Anti Uv Özellikli Lenslerin Kullanımı

akıllı-lens-nedir
Göz Hastalıkları

Göz, insan vücudunda yer almakta olan en hassas organlardan biri olarak bilinmektedir. Hassas bir organ olan göz, dışarıdan gelebilecek tehlikelerden ciddi oranda etkilenebilmektedir. Hassas olmasının yanı sıra karmaşık bir yapıya da sahip olan gözde birçok rahatsızlığın meydana gelebildiği bilinmektedir. Bu rahatsızlıklar doğuştan veya sonradan meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda bu rahatsızlıkların çevresel faktörler, kalıtımsal nedenler ile de meydana gelebildiği bilinmektedir. Göz rahatsızlıklarına neden olan çevresel faktörler arasında teknolojik aletlerin uzun süre ve yakın bir şekilde kullanımı, kişinin okuma esnasında nesneyle arasında yeterince boşluk bırakmayışı gibi durumlar yer alabilmektedir. Bunların yanı sıra ailesinin geçmişinde göz bozuklukları görülen kişilerin de kalıtımsal olarak göz bozuklukları ile dünyaya gelmesi veya bir yaştan sonra bu göz bozukluklarının ortaya çıkması durumu da mümkündür. Tüm bu nedenlerin yanı sıra hassas bir organ olan gözün çevresinde kullanılan kozmetik ürünler de gözü olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle belli bir kalitenin altında alan ve uzun süre göz çevresinde bekletilen kozmetik ürünler bazı problemlere yol açabilme potansiyeli taşımaktadırlar. Bazı kozmetik ürünlerin veya kimyasalların göz üzerinde alerjilere sebep olabilmesi durumu da mümkündür. Bu durum gerçekleştiği takdirde gözün mutlaka bir göz doktoru tarafından muayene edilmesi ve alerjiye sebebiyet veren ürünün kullanımının bırakılması gerekmektedir. Tüm bunlarla birlikte kişinin göz hijyenine ve göz çevresinin yeterince temiz olmasına da dikkat etmesi gerekmektedir.

Göz rahatsızlıkları meydana geldiği takdirde kişi bir göz doktoru tarafından muayene edilmelidir ve rahatsızlığa uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir. Uzak veya yakını görememe problemleri meydana geldiği takdirde kişilere ilk olarak doktor tarafından gözlük kullanımı önerilebilmektedir. Gözlük kullanımı görme problemi yaşamamasına rağmen her gün bir şeylere odaklanmak durumunda olan kişilere de önerilebilmektedir. Bu gözlükler dinlendirici gözlük olarak bilinmektedirler.  Fakat gündelik yaşantıda kullanım zorluğuna sebep olması nedeniyle gözlük kullanımı çoğu kişi tarafından tercih edilmemektedir. Bu nedenle gelişen teknolojiyle birlikte kullanımı giderek daha faydalı bir hale gelen kontakt lensler kişiler tarafından sıkça tercih edilir hale gelmiştir. Gündelik yaşamda sunduğu kolaylıklar ve görme bozukluklarına çözüm getirmesi sebebiyle kontakt lensler oldukça fazla sayıda kişi tarafından tercih edilmektedirler.

Miyop ve hipermetropi durumuna sahip olan kişiler tarafından kontakt lens oldukça kolay bir şekilde kullanılabilirken katarakt problemine sahip kişiler açısından faydalı olmayacağı bilinmektedir. Bu nedenle katarakt durumu meydana geldiği takdirde kontakt lens veya gözlük kullanımının problemi çözmek için yeterli olmayacağı bilinmektedir. Göz merceğinin şeffaflaşmasına yol açan katarakt problemi görüldüğü takdirde uzman bir göz doktoru tarafından kişiye cerrahi operasyon uygulanması gerekmektedir.

Anti Uv Özellikli Lens

Lensler, kişinin gözlük kullanmasına ihtiyaç duymadan görme probleminin çözülmesini sağlamaktadırlar. Lenslerin Anti uv özelliğe sahip olan, renkli, zararlı ışınlardan koruyan olmak üzere birçok çeşidi bulunmaktadır. Lens seçiminde bulunurken lenslerin hangi zararlı ışınlardan koruduğunu bilmek oldukça önemlidir. Bu durumu bilmeden lens kullanmak, göz sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle lens seçimi oldukça ciddi ve önemli bir durum olmaktadır.

Kişilerin yaz aylarında lens kullanmayı tercih etmeleri durumunda kullanacakları lenslerin hangi ışınlardan koruyacakları durumu çok daha önemli bir hale gelmektedir. Güneş aracılığıyla göze doğrudan iletilen ışınların gözde kalıcı problemlere yol açabilmesi nedeniyle yaz aylarında kullanılacak lenslerin koruyucu özelliklerine daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Anti Uv özellikli lensleri kullanırken güneş ışınlarının doğrudan göz ile temasını önlemek gerekmektedir. Anti uv özellikli lenslerin zararlı ışınlardan kişiyi %80 oranında koruduğu bilinmektedir. Anti uv özellikli lenslerin yanı sıra anti uv özellikli gözlüklerin kullanılması da tavsiye edilmektedir. Bu durum zararlı ışınlardan korunma oranını arttıracaktır. Uv ışınlar cilt üzerinde dahi lekelenmelere neden olabilmekteyken hassas bir organ olan gözü olumsuz yönde etkilemesi kaçınılmazdır. Anti uv ışınlı gözlükler kullanan kişilerin kullandıkları lenslerin son kullanma tarihlerine dikkat etmesi tavsiye edilmektedir.

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir