Esencan Hastanesi Facebook Sayfası Esencan Hastanesi Twitter Sayfası Esencan Hastanesi Instagram Sayfası Esencan Hastanesi Harita Esencan Hastanesi Telefon
444 0 212
Bilgi ve Randevu

Esencan Hastanesi’nde Karaciğer, safra kesesi-safra yolları, pankreas ve dalak hastalıklarının cerrahi tedavisi başarıyla uygulanmaktadır. Bu bölümle ilgili en sık görülen hastalıklar;

Safra Kesesi Taşı, Çamuru, Polip

Safra kesesinin içerisinde çeşitli sebeplerle taş oluşması ve buna bağlı olarak en sık karın sağ üst kısmında kaburga kemiklerinin altında ve sırta vuran ağrı ile kendini gösteren bir hastalıktır. Yemeklerden sonra hazımsızlık, şişkinlik gibi şikayetlerde olabilir. Akut kolesistit olarak adlandırılan ve safra kesesi iltihabı olarak bilinen durumda karın ağrısının yanı sıra bulantı ve kusma da eşlik edebilir. Eğer safra kesesinin içerisinde bulunan taş ana safra kanalına düşerse sarılık gelişebilir. Kadınlarda daha sıktır.

Tanı

Safra taşlarına ait belirtiler sadece bu hastalığa özgü olmadığından, birçok hastalıkla karışabilirler. Yapılacak bir Ultrasonografi (USG) incelemesi ile safra taşları kolayca tanınabilir.

Tedavi

Bu hastalığın tek tedavisi cerrahidir. Günümüz gelişen teknolojisiyle beraber bu ameliyatlar kapalı yöntem olarak bilinen Laparaskopik sistemle başarıyla  Laparoskopik cerrahide göbeğin hemen altından yapılan küçük bir kesiden özel bir kamera içeri sokulur. Cerrahi aletlerin sokulabilmesi için de 3 tane ayrı birer cm. lik kesi yapılır, aynı şekilde safra kesesinin damarları ve kanal bağlanıp kesilerek safra kesesi çıkarılır, kesiler ve  dikilir. Küçük kesilerle yapıldığından kozmetik sonuç açık kolesistektomiden iyidir.

Hastaların hastanede yatış süreleri, ameliyat sonrası ağrıları ve iyileşme süreleri kısalmaktadır. Kompleks veya komplike olmuş hastalarda genellikle açık kolesistektomi önerilir. Laparoskopik ameliyat esnasında böyle bir durumla karşılaşılırsa açık ameliyata geçilir. Laparoskopide açık ameliyata geçilmesi olasılığı %5 kadardır. Safra kesesinin çıkarılması bir eksiklik yaratmaz ve ameliyat sonrası özel bir diyet yapmak gerekmez.

Karaciğer Kist Hidatik

İyi yıkanmadan yenilen çiğ sebze ve meyveden insanlara bulaşan bu paraziter hastalık vücudun çeşitli bölgelerinde görülebileceği gibi en sık Karaciğer’ de karşımıza çıkar. Hiç bir bulgu vermeyebileceği gibi en sık karın sağ üst tarafında ağrı ile kendini belli eder.Tedavisi cerrahidir.

Karaciğer iyi huylu ( Benign )  ve kötü huylu ( Malign )  tümörleri

Hemanjiom – Karaciğer kanserler

Dalak hastalıkları

Dalak kistleri – Dalak büyümesi

Pankreas hastalıkları

Pankreas kanseri – Pankreas kistleri

Akut ve Kronik Pankreatit (Pankreas İltihabı)

Safra yolları hastalıkları:

Safra yolları taşları – Safra yolları darlıkları

Yrd. Doç. Dr. Serhan YILMAZ
Genel Cerrahi Uzmanı

ONLINE İŞLEMLER