Esencan Hastanesi Facebook Sayfası Esencan Hastanesi Twitter Sayfası Esencan Hastanesi Instagram Sayfası Esencan Hastanesi Harita Esencan Hastanesi Telefon
444 0 212
Bilgi ve Randevu

Troid bezi vücudun en önemli endokrin bezidir. Tüm sistemler üzerine etkili ve birçok aktivite ile doğrudan veya dolaylı olarak ilgilidir. Tiroid bezi hastalığının teşhisi için şu 13 belirtiyi bilmek büyük fayda sağlamaktadır. Tiroid bozukluğu ile ilgili olabilecek olan bu semptomlardan birine sahip olanların kandaki tiroid hormonu seviyenizi ölçtürmesi ve bir doktora başvurması gerekir.

tiroid-hastaliklari-iceirk

Guatr: Tiroid bezinin genişlemesidir. Troid hormonu seviyesi genellikle normaldir ancak hipotrioidizmle ya da hipertiroidizmle de birlikte olabilir. Boyunda şişlik veya dolgunluk hissi, ses kısıklığı, yutma güçlüğü, nefes darlığı ilk bulgular olarak ortaya çıkabilir. Guatr nodül varlığında veya nodül olmadan oluşanlar olarak temelde 2 türlüdür.

Nodüler olmayan (Diffüz Guatr): Tiroid bezinin içerisinde herhangi bir nodül ya da kist olmaksızın genel olarak büyümesidir. Toplumun % 10-12 sinde olup İyot eksikliğinde artar. Her yaşta görülebilir ve sıklığı yaş ile birlikte artar. Kadınlarda erkeklere göre daha sıktır. Birçok hastanın hiç bir şikâyeti olmaz. Bez büyümesi devam ettikçe etraftaki dokulara bası yapması nedeniyle nefes darlığı, yutma güçlüğü ve ses kısıklığı oluşabilir ve ilk şikâyetler bunlar olabilir. Evreleri vardır ve herhangi bir aşamada bu şikâyetlere sebep olabilir.

Nodüler Guatr: Troid Bezinde Bir veya 1'den fazla nodül olması sonucu troid bezinin büyümesidir. Bu nodüller troid bezinin hızlı (hipertroidi) ya da yavaş (hipotroidi) çalışmasına neden olabilirler ancak çoğunlukla troid hormon seviyesi normaldir. Bu nodüller iyi huylu (kanser olmayan) nodüller olabilirken, kötü huylu (kanser) olabilirler. Bu hastaların Tiroid hormon düzeyleri ölçülüp Troid Ultrasonografisi öncelikle yapılmalı ve nodül 1 cm den büyük ise İnce İğne ile Biopsi yapılarak ve gereklik halinde sintigrafi çekilerek kanser olup olmadığı tespit edilmelidir. Nodülün büyüklüğü ve kanser olup olmadığına göre takip mi edilmeli yoksa hasta ameliyat mı gerektirmekte kararı verilir.

Troid hastalıklarından hipertiroidizm (vücudunuzda gerekenden daha fazla tiroid hormonu üretilmesi) ve hipotiroidizm (vücudunuzda gerekenden daha az tiroid hormonu üretilmesi)  metabolizmayı direkt olarak etkiler.  Hipotroidi ve hipertoridi diğer troid hastalıklarının bulguları olarak ta görülebilirler. Diğer önemli troid hastalıkları; guatr (tiroid bezinin büyümesi, genellikle troid hormon seviyesi normaldir.), tiroid kanseri, tiroid nodülleri (tiroid bezi içindeki yumrular) ve tirodit (tiroid bezinin inflamasyonu)’dir.  

Popülasyonun yaklaşık % 12 si hayatı boyunca troid hastalıklarıyla karşılaşmaktadır. Hipotiroidizm hipertiroidizmden daha yaygındır ve bu iki rahatsızlık yakın bir şekilde bağlantılı olmasına rağmen, teşhis ve tedavilerinde birçok önemli farklılıklar vardır. Tiroid bozukluğunun önemli belirtileri şunlardır:

Yorgunluk Ve Uyku Bozuklukları

Yorgunluk hipotiroidizmde en belirgin semptomdur. Hasta sürekli uyumak istediğinden ya da normalden daha fazla uyuduğundan ama yine de yorgun, bitkin ve hiç enerjisi yok gibi hissettiğinden yakınır

Hipertiroidizmi olan hastalardan bazıları uykuya dalmada güçlük çekerler ve bu nedenle yorgun ve bitkin hissederler. Tiroid bezinin aşırı aktivitesi uykusuzluğa neden olur bu yüzden nabız hızlanır ve geceleri uykuya dalmanızı zorlaştıran ya da gecenin bir yarısı sizi uyandıran bir kaygı hali oluşur.

Kilo Değişimleri

Sürekli kilo almak veya kilo vermekte çok zorlanmak hipotroidinin göstergesi olabilecek semptomlardandır. Hipertroididide ise; Her zamanki miktarda ve her zamanki yiyecekleri yemenize rağmen kilo veriyor olabilirsiniz.

Ruhsal Değişiklikler

Hipotiroidizm: Her zamankinden depresif ve daha üzgün hissedilmesine, ya da konsantrasyonunuzun düşük ve hafızanın zayıf ya da zihninizin bulanık olmasına neden olurken,  hipertirodizm anksiyete, panik atak ya da bir türlü gevşeyememe durumuyla ilişkilidir. Aynı zamanda çok fazla tiroid hormonu konsantre olmayı zorlaştırır.

Bağırsak Problemleri

Hipotiroidizm: Çok ciddi ya da çok uzun süren kabızlığa,

Hipertiroidizm: İshal ya da huzursuz bağırsak sendromu olabilirsiniz

Kas Ya Da Eklem Problemleri

Hipotirodizm: Uzuvlarınızda birden uyuşma, karıncalanma hissine neden olabilir. Bu durum, tiroid hormonunun çok az üretilerek beyne, omuriliğe sinyal gönderilen sinyallerle bütün vücudunuzun etkilenmesi yüzündendir. Ayrıca kollarınızda ve bacaklarınızda genel kas ya da eklem katılığı, ağrı, zayıflık hissedebilir ya da tendinit olabilirsiniz.

Hipertirodizm: Ellerinizle bir şeyler taşırken ya da baş üzeri aktivitelerde ya da merdiven çıkarken zorluk ya da birçok kas ve eklem problemi yaşayabilirsiniz.

Düzensiz Adet, Kısırlık, Libido Problemleri

Hipotiroidizm: Menstruasyon dönemi ağrılı olabilir, daha sık ve daha uzun sürebilir. Ayrıca kısırlık, libido problemleri gibi hormon değişikleri olabilir.

Hipertiroidizm: Âdetiniz düzensiz, daha kısa ve daha az olabilir. Ayrıca kısırlık olabilir. (hem hipotiroidizm hem de hipertiroidizm yumurtlamayı etkiler)

Saç Ve Derideki Değişiklikler

Hipotiroidizm: Saçılar kuru ve cansız olabilir ve kolay dökülebilir. Bu durum çok az salgılanan tiroid hormonunun saç büyüme döngüsünü azaltmasındandır. Aynı zamanda beklenmedik saç kayıpları ya da kirpik ve kaş kayıpları da yaşanabilir. Ayrıca metabolizmanızın yavaşlamasından dolayı deri kuruyabilir, tırnaklarınız kolayca kırılır.

Hipertiroidizm: Tipik saç dökülmelerine sebep olur, deri incelir ve hassaslaşır.

Vücut Sıcaklığı

Hipotiroidizm: Eller ve ayaklar soğuktur ya da üşüme hissi mevcuttur. Soğuğa tahammül edilemez

Hipertiroidizm: Ortam diğerlerinin hissettiğinden daha sıcak hissedilir, ellerde ve ayaklarda yanma ateş basması hissi ya da çok fazla terleme olabilir. Sıcağa tahammül edilemez.

Kolestrol Problemleri

Hipotiroidizm: Diyet, egzersiz ve ilaca rağmen olan yüksek kolesterol seviyeleri ile ilişkilidir. .

Hipertiroidizm: Kolesterol seviyesi düşüktür.

Kan Basıncı

Hipotiroidizm: Hipotirodizmi olan insanların hipertansiyon olma riskleri 2 ya da 3 kat daha fazladır.

Hipertiroidizm: Küçük tansiyon normal seviyede ya da daha düşük olmasına rağmen büyük tansiyonu yüksek çıkar.

Kalp Hızı

Hipotiroidizm: Kalp hızı düşük olabilir. Kalp hızı tiroid hormonu tarafından düzenlenir. Tiroid hormonu yetersizliğinde kalp hızı normalden 10-20 atım/dakika daha az olabilir.

Hipertiroidizm: Kalp daha hızlı atabilir veya çarpıntı ya da üfürüm olabilir.

Boyunda Şişlik, Nefes Darlığı, Yutma Güçlüğü, Ses Kısıklığı

Tiroid bezi büyümesi sonucunda oluşabilecek şikâyetlerdir. Bu büyüme nodüle bağlı ya da ondan bağımsız olabilir. Bez büyümesi devam ettikçe etraftaki dokulara bası yapması nedeniyle nefes darlığı, yutma güçlüğü ve ses kısıklığı oluşabilir ve ilk şikâyetler bunlar olabilir.

Göz Bulguları:

Hipertroidili hastalarda exoftalmus denilen, göz küresinin öne doğru (göz büyümesi) yer değiştirmesi ile seyreden durum görülmektedir.

Risk Faktörleri: Yaş, Cinsiyet Ve Sigara

Bazı insanlar tiroid problemlerine daha yatkındır. Hem genetik hem de çevresel faktörler hipertiroidizm ve hipotiroidizm gelişimine neden olur.

Aile Öyküsü: Eğer ailede tiroid problemi öyküsü varlığı hastalık ihtimalini çok yükseltir.

Cinsiyet ve Yaş: Özellikle yaşlı nüfusta kadınlarda daha yüksek oranda görülür, kadınlar erkeklere göre 5 ya da 6 kat daha fazla risk altındadır.

Sigara: Sigaranın içindeki siyonid tiroidin çalışmasına karşı bir rol oynar. Sigaranın tiroid üzerindeki en önemli etkisi hipertiroidizme neden olmasıdır. Graves hastalığı (tiroidin fazla çalışması sonucu boğazın şişmesi ve gözlerin dışarı doğru çıkmasıdır) riskinin içmeyenlere göre iki kat fazla olduğu bulunmuştur.

Yrd. Doç. Dr. Uğur EKİCİ
Genel Cerrahi Uzmanı

ONLINE İŞLEMLER