Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Altın Kurallar

burun-estetigi-sonrasi-dikkat-edilmesi-gerekenler
KBB Hastalıkları / Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi
  1. Başınızı Yüksek Konumda Tutun
  2. Soğuk Kompres Uygulayın
  3. Dinlemeyi İhmal Etmeyin
  4. Sağlıklı Beslenin
  5. Gözlük Takmayın
  6. Ağır Egzersizlerden Uzak Durun
  7. Tütün Mamulleri Ve Alkol Kullanmayın
  8. Direkt Olarak Güneş Işığına Maruz Kalmayın

Rinoplasti olarak da bilinen burun estetiği sonrası sonuçları hemen görmek isteyebilirsiniz; fakat her operasyon gibi bu işleminde belirli bir iyileşme süreci vardır. Bu süreçte, doğru adımları takip ederek kurallara uymak, istediğiniz sonuca zahmetsizce ulaşmanızı sağlar.

İşte o altın değerindeki kurallar:

1- Başınızı Yüksek Konumda Tutun

Burun estetiği sonrası, başın yüksek bir konumda tutulması önemlidir. Özellikle uyku pozisyonu bu kurala göre belirlenmelidir.

Operasyon sonrası yan yatarak uyumak hastaya yalnızca rahatsızlık vermekle kalmaz, morarma ve şişliğe sebep olarak iyileşme sürenizi de uzatabilir. Bu durumla karşılaşmamak için, burun estetiği sonrası 6 hafta boyunca başın yüksek bir pozisyona getirilmesi gerekir. Bunun için birkaç yastık kullanabilir veya yarı oturur pozisyonda uyumayı deneyebilirsiniz. Uyku sırasında dönme eğilimi gösteriyorsanız, başınızı seyahat yastığı ile destekleyebilir veya havluları kıvırarak baş bölgenizi çevreleyebilirsiniz.

İşlemi takip eden ilk günlerde, uyurken başınızı yüksekte tutmak şişlik ve morarmayı en aza indirmeye de yardımcı olacaktır.

2- Soğuk Kompres Uygulayın

Burun estetiğinden sonraki ilk 72 saat içinde, burun çevresine soğuk kompres uygulamak şişliği azaltmaya yardımcı olabilir. Bu uygulamayı yaparken dikkat edilmesi gereken, hâlihazırda hassas olan burun ve burun çevresinde herhangi bir hasara neden olmamak için yavaş ve nazik hareketler kullanmaktır. Bununla beraber, kompres direkt olarak işlem görmüş bölgeye değil yanaklara uygulanmalıdır.

Ayrıca, bazı durumlarda doktor hastanın soğuk kompres kullanmamasını da önerebilir. Bu sebeple, bu uygulama öncesi doktorun fikri alınmalıdır.

3- Dinlemeyi İhmal Etmeyin

Rinoplasti sonrası, dinlenme, iyileşme sürecinin hayati bir parçasıdır. Öyle ki, vücut kendini toparlayabilmek için ciddi bir enerji harcar ve bu enerji ancak en az yedi veya saatlik uyku ile karşılanabilir.

Özellikle operasyonun hemen ertesinde, eve vardığınızda 24 saat boyunca başınızı yukarıda tutarak dinlenmeniz önemlidir. Ayrıca işe 1 hafta süreyle ara vererek bu süreci dinlenerek geçirmeniz tam iyileşmenin kısa bir süre içinde tamamlanmasına yardımcı olacaktır.

4- Sağlıklı Beslenin

Vücudun kendini iyileştirmesini sağlayan bir diğer şey, ona, ihtiyaç duyduğu besinleri vermektir. Burun estetiği sonrası sağlıklı bir beslenme programı benimsemek iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Şeker, yağ ve işlenmiş gıdalardan uzak durmanın yanı sıra, özellikle protein yönünden zengin olan kuruyemiş, balık, yoğurt ve yumurta gibi besinleri tercih etmek, burnu çevreleyen dokunun operasyon sonrası yeniden inşa edilmesine yardımcı olur.

Bununla birlikte, içeriğinde bolca vitamin bulunan yeşil sebzelerden faydalanmak, bağışıklığınızı güçlendirirken, sizi olası enfeksiyonlara karşı korur. Ayrıca, C vitamini kaynakları olan turunçgiller ile brokoli ve lahananın tüketimi ise kolajenin yenilenmesinde önemli rol oynar.

5- Gözlük Takmayın

Burun estetiği ertesinde iyileşme süreci tamamlanmadan takılacak güneş, okuma veya reçeteli gözlüklerin tümü burna baskı uygulayarak, şişme ve morarmaya neden olabilir. Baskının ciddi boyutlarda olduğu durumda ise burnun yeni şekli bozulabilir, hatta revizyon rinoplasti (ikinci burun estetiği) gerektirecek girintiler ortaya çıkabilir.

Gözlük takmaya ne zaman başlayacağınız ile ilgili doktorunuz tarafından, iyileşme durumunuza bakılarak karar verilir. Bu süreçte lens kullanmak iyi bir fikirdir.

6- Ağır Egzersizlerden Uzak Durun

Rinoplasti sonrası burun kemiklerinin iyileşmesi yaklaşık olarak 6 hafta içinde gerçekleşir. Bu süre boyunca ağır ve yorucu aktivitelerden kaçınmak önemlidir. Yürüyüş gibi hafif sporlar, ameliyatın ardından kısa süre içinde yapılabilse de, ısınma hareketlerini içeren aktiviteler ile takım sporları kesinlikle tercih edilmemelidir.

Spor yapmaya ne zaman dönebileceğinize ilişkin karar, iyileşme dereceniz göz önünde tutularak doktor tarafından verilir.

7- Tütün Mamulleri Ve Alkol Kullanmayın

Herhangi bir operasyon geçirmemiş kişilerde dahi çok ciddi sorunların oluşmasına neden olan tütün mamulleri ile alkol, hem burun estetiği öncesinde hem de sonrasında uzak durulması gereken iki unsuru oluşturur.

Ameliyattan yaklaşık 2 hafta önce ile, ameliyattan sonra minimum 1 ay boyunca tütün mamulleri ve alkolden uzak durulması önerilir. Tütün ürünlerinde bulunan nikotin kan akışını sınırlayarak vücudun kendini yenilemesini zorlaştırır ve operasyon ertesinde zahmetli bir iyileşme süreci geçirmenize neden olur. Özellikle burun estetiği gibi cerrahi prosedürlerin ardından, antikorların işlem görmüş bölgeye ulaşabilmesi için kan akışının maksimum kapasitede olması gerekir; bu ürünler ise tam tersi şekilde bir etki gösterir.

Ayrıca, sigara başta olmak üzere tüm tütün ürünleri enfeksiyon gibi ameliyat sonrası komplikasyonların gelişmesi riskini ciddi oranda artırır.

8- Direkt Olarak Güneş Işığına Maruz Kalmayın

Cildin herhangi bir bölgesinin güneş ışığıyla direkt olarak temas etmesi, birtakım sorunlara yol açabilir. Güneşten kaçınmak, cerrahi bir operasyonun ardından önemini ikiye katlar. Özellikle pek çok estetik cerrah burun estetiği ardından yapılacak en kötü şeylerden birinin güneşe çıkmak olduğunu belirtmiştir. Bu sebeple işlemi takip eden 2 ay boyunca güneşle direkt olarak bir temastan kaçınmak gerekir.

Güneş ışınları iyileşme sürecinin uzamasına sebep olacağı gibi, işlem görmüş bölgede renk değişimine neden olabilir. Bununla beraber, açık rinoplasti olarak adlandırılan ve kesi yapılan işlemlerin ardından, zararlı ışınlar yara izi kalmasına da sebebiyet verebilir. Bu sebeple, tam iyileşme gerçekleşmeden güneşe çıkmamak, zorunlu olunması durumunda ise güneş kremi veya kasket kullanmak elzemdir.

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir