Arpacık Nedir ve Evde Arpacık Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

arpacik
Göz Hastalıkları

Arpacık, bağışıklık sisteminin düşük olması sonucunda belli dönemlerde göz üzerinde meydana gelen, gözün iltihaplı şişmesi durumu olarak bilinmektedir.  Arpacık görülmesinin başlıca belirtileri şunlardır;

  1. Bağışıklık sisteminin güçsüz olması
  2. Gözde kızarıklık
  3. Gözde şişme
  4. Kanlanma ve kaşıntı

Belirtilerle birlikte gözde iltihaplı şişme görülür. Bu iltihabın patlaması durumunda, gözün enfeksiyon kapma riski söz konusudur. Gözde iltihaplı şişme halinde görülen arpacık için patlama durumuna gelmeden önce bir göz doktoruna danışılması tavsiye edilmektedir. Arpacık görülmesi durumunda kişinin eliyle temas etmemesi tavsiye edilmektedir. El ile göze temas edilmesi durumunda gözün enfeksiyon kapma riski artmaktadır.

Arpacık Tedavisi İçin Evde Neler Yapılabilir?

Arpacık tedavisi nedeniyle kişinin gözün enfeksiyon kapmaması için el mümkün olduğunca göze temas etmemesi ve kişinin bir uzman yardımı alması gerekmektedir. Bunların yanı sıra arpacık görüldüğü takdirde kişi evde birtakım yöntemler uygulayabilmektedir. Bu yöntemler başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

1- Çay Yöntemi

Demlenen çayın içerdiği antiseptik özelliği sayesinde özellikle iltihaplanma durumuna karşı faydalı olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra demlenen çayda bulunan antiseptik maddeler göz nezlesi gibi durumlarda da faydalı olmaktadır. Bu nedenle özellikle iltihaplanma görüldüğü takdirde demlenen çayın soğumasıyla birlikte göz üzerinde bir süre bekletilmesi tavsiye edilmektedir. Arpacığın görüldüğü bölgeye günde iki kez düzenli bir şekilde demlenmiş çay yönteminin uygulanması, belirgin bir şekilde etkili olacaktır.

2- Patates Kabuğu Yöntemi

Göz üzerinde meydana gelen ödem ve şişlikleri azaltmak konusunda faydalı olan patates kabuğu gözün üstünü kapatacak şekilde hazırlanmalıdır. Patates kabuğunun göz üzerinde beş ile on dakika bekletilmesi gerekmektedir. Patates kabuğu yönteminin günde en az ki kez göz üzerinde uygulanıyor olması gözde meydana gelen ağrı, şişlik ve kızarıklıkların önlenmesinde oldukça faydalı olacaktır.

3- Sarımsak Yöntemi

Doğrudan göz üzerine uygulanması tavsiye edilmeyen sarımsak yönteminde, sarımsağın tüketilme yoluyla bağışıklık sistemi üzerindeki faydalarından yararlanılmaktadır. Doğrudan göze sarımsağın uygulanması gözde yanmaya sebep olacaktır. Aynı zamanda bir pamuk üzerine sıkılmış olan sarımsak suyu yardımı ile sarımsağın faydalarından yararlanabilmenin de mümkün olduğu bilinmektedir. Sarımsak suyu, arpacığın olduğu bölgeye uygulandığı takdirde su kuruyana kadar kişi gözünü açmamalıdır. Aksi takdirde sarımsak suyu gözde aşırı yanmaya sebep olacaktır.

4- Kişniş tohumu yöntemi

Maydonozgillerden bir bitki olan kişniş, antioksidan maddeler içermektedir. Bu antioksidan maddeler enfeksiyona yönelik oldukça faydalı olmaktadır. Kişniş tohumunun kaynatılması yoluyla kişi demlenen suyu pamuk aracılığıyla gün içerisinde gözüne uygulayabilir. Kişniş tohumu yönteminde kişi, demlenen suyu bir süre göz üzerinde beklettikten sonra mutlaka yıkama yoluyla temizlemelidir. Kişniş tohumunun demlenerek göze uygulanması özellikle gözdeki şişlikler için oldukça faydalı olmaktadır.

5- Aloe Vera Yöntemi

Aloe veranın içerdiği vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir bitki olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda içerdiği antioksidan bakımından aloe vera, arpacık tedavisinde de kullanılabilmektedir. Kullanımı oldukça kolay olan aloe vera, günümüzde oldukça fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Aloe vera bitkisinden koparılan parça veya parçanın içerdiği jel arpacık üzerinde bekletilmelidir. Bir süre sonra özellikle arpacık üzerindeki kaşıntı ve ağrıların geçtiği görülmektedir. Bir hafta boyunca her gün uygulandığı takdirde aloe vera yönteminin oldukça başarılı olduğu bilinmektedir.

6- Zerdeçal Yöntemi

Antiseptik maddeler içermekte olan zerdeçal, suyun içerisine eklenerek pamuk aracılığı ile uygulanabilmektedir. Zerdeçal, düzenli kullanım sonucunda arpacık problemi yaşayan kişilere etkili çözüm imkânı sunmaktadır.

7- Tuz ve Su Yöntemi

Kaynamış su ile tuzun karıştırılarak soğuduktan sonra pamuk veya havlu aracılığı ile gözde bir süre bekletilmesi, düzenli uygulandığı sürece etkili bir çözüm imkânı sunmaktadır.

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir