Dil altı hapı ne zaman kullanılmalı?

medicine
Genel Cerrahi

Doktor tavsiyesi üzerine, tansiyonun aniden yükselmesi sebebiyle kullanılan dil altı hapları bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır. Dil altı hapının başlıca fonksiyonu, kalp ritmini düzenliyor olmasıdır. Bu sebeple tansiyon ve kalp ritmiyle ilgili bir problem yaşandığı ve doktor tarafından önerildiği takdirde kullanılan dil hapları, her ilaç gibi bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır.

Dil altı hapları doğru ve etkili bir şekilde kullanıldığı durumlarda hızlı bir şekilde sonuç almanızı sağlayacaktır. Hayatı kurtaracak derecede önemli olan dil altı hapları aynı zamanda yanlış zaman ve yanlış durumda kullanıldığında hayatı sonlandıracak sonuçlara dahi sebebiyet verebilir. Bu sebeple doktor kontrolü dışında kullanılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Öncelikle doktorunuz tarafından gerekli muayeneler yapılmalı ve oluşabilecek durumlar tespit edilmelidir.

Dil altına yerleştirilerek kullanılan dil hapları kendiliğinden eridiğinde ve kana karıştığında etkili olmaktadır. Çiğneme veya yutma yoluyla etkisini yitiren dil altı haplarının kullanımına dikkat edilmelidir.

Yüksek tansiyonun felç ve kalp krizine yol açabilme ihtimali bulunduğu durumda dil altı hapı yardımıyla tansiyon kontrol altına alınmaya çalışılır. Fakat, tansiyonun aniden düşmesi durumu da tehlike yaratabileceği için bu durum kontrol dahilinde gerçekleşmelidir.

Fiziksel olarak çok fazla efor sarf etmesi sebebiyle göğüs ağrısı yaşayan kişilere de dil altı hapının kullanılması uzman doktor tarafından önerilebilmektedir. Dil altı haplarının yalnızca kalp krizi döneminde kullanılacağına dair bilgiler doğru olmamaktadır. Bunun yanısıra 15 gün boyunca kişinin tansiyonu ölçülerek karar verilmesi gereken hipertansiyon durumunda doktor tavsiyesiyle dil altı hapı kullanılmaya başlanabilir. Kan basıncı normal bir kişiye oranla yüksek olan kişiler de dil altı hapı kullanımına başlayabilirler. Bu kişilerin yanısıra koroner arter hastalığına sahip kişilerle birlikte daha önce kalp krizi geçirmiş kişilere de dil altı hapı kullanımı doktor tarafından önerilebilir.

Dil altı haplarını, vücudun giderek bağışıklık kazanacağı ve hapların etkisini zamanla kaybedeceğini düşünerek almayı bırakmak kişinin sağlığı için büyük çapta sorunlar yaşatabilmektedir.

Hangi durumlarda dil altı hapı kullanılmamalı?

Dil altı hapı doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Kullanılmaması gereken bir kişi tarafından veya yanlış zamanda kullanıldığı takdirde ciddi problemlere yol açmaktadır. Ölüme dahi neden olabileceği sebebiyle dil altı hapı kullanmak kesinlikle kişinin tek başına alacağı bir karar değildir. Kan basıncı yüksek olduğu takdirde dil altı hapı kesinlikle kullanılmamalıdır. Dil altı hapları yalnızca şikayet yaşandığı anlarda kullanılmalıdır. Kan basıncı yüksek olmadığı takdirde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Birden fazla dil altının birlikte kullanılması da kişiye oldukça fazla zarar vermektedir. Dil altı hapları belli aralıklarda ve birer birer alındığı takdirde bir sakınca bulunmamaktadır. Birden fazla dil altı hapının aralık vermeden kullanılması ciddi problemlere yol açmaktadır. Kullanılacak doz muhakkak uzman doktor tarafından belirtilmelidir. Dil altı haplarının reçete ile birlikte alınması zorunludur. Diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi doktor tarafından onay alınmadığı durumlarda kullanılması sakıncalıdır.

Dil altı hapı ile birlikte reaksiyona girebilecek ve tehlike arz edebilecek bazı ilaçlar da bulunmaktadır. Bunlardan en fazla etkisi bulunan, cinsel istek arttırıcı haplardır ve kullanıldığı takdirde etkileşime girmelerinin olumsuz sonuçlar doğuracağı bilinmelidir. Yanlış kullanılması durumunda hayati tehlikesi dahi bulunan bir hap olduğu için kullanımına dikkat etmek oldukça önemlidir.

Dil altı hapları yaşı küçük yaşta olanlar ve çocuklar kullanmamalıdır. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurulması tavsiye edilir.
Tüm bunlarla birlikte kalp yetmezliği bulunan kişiler kesinlikle dil altı hapı kullanmamalıdır, kullanılması takdirinde çok ciddi boyutta problemlere yol açacaktır.

Sonuç olarak, dil altı haplarını kimin kullanıp kimin kullanamayacağı durumu kesinlikle uzman bir doktor kontrolü sonucunda belirlenmelidir ve doktorun tavsiyeleri dikkatle takip edilmelidir

Dil altı haplarının yan etkileri nelerdir?

Dil altı haplarının diğer tüm ilaçlar gibi yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkilerden bazıları; kabızlık, baş ağrısı, kusma ve baş dönmesi şeklinde görülebilir. Dil altı hapı kullanan hastalar sürekli bir yorgunluk halinde iseler muhakkak uzman bir doktora danışmaları gerekmektedir. Herhangi bir yan etki görüldüğü takdirde doktor hasta tarafından bilgilendirilmeli ve olası bir problemin önüne geçilmelidir.

Dil altı hapları yerine bitkisel ürünler kullanılabilir mi?

Dil altı hapları özellikle ciddi durumlarda kullanılır ve hipertansiyon, kalp problemleri yaşandığı takdirde doktor tarafından kullanılması önerilir. Bu konuda sıkça yapılan yanlışlardan biriyse dil altı haplarını doktor tavsiyesine rağmen kullanmayı ihmal etmek veya dil altı hapları kullanmak yerine sarımsak, limon ve bitkisel ilaçlardan tedavide faydalanmayı tercih etmektir.

Son günlerde gittikçe kullanımı artan bitkisel ilaçların çoğu bakanlık onaylı olsa dahi afrodizyak içerebilir. Bu sebeple kullanılan bitkisel ilaçlar tansiyonun yükselmesine ve durumun ciddileşmesine sebebiyet verebilir.

Limon ve sarımsak kullanımının tansiyon düşürmedeki etkisi ise dil altı haplarına oranla ciddi bir oranda düşüktür. Bu nedenle size istediğiniz sonucu vermekte yetersiz olacaktır.

Dil altı haplarını kullanma sürecindeyken ilaç tedavisine ara vermek ve yalnızca bitkisel ürünlerin bu ilaç tedavisi yerine kullanılabileceğini düşünmek kalıcı sorunlara sebebiyet verecektir. Hastanın ilacı kendi kendine bırakması ve tansiyon, kan basıncı durumunu doktora danışmadan takip etmeye çalışması ciddi sağlık sorunlarına neden olacaktır. Dil altı hapı bırakılınca kan basıncının yeniden yükseleceği durumu kaçınılmazdır, bu sebeple hasta bu durumu kendi kendine denememelidir. İlacın doktora tanışmadan birden bırakılması durumunda tansiyon değerlerinin fırlaması sonucu ciddi sağlık sorunları oluşması söz konusudur.

Dil altı hapları kullanmanın yanısıra neler yapabilirim?

Dil altı hapları doktor tavsiyesi olduğu sürece kişinin sağlığı ve yaşantısı açısından oldukça önemli olmaktadır. Fakat yalnızca dil altı hapları almakla yetinilmemeli yaşam şekli de gözden geçirilmelidir. Yaşam şekli değişikliği beslenme konusunda daha bilinçli olmak, yemeklerde kullanılan tuz miktarını azaltmak, aşırı kilo alımını önlemek ve aşırı kilo sahipleri için ideal kiloya ulaşmak gibi unsurlarla sağlanabilir. Maalesef günümüzde ilaç kullanan insanların çoğu sadece ilaç tedavisinin yeterli olduğuna dair düşünce sebebiyle gündelik yaşantılarına aynı şekilde devam etmektedir. Fakat bilinmelidir ki, genel olarak yaşam şeklinden kaynaklanan birçok hastalık bulunmaktadır. Bu sebeple doktorunuzun önerdiği ilaç tedavisini düzenli ve en uygun şekliyle devam ettirirken yaşam şekli de gözden geçirilmelidir. Hastalığa genetik faktörler dışında yaşam şekli sebebiyle etki ettiği düşünülen unsurlar varsa muhakkak tespit edilmeli ve bu unsurlar ortadan kaldırmaya çalışılmalıdır.

Sonuç olarak kullanılan haplar ve ilaç tedavisiyle birlikte yaşam şeklini de düzenlemek çok daha kaliteli bir yaşam standardı sunacak ve oluşabilecek sorunları önlemeye yardımcı olacaktır.

Comments (4)

 1. Ufuk Gül

  Ritm bozukluğum var, Rytmonom 150 düzenleyici kullanıyorum. Genelde acil serviste bana dil altı uygulanır ve düzen sağkanırdı. Şimdi tansiyonum 80/70 düzeyine iniyor böyle olunca da yine ritm çarpıntı sorunlarım artıyor. Dil altı düşük tansiyonda da kullanılabilirmi. Teşekkür ederim

  31 Ocak 2021 at 14:54
  |Reply
  1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Konuyla ilgili tanı koyabilmek adına muayene gereklidir. Randevu için hastanemizin 0505 108 67 84 numaralı whatsapp hattından veya 444 0 212 numaralı çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

   1 Şubat 2021 at 08:16
   |Reply
 2. isra ceyda

  merhaba hocam,eşim panik atak geçirirken kalp krizi zannedilip bir dakika içinde arka arkaya üç kez dilaltıhapı verilmiş. ondan sonra çok rahatsızlandı ve iki yıl oldu hala iyileşemedi. gitmediğimiz dr kalmadı. kasları eriyor,beyni titriyor. hep antidepresan verdiler. fakat çare etmiyor. hep yorgun ve halsiz. yardımcı olursanız çok sevinirim.

  19 Eylül 2021 at 17:26
  |Reply
  1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Konuyla ilgili tanı koyabilmek adına muayene gereklidir. Randevu için hastanemizin 0505 108 67 84 numaralı whatsapp hattından veya 444 0 212 numaralı çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

   5 Ekim 2021 at 10:26
   |Reply

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir