Bacakta Damar Tıkanıklığı Neden Görülür?

bacak
İç Hastalıkları (Dahiliye)

Damarların temel işlevi kirli kanın vücudun her noktasına taşıması olarak bilinmektedir. Kirli kanın yanı sıra damarlarda tüketilen besinlerin vitaminleri de yer almaktadır. Damarlar tüm vücut boyunca gerçekleşen bu kan akışının en önemli parçaları olmaktadırlar. Bu nedenle damarlarda meydana gelen sertlik veya tıkanıklık, kireçlenme durumu vücudun birçok noktasını olumsuz yönde etkilemektedir.

Bir atardamar rahatsızlığı olarak bilinen bacak damar tıkanıklığının damarda oluşan sertlik ve kireçlenme nedeniyle meydana geldiği bilinmektedir. Aort damarı bacağı besleyen damar olarak bilinmektedir. Aort damarının bacakları besleyen bölümünde herhangi bir tıkanmanın görülmesi ise insan vücudunda ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Vücutta bulunan tüm organlara gerekli olan besinlerden alınan enerji, vitamin ve mineralleri taşıma işlevi olan damarlar, organların rutin işlevlerini yerine getirmeleri noktasında oldukça önemlidir. Bacak damarlarında tıkanıklık görülmesi durumunun başlıca nedeninin, damarların hasarlanmasından ötürü meydana geldiği bilinmektedir. Bacakta damar tıkanıklığının başlıca nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

  1. Hareketsiz ve pasif yaşam: Bacakların uzun süre hareketsiz oluşu vücuttaki kan akışının gerçekleşmesini engelleyebilmektedir. Uzun süre hareket etmeyen bacaklarda göllenme olabilir ve bu durum karıncalanma hissine yol açabilir. Kişi hareket ettiği takdirde bu göllenme durumu önlenir ve kan akışı yeniden sağlanır. Çok uzun süre kişinin hareketsiz kalması durumu göllenmeye sebep olabileceği gibi aynı zamanda kanların pıhtılaşmasına da neden olabilmektedir. Bu durum da kalıcı olmayan damar tıkanıklığına neden olabilir. Kişinin uzun süre aynı pozisyonda kalması ve hareketsizlik organlara yeterli enerji ve oksijen gitmemesi sonucuyla organlar üzerinde ciddi hasarlar bırakabilmektedir.
  2. Damar hasarlarının görülmesi: Genel olarak kadınlarda görülebilmekte olan varisler, ayrıca damar tıkanıklığına neden olabilmektedir. Yoğun darbe ve operasyonlarda meydana gelebilecek olan hatalar sonucunda ortaya çıkabilen varisler bacak damar tıkanıklıklarının başlıca nedenlerindendir. Varis sonucunda damarın yapısının bozulması ve daralması sonucunda damar tıkanıklığı görülebilmektedir.

Bacakta Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Bacak damar tıkanıklığının belirtileri her hastada aynı şekilde görülmemektedir. Bacak damar tıkanıklığında görülen başlıca belirtiler şu şekilde sıralanmaktadır;

  1. Bacaklarda şişkinlik görülmesi
  2. Bacak bölgesinde ağrıların hissedilmesi
  3. Yürüyüş sırasında ağrı
  4. Bacak yüzeyindeki kızarıklıklar
  5. Bacak yüzeyindeki damar çıkıklıkları
  6. Bacakta yanma hissi

Bacakta Damar Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bacakta damar tıkanıklığı görülmesi durumunda öncelikle hasta bir uzman tarafından muayene edilmeli ve teşhis konulduktan sonra hastanın durumuna uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir. Bacakta damar tıkanıklığı durumunda kişinin herhangi bir uzmana danışmadan kendi inisiyatifiyle uyguladığı yöntemler kangrene dahi neden olabilmektedir. Bu nedenle bacakta damar tıkanıklığı belirtileri yaşayan kişilerin ilk olarak mutlaka bir uzmana danışmaları tavsiye edilmektedir.

Bir uzman tarafından gerçekleştirilen muayene sonucunda damar tıkanıklığının temel sebebine yönelik olarak en uygun tedavi yöntemi belirlenir. Uzman tarafından öncelikle geçici bir çözüm olarak hastaya kan sulandırıcı ilaçlar tavsiye edilebilmektedir. Bu ilaçlar kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Damar tıkanıklığı kişide görülen varislerden kaynaklandığı durumlarda doktor tarafından hastaya varis çorabı kullanması tavsiye edilebilmektedir. Varis çorapları ve egzersizler aynı zamanda hastanın ağrılarını önlemesi bakımından faydalı olacaktır.

 

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir