Çocukların Kontakt Lens Kullanması

çocukların-kontakt-lens-kullanması
Göz Hastalıkları

Dünyada göz bozukluğuna sahip kişi oranının oldukça fazla olduğu bilinmektedir. Daha çok erken yaşlarda fark edilmekte olan göz bozukluğu, birçok kişi için gündelik yaşantıda ciddi problemlere neden olabilmektedir. Bu nedenle bu problemlere yönelik olan birtakım geçici ve kalıcı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Geçici tedavi yöntemleri arasında yer alan gözlük ve kontakt lens kullanımının ise birçok avantajı ile dezavantajı bulunmaktadır. Çocuk ve yetişkinler tarafından sıkça kullanılmakta olan gözlük ve kontakt lensler birçok kişi için kolaylıkla kullanılması açısından tercih edilebilmektedirler.

Gözlük veya kontakt lens kullanmak isteyen kişilerin mutlaka bir göz doktoruna danışmaları gerektiği unutulmamalıdır. Herhangi bir göz rahatsızlığına sahip olan kişiler ilk olarak mutlaka bir göz doktoruna danışmalıdırlar. Göz doktoru tarafından gerekli muayeneler gerçekleştirilir ve kişiye en uygun olan tedavi yöntemi belirlenir. Hipermetrop, miyop veya astigmat problemi olan kişilere doktor tarafından gözlük veya kontakt lens önerilebilmektedir. Öncelikle bu kişilerin göz ölçüsünün alınması gerekir.

Özellikle erken yaşlarda kontakt lens kullanımına dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Kontakt lens kişilere birçok avantaj sunsa dahi kullanım açısından dikkat gerektirdiği için bazı kişilerce zahmetli olarak tanımlanabilmektedir. Bu nedenle çoğu kişi tarafından gözlük kullanımı sıkça tercih edilmektedir. Fakat kontakt lens kullanımının gözlük kullanımı ile kıyaslandığında sunduğu birçok avantajın da bulunduğu bilinmektedir. Bu durum tamamen kişinin tercihine ve beklentilerine göre değişiklik göstermektedir. Kişi bir göz doktoruna danışma kaydı ile bu seçimi kendisi yapabilir.

Çocuklarda göz rahatsızlığı meydana geldiği takdirde ebeveynleri aracılığıyla verilen kontakt lenslerin gerektiği şekilde kullanılıp kullanılmadığı mutlaka takip edilmelidir. Çocukların kontakt göz numarasını bozmaya sebebiyet verecek hareketlerde bulunması ve göz hijyenine dikkat etmemesi sonucunda ciddi problemler meydana gelebilmektedir. Aşırı hareketli olan çocuklarda ise göz rahatsızlığı meydana geldiği takdirde gözlükten ziyade kontakt lens kullanımı tavsiye edilmektedir. Kontakt lens kullanımını genellikle çocuklar bir yetişkin olmadan gerçekleştirebiliyor olsa dahi özellikle ilk zamanlarda ebeveynler tarafından takip edilmeleri doğru olacaktır. Çocukların kendilerine olan güvenlerinin sarsılmaması açısından çocuklara kontakt lensi kendilerinin takıp çıkarmalarına izin verilmelidir. Fakat bunun bir yetişkin gözetiminde gerçekleştirilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Kontakt lens kullanımı oldukça detaylı bir şekilde gerçekleşmektedir. Özellikle dikkat gereken unsurlar kişi tarafından ihmal edilmemelidir.

Çocuklarda Kontakt Lens Kullanımının Avantajları

Göz rahatsızlıkları çocuklarda meydana geldiği takdirde öncelikle çocuklar bir göz doktoru tarafından muayene edilmeli ve gerektiği takdirde gözlük veya kontakt lens kullanımına vakit kaybetmeden başlanılmalıdır. Çocukların yetişkinlere oranla daha kontrolsüz bir şekilde hareket etmeleri açısından kontakt lens çocuklara ciddi oranda avantaj sunmaktadır. Bununla birlikte çocukların düşüp gözlüklerini kırma ihtimalleri fazla olduğu için gözlük kullanımında çoğu çocuk rahatsızlık yaşayabilmekte, gözlük hareket özgürlüğünü engelleyebilmektedir. Kontakt lensin kırılma ihtimalinin olmaması çocuklara hareket özgürlüğü sunacaktır. Bununla birlikte oyun oynarken çocukları rahatsız etmemesi durumu da kontakt lens kullanımının avantajları arasında yer almaktadır.

Kontakt lens kullanımı kişinin çevresel görüşünü olumsuz bir şekilde etkilemez. Kontakt lens görme kusurlarını gidermekle birlikte rahat kullanımı ve gözlük kullanan kişilere oranla daha fazla özgüven sunması açısından da kişiye birtakım avantajlar sunmaktadır.

Tüm bunlarla birlikte gözlük kullanımında olduğu kişi kırma ve kaybetme ihtimalinin olmaması da kişinin bu durumu düşünmesine gerek kalmamasını sağlayacaktır. Yapılan araştırmalar ile çocuk ve yetişkinlerin kontakt lens kullanımı ile gözlük kullanımına dair memnuniyetleri karşılaştırılmış ve bunun sonucunda kontakt lens kullanımına dair memnuniyetin ciddi bir oranda fazla olduğu saptanmıştır. 500 miyop çocuk ile yapılan araştırma sonucunda kontakt lens kullanan çocukların gözlük kullanan çocuklara oranla arkadaş ortamında daha fazla benimsendikleri ve dış görünüş açısından daha az problemle karşılaştıkları, etkinliklere çok daha fazla oranda katılım gösterdikleri, başarı durumlarında artışın olduğu gözlemlenmiştir. Tüm bu nedenlerle kişinin tercihine bağlıklı olmakla birlikte özellikle çocuklara gözlük kullanımından ziyade kontakt lens kullanımı tavsiye edilebilmektedir.

Kontakt Lens Kullanımına Ne Zaman Başlanılır?

Kontakt lens kullanımı açısından herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Bu nedenle kontakt lens kullanımı durumunda yaş faktöründen ziyade kullanımın gerekliliği baz alınmalıdır. Göz bozukluğuna sahip olan çocuklarda kontakt lens gerektiği şekilde kullanılması şartıyla herhangi bir yaşta kullanılmalıdır. Lens kullanımında hijyen gibi birtakım unsurların oldukça önemli olduğu unutulmamalıdır ve özellikle yaşı küçük olan çocuklarda öğrenme sürecinde ebeveyn takibinin yapılması gerektiği ihmal edilmemelidir. Lens kullanımı oldukça detaylıdır fakat gerekli yönlendirmelere dikkat edildiği takdirde kişinin gündelik yaşantısı açısından kontakt lensler birçok avantaj sunacaktır. Lensin hijyenine dikkat edemeyecek yaşta olan çocukların mutlaka ebeveynleri tarafından takip edilmeleri gerektiği unutulmamalıdır. Çocukların lens kullanımına uygun olup olmadıklarına doktor ile aileleri birlikte karar verebilirler. Kontakt lens kullanımına karar verirken çocuğun lens kullanmaya dair motivasyonu da mutlaka dikkate alınmalıdır. Çocuk lens kullanımına ciddi bir şekilde itiraz ediyor ise en azından bir süre için gözlük kullanımı tercih edilebilir. Daha sonra gerektiği takdirde çocuk kontakt lens kullanımına teşvik edilebilir. Bu noktada kontakt lensin sunduğu avantajların çocuğa belirtilmesi faydalı olacaktır.

Kontakt Lensin Özellikleri

Kontakt lensler günlük, aylık ve yıllık olarak üç çeşide ayrılmaktadırlar. En kolay bir şekilde kullanılan kontakt lens çeşidinin ise günlük kontakt lens olduğu bilinmektedir. Günlük kontakt lens kullanıldığı takdirde kişi o gün için kullandığı lensi atar ve tekrar kullanımı mümkün olmaz. Böylelikle kişinin lens hijyeni ve temizliği konusunda herhangi bir şey yapmasına ihtiyaç duyulmaz. Birden fazla kez kullanılması mümkün olan kontakt lensler ise lens solüsyonları aracılığıyla temizlenirler. Kontakt lens bakımı eskiye oranla günümüzde oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Çocukların kontakt lens kullanması gerektiği takdirde göz doktoru tarafından hem ebeveynlere hem de çocuklara ayrıntılı bir şekilde kontakt lens kullanımı anlatılacaktır. Özellikle öğrenme aşamasında çocukların kontakt lensi takıp çıkarırken ebeveyn kontrolünde olmaları tavsiye edilir. Küçük yaşta alışkanlık edinmenin daha kolay olması kontakt lens kullanımına küçük yaşta başlamanın avantajları arasında sayılabilmektedir.

Çocukların Kontakt Lens Kullanması

Yetişkinlere oranla çocukların göz bebeklerinin oranlarının daha büyük ölçülerde olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra çocukların göz mercekleri yetişkinlere kıyasla daha temizdir. Güneş aracılığıyla ulaşan zararlı ultraviyole ışınlar tüm bu nedenlerle çocukların gözlerini yetişkinlere oranla daha fazla etkilemektedirler. Bununla birlikte çocukların gün içerisinde çok fazla dışarıda vakit geçirmeleri de onları potansiyel tehlikelere açık hale getirir. Tüm bu nedenlerle çocuklar yetişkinlerle kıyaslandığında kontakt lenslere çok daha fazla ihtiyaç duyarlar. Özellikle ultraviyole ışınlardan korunmaları amacıyla kontakt lens kullanımı çocuklar için oldukça önemlidir. Bu ışınlardan korunmak için lenslerin yanı sıra tam anlamıyla koruma imkânı sağlayan güneş gözlüklerinin kullanılması da tavsiye edilmektedir.

Kontakt lensin birçok çeşidi bulunmaktadır. Lens seçimi yaparken kişilerin göz yapısı ile birlikte yaşam tarzlarını da dikkate almaları gerekmektedir. Bu faktörler dikkate alınarak göz doktoru tarafından kişiye en uygun olan kontakt lens tavsiye edilir. Genellikle kullanım kolaylığı açısından çocuklara günlük kontakt lensler önerilmektedir. Uygun lens seçiminin ardından uzman tarafından lens kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken faktörler öğrenilmelidir. Örneğin, çocukların kontakt lens ile kesinlikle uyumaması gerekmektedir. Bu gibi faktörler dikkate alındığı takdirde kontakt lens çocuklar için gündelik yaşantıda ciddi oranda avantajlar sunacaktır.

Kontakt lens kullanımına dair çocukların gözlerinin yetişkinlere kıyasla daha fazla oksijen gereksiniminin olduğu düşüncesinde herhangi bir doğruluk payı bulunmamaktadır. Kornea yapısında yaş faktörü herhangi bir etkide bulunmamaktadır.

Sorularınız veya Yorumlarınızı Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir