Esencan Hastanesi Facebook Sayfası Esencan Hastanesi Twitter Sayfası Esencan Hastanesi Instagram Sayfası Esencan Hastanesi Harita Esencan Hastanesi Telefon
444 0 212
Bilgi ve Randevu

Kolonoskopi makattan geçilerek tüm kalın barsağı inceleme imkanı sağlayan bir muayene metodudur. Başparmak kalınlığında bir cihazdır. Bu işlem sayesinde polipler, tümörler, iltihabi değişiklikler veya başka patolojik değişiklikler varsa görülür. Kolonoskopi sırasında saptanan normal olmayan dokuların mikroskobik incelenmesinin yapılabilmesi (Patoloji tetkiki) için küçük örnekler alınabilir (Biopsi) veya  polip adını verdiğimiz yapılar tamamen çıkartılabilir. Makattan kanaması olan veya dışkısında gizli kan saptananlara, Dışkılama alışkanlığında kabızlık veya ishal yönünde değişiklik gösterenlere, geçmeyen ishali olanlarda ishal nedenini araştırmak için, inflamatuar barsak hastalığı olanlara (Ülseratif kolit, Crohn), barsak kanseri veya polip öyküsü olanlara, ailesinde Rahim – Yumurtalık -Meme kanseri olanlara, birinci derece akrabalarında barsak kanseri olanlara, nedeni açıklanamayan kilo kaybı ve nedeni açıklanamayan karın ağrısı olanlara kolonoskopi yapılması gerekmektedir. Ayrıca 50 yaşını geçmiş herhangi bir şikayeti olmayan bireylere polip ve kanser taraması amacıyla kolonoskopi yapılmaktadır.

Esencan Hastanesi Endoskopi Ünitesinde kolonoskopi işlemi Uyutularak yapılmaktadır. İşlem öncesi, koldaki yüzeysel bir toplardamara bir kateter (Yumuşak Kanül) yerleştirilir. Daha sonra bu kataterden verilen ilaçlarla hasta uyutulur ve işlem esnasında hasta hiçbir şey hissetmez ve hatırlamaz.

Yrd. Doç. Dr. Serhan YILMAZ
Genel Cerrahi Uzmanı

ONLINE İŞLEMLER