Çocuklarda Gömük Pipi – Saklı Penis

ppenis
Üroloji

Gömük penis vakaları son on yolda hayli artmıştır
Gömük penis ile normalin alt sınırı penis boyuna sahip bebekler, çocuklar ayırt edilmelidir, elbette ki bu görev hekimindir. Penis kökünün etrafına bastırdığında penis ciltten doğuyor gövdesi beliriyorsa bu duruma “GÖMÜK PENİS” ya da İngilizcedeki adıyla ” hidden=saklı penis” denir. Gömük penis vakaları son on yolda hayli artmıştır. Bu durumu uzmanlar, sosyoekonomik durumun artmasına, bilişim imkânlarının artmasına, doktora başvurma eşiğinin düşmesine ve artan çocuk obezite vakalarına bağlamaktadırlar. Çocukların aileleri genelde yukarıdaki vakada olduğu gibi çocuklarının pipisinin ufak olduğunu düşünmeleri nedeniyle başvururlar. Daha az sıklıkla da deri yapışıklıkları, idrar yaparken yanma, penis başının iltihapları nedeniyle de başvururlar. Obeziteye bağlı durumlar da olabileceği gibi son yıllarda üzerinde durulan penisin fasyalarının yetersiz başlanması sonucunda da olabilir. Doğumdan hemen sonraki sünnetlerde üst derinin kısa kalmasına bağlı da gelişebilir. Tedavi gömüklüğün şiddetine ve çocuğun yaşına göre planlanır. Burada doktorlar olası cinsel kimlik karmaşası ve çocuğun özgüven kaybını göz ardı etmezler ve aileye gerekirse cerrahi tedaviyi önerirler. Yukarıdaki vakada çocuğun kilosu pipisini gizlemiş ayrıca buna eşlik eden pipisini dışarıya doğru iten bağları az oranda kısalmış, faysa dediğimiz yapılar arasında kaynaşma(bağlanma) sorunları oluşmuş fakat cerrahi tedavi önerilmemiştir. Son yıllarda cerrahi tedaviyi önermek için doktorlar geriye dönüşü zor çok psikolojik rahatsızlıklar nedeniyle çok fazla beklememe taraftarıdır.

Gömük Pipi Nedir?
Bazı çocuklarda penis bölgesi, karın bölgesinin alt kısmında bulunan yağ içerisinde, gizli bir görünümde olabilir. Bu durum gömük penis ya da saklı penis adını taşır. Penisi saran cilt, skrotum bölgesine doğru, genellikle eşit bir dağılım sergiler. Ancak bazı çocuklarda doğuştan gelen bir saklı penis durumu görülebilir. Bu penis görünümünde penisi saran cilt ile birlikte örten bir doku da olabilir. Testis bölümüne doğru daha az deri ile karşılaşılır. Bazı sakı penis durumunda ise penis, karın alt yapında saklı halde olabilir. Pek çok çocukta doğuştan görülen saklı penis durumu ilerleyen yaşlarda kendiliğinden düzelir. Ancak bazı çocuklar da görünüm yaşın ilerlemesiyle birlikte değişmez.

En yaygın çocukluk çağı hastalıklarını öğrenmek için tıklayın.

Gömük Penis Bir Hastalık mıdır?
Aileler bu durumu fark ettiklerinde endişe duyabilirler. Oysa gömül penis bir hastalık değildir. Sadece görünümde ortaya çıkan bir durumdur ve zamanla düzelme meydana gelmese dahi tedavi ile bir penis görünümü elde edilebilir. Ayrıca aileler, tedaviye ne kadar erken yaşta başlanırsa, o kadar iyi olacağını ve hızlı ilerleme kaydedilebileceğini de bilmelidir. Ancak asla saklı penis durumunda bir hastalık olarak bakılmaması gerekir.

Gömük Penis Neden Olur?
Tıpta konjenital olarak adlandırılan saklı penis durumu pek çok nedenden kaynaklanabilir. En yaygın neden kasık kemiğinin üstünde olması gerekenden daha fazla yağ dokusunun olmasıdır. Doğum ile birlikte bu yağ tabakasında azalma meydana gelebilir ve saklı penis durumu çocukların yaklaşık 8 ila 10 yaşına gelmesiyle birlikte düzelebilir. Bazı durumlarda ise bu yağ tabakası mevcudiyetini korur. Penis bölgesinin testise yakın olan bölümünde olması gerekenden daha az cilt olması da gömük penis nedenleri arasında yer alır. Ayrıca bebeğin anne karnındayken penisindeki cilt ya da yağ dokusu ile ilgili sorunlar da bebeklerin gömük penis ile doğmasını beraberinde getirebilir. Gömük penis sadece doğuştan görülmez. Bazen hatalı sünnet vakaları da beraberinde bu sorunu getirebilir. Bu durumda kendiliğinden bir iyileşme beklenmesi yanlış olacaktır. Genellikle cerrahi müdahale zorunlu olabilir.

Hatalı Sünnet Sonrası Gömük Penis
Bilindiği gibi sünnet, hekimler tarafından yapılması gereken bir cerrahi işlemdir. Doğru şekilde yapılmaması halinde pek çok farklı sorun ortaya çıkabilir. Bunlardan biri de gömük penis durumudur. Sünnet ile alınan derinin olması gereken yerden alınmaması ya da olması gerekenden daha fazla alınması, penisin geri yönlü bir çekilme değişimi sergilemesine sebebiyet verebilir. Bazı durumlarda da sünnet sonrasında yaranın iyileşmesi ile birlikte penisin geri çekilmesini sağlayacak bir doku oluşumu da ortaya çıkabilir. Tüm bunlar hatalı sünnet sonrasında gömük penis sorunu oluşmasına neden olur.

Gömük Penis Çeşitleri Nelerdir?
Tıpta gömük penis durumu 3 farklı kategoride değerlendirilir. Bu kategoriler yaşa ve daha önceki koşullara göre belirlenir.

 • Gizlenmiş gömük penis (sünnet öncesinde mevcuttur)
 • Kapana kısılmış gömük penis (sünnet sonrasında yara izi olacak şekilde görünür)
 • Gömülü saklı penis (ergenlik dönemi ve obezite ile ilgilidir)

Çok ender durumlarda penis şaft kısmının skrotal deriye yapışmış bir şekilde olması da gömülü penis olarak değerlendirilir. Bu gömülü penis şeklinde penis bölümü hindi boynu şeklinde görülür ve olması gerekenden çok daha kısadır. Tıpta perdeli penis olarak da adlandırılan bu durum peno-skrotal ağdan kaynaklı olarak ortaya çıkar.

Bebeklerde Gömük Penis Belirtileri Neler?

 • Penisin çok küçük boyutta olması
 • Sünnet derisi olarak adlandırılan bölümün bebeğin idrarını yaparken şişmesi ya da genişlemesi
 • Bebeklerin sürekli idrar damlatması
 • Tuvalet eğitimi alırken idrarını doğru yönlendirememesi

Ergenlikte Gömük Penis Belirtileri Neler?

 • Penisi tutmakta güçlük çekme
 • Hijyeni sağlamakta güçlük çekme
 • İdrar akışını doğru yönlendirememe
 • Ağrı
 • İdrar yapmakta güçlük çekme

Gömük Penis Tedavisi Nasıl Yapılır?
Pek çok gömük penis teşhisinde tedavi gerekmez. Kendiliğinden düzelme ihtimalinin bir hayli yüksek olduğu sorunlar arasında yer alır. Ancak belirli bir süre beklenmesine karşın kendiliğinden bir düzelme meydana gelmezse üç farklı şekilde tedavisi yapılabilir.

 • Penis bölgesine anti-inflamatuar ilaç uygulanması
 • Sünnet derisi olarak adlandırılan cildin her gün birkaç kez çekilmesi
 • Cerrahi müdahale

Gömük Penisin Cerrahi Komplikasyonları Nelerdir?

 • Tıpkı gömük penis durumu gibi ortaya çıkabilecek komplikasyonların da büyük bölümü geçicidir.
 • İyileşme sürecinde cildin iç kısmında olan yara dokusu birbirine yapışabilir.
 • İyileşme döneminde ekstra bağ dokusu oluşabilir. Bu yağ dokusu penisin yeniden içeri çekilmesine ve yeniden gömük penis oluşmasına neden olabilir.
 • Peniste şişme olabilir
 • Göbek altındaki yağ dokusu yeniden oluşabilir
 • Penisin alt kısmındaki ciltte aşırı büyüme olabilir
 • Ereksiyon esnasında ağrı oluşabilir
 • Kötü greft iyileşmesi olabilir
 • Flep nekrozu alanında aşırı hassasiyet gelişebilir

Çocuklarda Gömük Penis Psikolojisi
Elbette gömük penis durumu belirli bir yaşa gelmiş olan çocuklarda psikolojik açıdan sıkıntılara neden olabilir. En sık görülen sorun, çocukların vücutlarından utanmasıdır. Bu nedenle soyunma odalarında soyunmaktan çekinme, mayo giymek istememe ya da çok bol kıyafetler giymek isteme gibi sıkıntılardır. Toplumdan kendilerini soyutlamaları gibi çok daha ciddi psikolojik sıkıntılara da sebebiyet verebilir. Gömük penis sorunu yaşanması halinde mutlaka tedavi yöntemlerine başvurulması önerilir. Bununla beraber ciddi psikolojik sıkıntı yaşayan çocuklara psikolojik destek verilmesi de gerekir.

Gömük Penis ile Küçük Penis Arasındaki Fark Nedir?
Gömük penis yağ dokusu ya da cilt dokusundan kaynaklanan bir sorundur ve büyük oranda kendiliğinden düzelir. Ancak küçük penis sadece penis boyutunun küçük olmasıdır. Kendiliğinden düzelmesi imkansızdır. Küçük penis de tedavi edilebilen bir durumdur.

Comments (2)

 1. Birol tașpınar

  Hocam merhaba Benim çocuğumla kömür penis şubesinden sanıyoruz az hani biz de bunun ne şekilde tedavi edebiliriz sana bir resim göndersek bize yardımcı olursanız sevinirim hocam

  17 Ocak 2021 at 19:35
  |Reply
  1. Merhaba, kesin tanı ve tedavi için Üroloji birimimizde muayene gereklidir. Konuyla ilgili olarak size yardımcı olabilmemiz için hastanemizin 0505 108 67 84 numaralı whatsapp hattından veya 444 0 212 numaralı çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

   18 Ocak 2021 at 12:23
   |Reply

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir