Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

akciger-kanseri
Göğüs Hastalıkları

Ülkemizde ve dünyada çok hızlı görülmeye başlayan akciğer kanseri, toplumda erkekler arasında görülen kanser türlerinde de ilk sırada yer almaktadır. Anacak kadınlar arasında da bu kanser türünün görülme sıklığı giderek artmaktadır. Uzmanlar akciğer kanserinin bu derece yaygınlaşma nedenlerinin arasında sigara tüketiminin artmasının etken olduğunu belirtmektedir. Günümüzde akciğer kanseri teşhisi yapılan hastaların çoğunda kanserin 3-4 evrede olduğu görülmektedir. Bunun nedenleri arasında akciğer kanserinin ilerlemesinin sinsi olması, ayrıca belirtilerinin de başka hastalıklarla benzer olması yatmaktadır. Bu yüzden yıllarca sigara içmiş olan kişilerde herhangi bir belirti olmasa bile, akciğer kanseri riskine karşı yapılacak düzenli taramalar oldukça önemlidir.

Akciğer kanserinin belirtileri

Giderek artan öksürük: Öksürük akciğer kanserinin ilk belirtileri arasında yer alır. Fakat öksürüğün başka nedenlerden kaynaklandığı düşünülerek, yeterince önemsenmemesi yüzünden akciğer kanseri tanısı da gecikiyor. Özellikle iki haftayı geçen, şiddetini arttıran ve sebebi tespit edilemeyen inatçı öksürükte, akciğer kanseri göz ardı edilmemelidir. Öksürükle birlikte kanlı balgam olması, balgamın koyu kahve renkte olması da kanserin belirtileri arasında kabul ediliyor.

Göğüs ağrısı: Göğüs ağrısının da çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Fakat akciğer kanserinin de temel belirtileri içinde yer alır. Özellikle öksürürken, derin nefes alırken, gülerken ya da başka bir eylem sırasında artan göğüs ağrısı olursa, kişinin akciğer kanseri taraması yaptırması önemle belirtiliyor.

Nefes darlığı: Solunum belirtileri arasında kabul edilen nefes darlığı ve hırıltılı solunum akciğer kanserinin her evresinde ortaya çıkabilir. Bu kanserin sinsice ilerleme göstermesi yüzünden hastalar nefes darlığı belirtisini de fazla önemsemiyor. Bazıları bunu fazla kiloya ve yaşa bağlarken, gençlerde iş yoğunluğu yüzünden doktora gitmeyerek ihmalkarlık yapıyor. Fakat akciğer kanseri açısından erken teşhis yaşamsal öneme sahiptir. Bu nedenle kanserin belirtisi olabilecek her semptom ihmal edilmemelidir.

İştahsızlık ve kilo kaybı: Kişinin çok sigara içmesi ve bununla birlikte ani başlayan iştahsızlık durumu olması halinde, akciğer kanseri açısından bir tarama yapılmalıdır.

Ses kısıklığı ve yutma güçlüğü: Bu belirtilerde akciğer kanseri belirtileri olabilir. Ancak bunların başka bir nedende kaynaklanması mümkün olabilir. Fakat soğuk algınlığı gibi sebep olmaksızın yaşanan ses kısıklığında mutlaka doktora gidilmelidir. Bu belirtilerde hastanın öyküsü, yakınmaları değerlendirilerek muayene yapılır.

Halsizlik, vücut kırgınlığı: Akciğer kanseri hastalarında erken yorulma, sürekli halsizlik, yorgunluk hissi olması en fazla rastlanan belirtilerdir. Toplumda demir eksikliği anemisi, stres, mevsimsel koşullar gibi nedenlerle de halsizlik görülebilir. Yine de kişinin yaşamını olumsuz etkiliyorsa, bununla birlikte solunum sorunları da yaşanıyorsa, mutlaka akciğer taraması yaptırılmalıdır.

Parmaklarda çomaklaşma: Kişilerde el ve ayak parmak uçlarında bulunan dokunun şişmesi ve yuvarlaklaşması, ağrısız ve yavaş bir ilerlemesi göstermesi akciğer kanserine bağlanmaz. Fakat bu belirtilerin ani bir şekilde gelişmesi kanser açısından risk oluşturur. Mutlaka değerlendirmeye alınması gerekir.

Vücut ağrısı: Sırt ve omuz ağrısı toplumda özellikle bazı işlerde çalışanlarda yopun olarak görülmektedir. Fakat akciğer kanseri ilerlediği zamanda omuz ve sırt ağrısı, kol ve bacak ağrısı, kürek kemiği ağrısı sıkça hissedilir. Kanser beyne kadar ilerlediğinde ise, baş ağrısı hissedilebilir. Bu nedenle devamlı hale gelen vücut ağrıları önemsenmelidir.

Sık tekrarlayan enfeksiyon: Solunum yolu enfeksiyonlarının sıkça tekrarlaması, tedaviye rağmen iyileşme göstermemesi akciğer kanseri belirtileri arasında görülür. Bu kişilerin uzun yıllar sigara içmiş olması halinde kanser şüphesi daha yüksektir. Bu tür belirtiler akciğer kanserinin erken aşamada teşhis edilmesine yardımcı olur. Doktorlar sigara içen kişilerin düzenli olarak kanser taramasından geçmesini önermektedir.

Göz kapağında düşme: Akciğer kanseri belirtileri arasında görülen göz kapağında düşme, göz bebeğinde küçülme, yüzde bir tarafta terleme gibi semptomlar ihmal edilmemelidir.

Sayılan bu belirtilerin biri ya da bir kaçının görülmesi halinde, kişilerin zaman kaybetmeden göğüs hastalıkları uzmanına gidilmelidir. Ancak bu belirtilerin başka hastalıklar yüzünden de olma ihtimali vardır. Buna rağmen belirtilerin nedeni tespit edilmeli ve buna uygun tedavi uygulanmalıdır. Eğer hastada akciğer kanseri şüphesi olursa, daha ileri tetkikler yapılacaktır. Eğer akciğer kanseri erken aşamada teşhis edilirse, kanserin tedavi olasılığı da % 85-90 seviyelerine çıkmaktadır. Hastalar açısından yaşamsal risk oluşturan akciğer kanserinin erken teşhis edilmesi hayat kurtarıcıdır.

Leave your thought here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir