Astigmat Lens Kullanımı

astigmat-lens-kullanimi
Göz Hastalıkları

Göz, duyu organları arasında yer alan en önemli organlardan biri olarak bilinmektedir. Başlıca işlevi göze yansıyan görüntülerin algılanması olan göz sağlığı oldukça önemli konular arasında yer almaktadır. Görme yetisini kazandıran gözde yaşanan problemler kişinin gündelik yaşantısını oldukça ciddi oranda etkilemektedir. Göz hassas bir organdır ve göz sağlığı ciddiye alınması gereken konulardan biri olmaktadır. Diğer tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi göz rahatsızlıklarında da erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. Göz rahatsızlıklarına erken teşhis ve müdahale edilememesi durumunda bazı cerrahi operasyonlara başvurulması gerekebilmektedir.

Göz sağlığına kişinin dikkat etmesi için yapması gereken birtakım unsurlar bulunmaktadır. Göz sağlığına dikkat etmek için dikkat edilecek durumlar başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Göz ve çevresinin hijyenik kalmasını sağlamak
 2. Göz ile temas ediyor olması durumunda elin hijyenik kalmasını sağlamak
 3. Televizyon, tablet, bilgisayar, cep telefonu gibi cihazların kullanımı sırasında cihazlar ile göz arasında belli bir mesafenin olmasını sağlamak
 4. Uzun süre teknolojik aletlere maruz kalmamak
 5. Kozmetik ürünlerin uzun süre gözde kalmamasını sağlamak
 6. Kalitesiz olan kozmetik ürünlerini kullanmamak
 7. Göz ve çevresini kimyasal maddelerden korumak
 8. El ile göze temas etmemek, gözü kaşımamak, ovuşturmamak
 9. Kişisel bakımda organik ürünleri tercih etmek
 10. Kişisel bakımda içerisinde alkol bulunmayan ürünleri tercih etmek

Bu unsurlara dikkat edilmediği takdirde gözde kızarmalar, bulanık görme, göz kapağında şişkinlik gibi durumların meydana gelmesi olasıdır. Göz hastalıkları bu belirtilere dikkat etmemekle birlikte çevresel faktörler nedeniyle de görülebilmektedir. Göz hijyenine dikkat edilmesine rağmen görmede problem görülmesi durumunda mutlaka bir uzmana danışmak gerekmektedir. Bazı göz rahatsızlıklarının ilk muayene ortaya çıkmadığı unutulmamalı ve problem yaşanmaya devam ettiği takdirde ikinci muayeneye gidilmelidir.

Göz Hastalıkları ve Tedavide Lens Kullanımı

Miyop, yakını görmekte problem yaşamayıp uzağı görmekte problem yaşama durumu olarak tanımlanmaktadır. Uzaktaki nesneleri görmeme durumunda kişinin mutlaka bir uzman tarafından muayene edilmesi ve gerekli tedaviye başlanılması gerekmektedir. Uzağı görememe durumunda doktor tarafından uygun olan gözlük verilmesi veya kişinin kontakt lens kullanımına başlatılması mümkündür. Estetik açıdan kontakt lensler gözlük kullanımına oranla çok daha fazla tercih edilmektedirler.

Hipermetropi ise yakını görmekte problem yaşamayıp uzağı görme konusunda problem yaşama durumunu tanımlamaktadır. Hipermetropi durumunun gençlere oranla yaşlılarda daha sık görüldüğü bilinmektedir. Bu durum gerçekleştiği takdirde doktor tarafından uygun gözlük veya kontakt lens kullanımı tavsiye edilebilmektedir. Hipermetropi  rahatsızlığı için kişinin mutlaka bir uzman tarafından göz muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Aynı zamanda ilk muayenede hipermetropi rahatsızlığının tespit edilememesi gibi ihtimaller sonucunda mutlaka ikinci bir muayeneye gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Astigmat ise miyop ve hipermetropi durumuna oranla kişiyi çok daha ciddi oranda ve olumsuz yönde etkilemektedir. Gündelik yaşantıyı kısıtlamaya neden olan astigmat,  görmede netliğin yitirilmesi, bulanık görülmesi, dikey ve yatay çizgilerde bozulmaların görülmesi, uzaklık arttıkça netlik kaybının yaşanması, uzun paragraf okumalarında harflerin karışması ve gözlerin erken yorulması gibi durumlara neden olmaktadır. Nesneleri uzak veya yakın fark etmeksizin görmekte ciddi problemlere yol açan astigmat, zararlı ışınların kırılmasını sağlamakta olan organelin bozulmasından ötürü meydana gelmektedir.

Astigmatlar İçin Lens Kullanımı Nasıl Gerçekleşir?

Astigmat durumunda kontakt lens kullanımı oldukça yaygındır. Astigmat için kullanılmakta olan kontakt lensler göz kuruluğuna neden olabilmektedir.

Astigmat durumu görüldüğü takdirde kişiye doktor tarafından gözlük kullanımı önerilebilmektedir. Fakat gözlük kullanımı genellikle sosyal yaşantıda zorluklara neden olabileceği için kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmemektedir. Bu nedenle kontakt lens kullanımı astigmat rahatsızlığına sahip olan insanlar için büyük bir imkan sağlamaktadır. Kontakt lens kullanımı astigmat rahatsızlığına sahip kişilerin gözlerini zararlı ışıklardan korumaya yardımcı olacaktır. Yaz aylarında kontakt lensin yanı sıra gözlerin zararlı uv ışınlarından korunmasını sağlamaya yarayacak olan güneş gözlüklerini kullanmaları da tavsiye edilmektedir. Bu güneş gözlüğünün kullanımıyla birlikte aynı zamanda kontakt lenslerin ömrünün uzaması da sağlanacaktır. Astigmat rahatsızlığı yaşayan kişilerin aynı zamanda lens kullanımı ve bakımı konularında dikkatli olmaları gerekmektedir. Kontakt lens kullanımı özen gerektirmektedir ve kişinin el ile göz, göz çevresi hijyenine dikkat etmesi gerekmektedir.

Comments (2)

 1. Zehra

  Merhabalar bn yeni lens takmaya başladım miyop ve astigmat var lenste çizgi var o çizginin üst tarafa gelmesi gerektiğini söylediler yoksa net göremeyeceğimi dediler biraz gözümde kaldıktan sonra bulanıklık derecesi artmaya başladı rahat bi sekilde kullanmadım ne yapmam gerekiyor yardimci olursanız sevinirim teşekkürler

  4 Ekim 2021 at 11:04
  |Reply
  1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Konuyla ilgili tanı koyabilmek adına muayene gereklidir. Randevu için hastanemizin 0505 108 67 84 numaralı whatsapp hattından veya 444 0 212 numaralı çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

   5 Ekim 2021 at 10:25
   |Reply

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir