektrosensefalografi (EEG) beynimizin elektriksel aktivitesinin kaydedilmesi işlemidir.

Normal şartlarda devamlı olarak beynimizde bir elektriksel aktivite mevcuttur. EEG ile bu aktivitede herhangi bir aksama bozulma var mı, varsa hangi bölgede ve ciddiyeti nedir anlaşılmaya çalışılır.

EEG işlemi için hastanın başına-saçlı derisine belli sayıda ucunda kayıtedici elektrot bulunan kablo yapıştırılır.

Rutin EEG işlemi ortalama yarım saat kadar sürer.

İyi bir EEG incelemesi için saçların temiz ve kuru karnın tok olması gereklidir.

Çekim esnasında gözler kapalı hareketsiz sakin bir şekilde uzanılır ya da oturur vaziyette olunur. Çekim esnasında çekimi yapan teknisyen zaman zaman hastadan gözlerini açıp kapatmasını, derin derin nefes almasını ve karşısındaki yanıp sönen ışığa bakmasını ister. Tüm bunların amacı beyinde anormal bir elektriksel aktivite varsa bunu uyarıp ortaya çıkarabilmektir.

EEG çekimi esnasında herhangi bir acı hissedilmez, hastaya elektrik verilmez, bu işlem ile hastanın düşünceleri okunamaz.

Rutin EEG dışında kısa süreli ortalama 1-1.5 saatlik uyku esnasında da çekim yapılabilir.

Tüm gece boyunca da çekimler yapılabilir

Temel olarak EEG işleminin amacı epilepsi (sara hastalığı) nın teşhisi ve takibidir. Bunun yanısıra her tür bayılma bilinç kaybında, baş dönmelerinde, kişilik davranış değişikliklerinde, uyku bozukluklarında da kullanılır.

ONLINE İŞLEMLER