Aşırı Aktif Mesane Sendromu

mesane-min
Nöroloji

Genellikle 40 yaşın ardından ortaya çıkan ve hastaların günlük yaşam kalitesini ciddi seviyede düşüren aşırı aktif mesane sendromu çoğunlukla kadınların yaşadığı bir sıkıntı oluyor. Pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen bu sorun sıkışma hissi, sıklıkla idrara çıkma, tuvalete yetişememe ve sürekli altına kaçırma korkusu ile kendini belli ediyor. Aşırı aktif mesane sendromu fiziksel sorunlardan cinsel sorunlara, psikolojik sorunlardan meslek hayatına kadar pek çok açıdan olumsuz etkilerde bulunan bir hastalıktır.

Ülkemizde her 5 kadından biri ve her 7 erkekten biri aşırı aktif mesane sendromu sorununu yaşıyor. Ancak bu konuda yeterli bilgi sahibi olunmadığından hastalar bu sorunla birlikte yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Bir başka deyişle bunun bir rahatsızlık değil, vücudun yapısı ile ilgili olduğu düşünülüyor ve sağlık kuruluşlarına başvuru yapılmıyor.

Aşırı Aktif Mesane Sendromuna Bağlı Sıkıntılar
Bu sendromu yaşayanlar sosyalleşme açısından büyük sıkıntı yaşıyor. Çünkü dışarıya çıkamıyor ve çeşitli aktivitelere katılamıyorlar. Gittikleri mekânda tuvalete en yakın yere oturmayı seçiyor ve sıvı tüketiminde de bulunmuyorlar. Çok erken yaşlarda yetişkin bezi kullanmak zorunda kalan hastalar dahi var. Bu sorun nedeniyle işinden atılan, iş bulamayan, çalışamayan ve psikolojik tedavi görmeye başlayan kişiler dahi mevcut. Hastaların aktif yaşamdan uzaklaşarak kendilerini eve kapattıkları biliniyor. Bir anlamda öğrenilmiş bir çaresizlik yaşadıklarını söyleyebiliriz. Oysa aşırı aktif mesane sendromunun tedavisi var.

60 Yaş Sonrasında Durum Ciddileşiyor!
Aslında ciddi bir sağlık sorunu olan aşırı aktif mesane sendromu özellikle 60 yaştan sonra her 3 kadından birinde görülmeye başlanıyor. Ülkemizde yaşlanma ile birlikte gelen doğal bir durum olarak kabul edilmesi, hastaların kliniğe başvurmalarını önlüyor. Oysa basit bir tedavi ile 60 yaş üzerindeki hastaların da yaşam kalitelerinin arttırılması mümkün olabilir.

Aşırı Aktif Mesane Sendromu Belirtileri

 • Aniden idrar yapma ihtiyacı olması
 • İdrar yapmayı erteleyememe
 • Geceler sıklıkla idrar yapma ihtiyacı
 • Normalden çok daha sık idrar yapma ihtiyacı

Aşırı Aktif Mesane Sendromu Tedavisi
Bu sorunu yaşayanların hastanelerin üroloji birimine başvurması gerekir. İlk olarak yapılacak bazı tetkiklerin ve fiziki muayenenin ardından hastaların günlük yaşam alışkanlıklarında bazı değişimler yapmaları istenir. Bunlar kahve içmeyi bırakmak, günlük sıvı alımını sınırlamak ve günlük tuvalete gitme alışkanlıklarını daha düzenli bir şekilde kazanmak olabilir. Örneğin çok sıkışmayı beklemeden idrar yapmak etkili olabiliyor. Aynı zamanda vücuttaki östrojen hormonunun azalması durumunda vajinal östrojen kullanılması denenebilir. İdrar yapmayı sağlayan kaslarla egzersiz yapılması da tedavinin bir parçası olarak kabul edilir. Bu basit yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesi bazı hastalarda tedaviye gerek kalmaksızın söz konusu problemden kurtulmayı sağlayabiliyor. Ancak bazı hastalarda da yetersiz kalıyor.

Enjeksiyon Tedavisi
Basit değişimlerin yetersiz kaldığı hastalarda ise ilaç kullanımına bağlı bir tedavi uygulanır. Şayet ilaç tedavisi de yetersiz kalırsa bu durumda basit bir enjeksiyon işlemi yapılır. Sadece 20 dakika süren enjeksiyon tedavisinde hızlı ve etkin bir sonuç almak mümkün olabiliyor. Bu işlemde mesane kaslarına botulinum toksin enjekte edilir. Bu enjeksiyonun etkisinin ne kadar süreceği kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Genellikle etkisi 6 ay süren tedavi sonrasında kullanılan ilacın etkisi sona erdiğinde işlem tekrarlanabilir. Mesanedeki istemsiz kasılmaları azaltan bu yöntem ani idrar sıkışmalarını da önleyebiliyor. Hastaların yaşam kalitelerini çok ciddi düzeyde yükselten bu yöntemin hafif yan etkileri olabiliyor.

Aşırı Aktif Mesane Sendromu Nasıl Oluşur?
Bu sendrom mesane dolarken istemsiz bir şekilde mesane kaslarının kasılması ile oluşuyor. Bilindiği gibi idrar yapma ihtiyacı, beyne gönderilen sinyaller ile oluşur. Mesane kasının istemsiz bir şekilde kasılması idrar torbası ile beyin arasındaki koordinasyonun bozulmasını beraberinde getiriyor. Ardından idrar yapmaya dair söz konusu sıkıntılar yaşanmaya başlanıyor.

Aşırı Aktif Mesane Sendromu Kimlerde Görülür?
Bu sorun hemen herkeste ortaya çıkabilir. 18 yaş ila 40 yaş arasında görülme sıklığı son derece düşüktür. Ancak 60 yaş sonrasında da oldukça yoğun bir şekilde bu sendrom yaşanabilir. En sık görülen kişileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 60 yaş üzerinde olan kadınlar
 • Obezler
 • Sigara içenler
 • Kadınlarda hipertansiyon ya da kalp rahatsızlığı olanlar
 • Erkeklerde şeker hastalığına sahip olanlar
 • Rahim ameliyatı olanlar
 • Mesane sarkması olanlar
 • Vajinal doğum yapanlar
 • Çok sayıda doğum yapanlar

Leave your thought here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir