Badem Göz Estetiği: Öncesi & Sonrası, Yöntemleri ve Kalıcılığı

badem-goz-estetigi
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

 

Badem Göz Estetiği Nedir?

Badem göz estetiği, gözün iri görünümünü kaybetmeyeceği biçimde, alt ve üst göz kapağı kontürünün, cerrahi ve medikal uygulamalar yardımı ile yukarı kaldırılması işlemidir. Adından da anlaşılabileceği gibi, genellikle kozmetik ürünler ile göze kazandırılmaya çalışılan badem şekli, bu operasyon ile kalıcı olarak elde edilir.

Badem şeklindeki gözler, hafifçe yükseltilmiş göz kenarı ve irisin hemen altında bulunan alt göz kapağı ile karakterize edilir. Badem göz, yorgun, üzgün ve uykulu yüz ifadesini ortadan kaldırdığı ve kişiye enerjik ve genç bir görünüm kattığı için yalnızca genetik sebeplerle göz kapağı düşüklüğü yaşayan kişilerce değil, yüz hatlarını estetik bir şekilde tamamlamak ve geliştirmek isteyenlerce de tercih edilir. Bunda elbette ki badem şeklindeki gözlerin kaşlar başta olmak üzere yüzdeki tüm unsurları olumlu bir şekilde etkilemesinin katkısı büyüktür.

Badem göz estetiği, göz çevresindeki fazla dokunun alınmasına imkân vermesinin yanı sıra, göz kapağının ihtiyaç ve istek doğrultusunda şekillendirilmesini sağlayan tek işlemdir; bu yönüyle geleneksel göz kapağı kaldırma işleminden ayrılır. Gözaltı torbalarının ortadan kaldırılmasında da oldukça etkili olan bu işlem, göz şeklinin baştan sona değiştirilmesi noktasında oldukça tatmin edici sonuçlar sunar.

Uzman estetik tedavi sınıfına giren olan bu operasyon, günümüzde badem şeklindeki gözlerin ciddi bir popülarite kazanması ile sıklıkla uygulanır olmuştur.

Badem Göz Estetiği Hangi Yöntemler İle Yapılır?

Badem göz estetiği, hastanın ihtiyacı göz önünde bulundurularak, cerrahi yöntemle veya ameliyatsız bir şekilde yapılabilir.

Cerrahi yöntem, lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilir ve göz çevresinde yapılan minimal kesiler sayesinde göz kapağının içinde bulunan ilgili bağ ve kaslar serbest bırakılır. Bunun ardından, göz kapağı, içeriden destek sağlanarak yukarı kaldırılır ve olması istenen konuma getirilir. Tüm bu işlemler yapılırken, hasta acı veya ağrı hissetmez. Uygulama 30 dakika ile 1 saat arasında tamamlanır.

Ameliyatsız yöntem ise, Fransız askı veya ip askı olarak tabir edilen uygulama ile gerçekleştirilir. Bu uygulama sırasında herhangi bir kesi yapılmaz, PDO adı verilen medikal ipler göz çevresine yerleştirildikten sonra, göz, badem şeklini alacak biçimde kaldırılır. Uygulamanın sonunda, ipler göz civarındaki uygun bir noktaya sabitlenir. Yaklaşık 45 dakika süren ip askı uygulaması, özellikle botoks ve dolgu işlemleriyle desteklendiğinde etkiyici sonuçlar sunar.

Badem Göz Estetiği Kimlere Uygulanabilir?

Cinsiyetten bağımsız olarak gerçekleştirilen badem göz estetiği için hastaların aşağıdaki özellikleri taşıması beklenir:

  • 18 yaşını tamamlamış olmak,
  • Genel sağlık durumu açısından uygun olmak,
  • Anesteziye karşı alerjik reaksiyon göstermemek.

Ayrıca, kronik bir göz rahatsızlığı (şiddetli göz kuruluğu, göz kapağı iltihabı, oküler yüzey ve kornea hastalığı, vb.) bulunuyor ise, hastanın hekim onayı alması şarttır.

Badem Göz Estetiği Öncesi Süreç

Badem göz estetiği öncesi hekim ve sağlık merkezinin seçimi büyük önem taşır, öyle ki, her ne kadar güvenli ve kısa sürede tamamlanan bir işlem olsa da istenilen sonuca tek seferde ulaşılması adına, badem göz estetiğinin alanında uzman hekimlerce yapılması gerekir.

İşlem, ister göz kapaklarının açılmaması, kapanmaması veya yarım açılıp kapanması gibi sağlık sorunları sebebiyle, isterse estetik nedenlerle gerçekleştiriliyor olsun, öncesinde kişinin yüz hatları hekim tarafından detaylı bir biçimde incelenir ve planlama buna göre yapılır. Bu noktada, hastanın hekim ile sağlıklı bir iletişim kurarak işlemden beklentilerini açık bir biçimde dile getirmesi ve var ise mevcut göz hastalıklarıyla ilgili bilgi vermesi; hekimin de potansiyel sonuçlar hakkında hastayı bilgilendirmesi önemlidir.

Bunların haricinde, operasyon günü hastaneye gitmeden önce, makyaj yapmamak, yüzü temizlemek, yakası geniş; kolay giyilip çıkarılabilen kıyafetler tercih etmek elzemdir.

Badem Göz Estetiği Sonrası Süreç

Badem göz estetiği sonrasında, işlem sırasında hangi yöntem kullanılmış olursa olsun, hastaların dikkat etmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir:

  • Operasyonun ardından ağır sporlardan uzak durulmalıdır; hekimin onayı olur ise yürüyüş gibi hafif sporlara kısa süre içinde başlanabilir.
  • İşlem görmüş bölgenin enfeksiyona açık olduğu unutulmamalı, çok sıcak ve soğuk ortamlarda bulunmaktan kaçınılmalıdır.
  • Operasyonun hemen ardından deniz ve havuza girilmemelidir.
  • Göz çevresi, her türlü darbeden korunmalıdır. Bu sebeple, özellikle uyku sırasında sırt üstü yatmaya özen gösterilmedir.
  • İlk 1 hafta, yüz bölgesindeki kasları zorlayacak kabuklu yiyecekler ile çiğnenmesi zor olan yiyecekler tüketilmemelidir.
  • Hekim aksini beyan etmedikçe, ilk haftalarda kozmetik & medikal ürünler kullanılmamalıdır.
  • Reçete edilmiş ise, antibiyotiklerin ve ağrı kesicilerin kullanımı aksatılmamalıdır.

Hasta işlemin hemen ardından eve gidebilir. Bu dönemde, yüzde hafif şişlik ve kızarıklık görülebilir, bu durum işlemin doğal sonuçlarından biridir ve zaman içinde kendi kendine kaybolur. İyileşme süreci ise 2 – 3 hafta arasında tamamlanır. Yukarıda bahsedilen her iki yöntem için de geçerli olmak üzere; işlemin ardından herhangi bir iz kalmaz.

Badem Göz Estetiği Kalıcı Mıdır?

Badem göz estetiği, cerrahi yöntemle yapıldığında etkili, doğal ve uzun ömürlü sonuçlar sunar. İşlem, çok keskin değişimlere neden olmadığı için hastanın sağlık merkezinden memnun ayrılmasını sağlar; bunun yanı sıra, hastanın sonucu yeterli bulmaması durumunda tekrarlanabilir.

Bununla birlikte ip askı yöntemi ile alınan sonuçların ömrü yaklaşık olarak 3 – 4 yıldır. Cerrahi yöntemde olduğu gibi istek ve ihtiyaç durumunda, hekim onayı ile tekrarlanabilir. Ayrıca, ip askı, hastanın memnun kalmaması durumunda çıkarılabilir.

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir