Esencan Hastanesi Facebook Sayfası Esencan Hastanesi Twitter Sayfası Esencan Hastanesi Instagram Sayfası Esencan Hastanesi Harita Esencan Hastanesi Telefon
444 0 212
Bilgi ve Randevu

infertilite-icerik

Varikosel, testis torbasının içinde genişlemiş varisler (damarlar), erkek kısırlığını etkileyen en yaygın durumdur ve ağrı ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca sol tarafta varikosel varlığı daha yaygındır. Varikosel tedavisi için çeşitli yaklaşımlar vardır. Klasik varikoselektomi, mikrocerrahi inguinal ve Subinguinal yaklaşımlar, laparoskopik onarım ve radyografik embolizasyon.

Mikrocerrahi varikoselektomi şu anda en düşük komplikasyon riski ve yüksek babalık oranı (anormal sperm sayısını yeniden artması) nedeniyle tercih edilen tedavi seçeneği olmuştur. Mikrocerrahi varikoselektomi de kasık bölgesinde küçük bir kesi yapılır. Bu küçük bir kesi (2 cm) genelde kasık kemiğine üzerinde yapılır. Burada, bir mikroskop kullanılarak, genişlemiş venler bulunur ve kan akışı kesilir. Kesi birkaç küçük dikişle kapatılır. Mikrocerrahi varikoselektomide, testisi korumak için testis arter ve lenfatik kanalları mümkün olan en iyi şekilde görselleştirme sağlanır. Ayrıca testis doğurtulur ve altında bulunun diğer venlerde bağlanır.

Varikosel ameliyatının başarı şansı nedir ?

Varikosel ameliyatından sonra sperm değerlerinde düzelme ve gebelik şansında yükselme olduğu bilinmektedir. Yapılan çalışmalarda varikosel ameliyatı olanların %50-80′inde spermlerinde düzelme görülürken, %20–69 arasında gebelik bildirilmektedir.

Doktorunuz ile takip kontrol planınızı konuşmalı, eşinizle gerekli psikiyatrik desteği almaktan çekinmemelisiniz.Operasyon sonrası en sık memnuniyetsizlik nedenleri ağrını geçmemesi, kısırlığın geçmemesi nedenlidir.Sorunlarınız ve sağlıklı cinsel yaşam hakkında sorularınız için doktorunuzdan çekinmeden randevu talebinde bulununuz…

Yrd. Doç. Dr. Tuncay TAŞ
Üroloji Uzmanı

ONLINE İŞLEMLER