Esencan Hastanesi Facebook Sayfası Esencan Hastanesi Twitter Sayfası Esencan Hastanesi Instagram Sayfası Esencan Hastanesi Harita Esencan Hastanesi Telefon
444 0 212
Bilgi ve Randevu

Önemsenmeyen halsizlikler, yorgunluklar, dışkılama esnasındaki kanamalar, nedeni bilinmeyen anemiler kolon (kalın barsak) kanserinin göstergesi olabilir.

Dışkılama alışkanlıklarında değişiklikler, ishal, kabızlık, dışkılama sonrası tam boşalmama hissi, dışkıda kan görülmesi, normalde olduğundan daha ince dışkılama, sürekli halsizlik ve kilo kaybı şikayetleriniz varsa kolon kanseri olabilirsiniz, mutlaka bir doktora başvurun.

Kalın barsak kanseri, en sık görülen 3. kanser türüdür. Çok tehlikeli gözden kolaylıkla kaçabilecek bir hastalıktır. Erken tanı konulması halinde cerrahi tedaviye yanıtı çok iyidir. Kadın ve erkeklerde sıklığı aşağı yukarı aynı orandadır.

Barsak Kanserinin Nedenleri

Kolon kanserine direkt olarak sebep olabilecek bir neden tanımlanamamakla birlikte, bazı risk faktörleri tanımlanmıştır:

1- Yaş: Hastaların % 90’dan fazlasının yaşı 50 yaş üzerindedir.
2- Polipler: Bunlara “adenom” da denilir ve iyi huylu bir tümörlerdir ancak kanserleşme potansiyeli taşırlar. 50 yaş üzerinde sıktır.
3- Aile Öyküsü: Bir kişinin yakın akrabalarında kalın barsak kanseri öyküsü varsa erken yaşta barsak kanserine yakalanma riski artmıştır. Hasta daha önceden meme ve yumurtalık kanserini geçirmiş ise barsak kanseri riski artmıştır. Barsağın tamamını kaplayan poliplerin olduğu “Ailevi Polipozis Koli” denilen bir kalıtsal hastalığa sahip ise kanser riski artmıştır. Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı da kolon kanseri riskini arttırır.
4- Daha önceden geçirilmiş kolon kanseri: Kalın barsak kanseri geçirmiş bir kişi, diğer insanlara göre yeniden yakalanma konusunda yüksek risklidir.
5- Diyet: Hayvansal yağdan zengin beslenenlerde ve kalsiyum, folik asit ve liften fakir yiyecekleri fazla oranda tüketenlerde kolorektal kanser riski artmıştır.
6- Sigara: Sigara hem polip hem de kolorektal kanser için önemli bir risk faktörüdür.

Barsak Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak tümörün evresiyle yakından ilgilidir. Kansere neden olan kitle barsağın içine doğru büyümesini sürdürür. Bu yüzden barsakta tıkanmaya neden olmadan veya kanamaya sebep olmadan bulgu vermesi ve dolayısıyla tanı konması zorlaşır. Başlıca belirtileri şunlardır:

Dışkılama alışkanlıklarında değişiklikler, İshal, kabızlık, tam boşalmama hissi, Normalde olduğundan daha ince dışkılama, Dışkıda kan görülmesi (parlak ya da koyu kırmızı renkte), Anemi (Kansızlık), Gaz, şişkinlik, kramp tarzında karın ağrıları, Nedensiz kilo kaybı, Geçmeyen yorgunluk, Bulantı, kusma.
 
Tanıyı erken koyabilmek yada kanseri engellemek için kullanılan tarama testleri şunlardır:

İlk olarak yapılan parmakla anüsten yapılacak olan muayenedir. Bu muayene ile kalın barsakta tümörün sık görüldüğü yerlerden biri olan çıkış kısmı değerlendirilmiş olur.

Dışkıda gizli kan testi: Hem kanser hemde polip kanamaya neden olabilir. Genellikle gözle görülür kanamalar değildir. Bu test ile dışkıda olan az miktardaki kan bile saptanabilir.

Sigmoidoskopi: Barsağın son 60 cm.lik kısmı görüntülenmesi için kullanılır. İşlem esnasında tespit edilen polipler çıkartılabilir. Çıkartılan poliplere patolojik değerlendirme yapılır ve kanser olup olmadığına karar verilir.

Kolonoskopi: Bu yöntemle kalın barsağın tamamı değerlendirilebilir ve işlem esnasında görülen polipler çıkartılır.

Tüm kanserlerde olduğu gibi barsak kanserinde de erken tanı önemlidir.
 
Barsak Kanserinden Korunmak İçin;

50 yaş üzerinde iseniz düzenli kontrollerinizi yaptırmalısınız, Yüksek lifli ve hayvansal yağ oranı düşük gıdaları ağırlıkla tüketmelisiniz, Spor yapmalısınız, Fazla kilolardan kurtulmalısınız, Sigara ve alkol kullanmamalısınız.

Şunu unutmayın; Kolon kanseri erken tanı aldığında ve erken cerrahi uygulandığında tamamen ortadan kaldırılabilecek bir kanserdir. Bu yüzden 50 yaş üzerindeki kontroller, erken teşhis yada muhtemel kanserin önlenmesi ve olan kanserin etkin tedavisi için hayati önem taşır.

Yrd. Doç. Dr. Uğur EKİCİ
Genel Cerrahi Uzmanı

ONLINE İŞLEMLER