Dil Büyümesi Neden Olur?

dil-büyümesi
Ağız Ve Diş Sağlığı

Dış etkenlerden oldukça kolay bir şekilde etkilenen dilde meydana gelen rahatsızlıklar arasında yer alan dil büyümesi, nadiren görülen durumlar arasında yer almaktadır. Zayıf ve nemli bir organ olan dilde bu problemle karşılaşıldığı takdirde kişinin mutlaka bir uzman tarafından destek alması gerekmektedir. Özellikle sağlıksız beslenme ve dil hijyenine yeterince özen göstermeme sonucunda dil büyümesi meydana gelebilmektedir. Kişilerin, dil büyümesine karşı önlem alabilmesi mümkündür. Dil büyümesi meydana geldiği takdirde ise bir uzmanın yönlendirmesi sonucunda gerekli tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır.

Dil ve Dil Sağlığı

Dilde yer alan hücreler sıklıkla yenilenmektedir. Bu sebeple, hızla değişim sonucunda ortaya çıkan ölü hücrelerin temizlenmesi oldukça önemlidir. Besinleri çiğneme esnasında ise bu ölü hücrelerin temizlenmesi mümkün olmaktadır. Bazı besinler, hücrelerin temizlenmesinde özellikle faydalıdır. Bu nedenle kişilerin besin seçimine dikkat etmesi gerekmektedir. Bazı yararlı besinlerin tüketilmesi dil sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Özellikle sert ve lifli gıdalar, taze meyve ve sebzeler dil hijyenini korumak adına sıklıkla tüketilmelidir. Bu besinlerin gerekli miktarda tüketilmemesinin sonucunda dil sağlığı olumsuz yönde etkilenecek, renk değişimi ve dilde büyüme gibi sorunlar meydana gelecektir.

Dil Büyümesi ve Belirtileri

Tedavi edilebilen rahatsızlıklar arasında yer alan dil büyümesi, kişiyi gündelik yaşantıda rahatsız edebilmektedir. Dil büyümesinin belirtileri başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Dilin olması gerekenden uzun ve sarkık olması
  • Dilde meydana gelen iltihaplanmalar
  • Dil üzerinde görülen yaralar
  • Tat alma duyusunda değişikliklerin meydana gelmesi
  • Pembe olan dil renginin koyulaşması
  • Dilde hissizleşmenin meydana gelmesi
  • Dil dokusunda bozulmalar
  • Dil büyümesinin belirtilerinden bir veya birkaçına sahip olan kişilerin mutlaka bir uzmana danışması gerekmektedir.

Dil Büyümesinin Nedenleri

Beslenme alışkanlığı ve sağlık sorunları gibi birçok nedenle dilde rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Kendi rengi pembe olan dilde meydana gelen renk değişikliklerinin başlıca nedenleri arasında hazır gıdaların tüketilmesi yer almaktadır. Dil büyümesi yaş ve cinsiyet fark etmeksizin tüm kişilerde meydana gelebilmektedir. Bazı durumlarda herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaksızın iyileşebilmektedir. Bazı durumlarda ise mutlaka tıbbi bir müdahalenin gerçekleştirilmesi gerekir. Dil büyümesinin başlıca nedenleri arasında dil hijyenine yeterince dikkat etmemek ve gerekli besinleri tüketmemek yer almaktadır. Tüm bunlarla birlikte dil büyümesinin başlıca nedenleri şu şekilde açıklanabilmektedir;

1. Vitamin Eksikliği

Ağızda çıkan ve kişileri ciddi oranda rahatsız eden ağız yaraları ve aftların özellikle vitamin eksikliği nedeniyle görüldüğü bilinmektedir. Vücudun gerekli işlevlerini yerine getirmesi için tüketilmesi gereken besinlerin yeteri miktarda alınmaması birçok sağlık sorununa yol açacaktır. Yetersiz vitamin alımı ise dilde büyümenin nedenleri arasında yer almaktadır.

2. Sağlıksız ve Yetersiz Beslenme

Kişilerin sağlıksız ve yetersiz beslenme düzenine sahip olmaları genel vücut sağlıklarını oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Vücudun gerekli olan protein ve vitaminden mahrum kalması sonucunda olumsuz durumların meydana gelmesi kaçınılmazdır. Beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeme, dil büyümesinin nedenleri arasında yer almaktadır. Dil sağlığı için tüketilmesi gereken besinler arasında; lif içeren besinler, taze sebze ve meyveler yer almaktadır.

3. Demir Eksikliği

Vücutta demirin başlıca işlevi kırmızı kan hücrelerinin vücudun gerekli bölgelerine taşınmasıdır. Kırmızı kan hücrelerinin doku ve organlara taşınmasıyla kan dolaşımı etkili bir şekilde gerçekleşmiş olur. Demir eksikliği ise birçok sağlık problemine yol açmakla birlikte dil büyümesinin de sebepleri arasında yer almaktadır. Bu durumun başlıca nedeni demir eksikliği nedeniyle kansızlığın meydana gelmesi ve kansızlığın dil sağlığı açısından problemlere yol açmasıdır. Bu durum görüldüğü takdirde kişiler uzman tarafından ilk olarak demir eksikliği açısından tedaviye başlatılabilmektedirler. Bunun sonucunda ise dil sağlığının demir eksikliği nedeniyle olumsuz etkilenmesi engellenir.

4. Yetersiz Dil Hijyeni

Ağız ve diş hijyenine yeterince dikkat etmemek ciddi problemlere neden olabilmektedir. Dil hijyeni ise genellikle ihmal edilmektedir. Kişilerin dil temizliğine dikkat etmemeleri sonucunda meydana gelebilecek problemler arasında dilde oldukça rahatsız edici hisse ve acıya neden olabilen aft yaraların oluşması ve dil büyümesi yer almaktadır. Dil hijyenine dikkat etmek için kişinin sert, lif içeren ve taze besinler tüketmesi gerekmektedir.

Dil Büyümesinin Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Zayıf ve nemli bir organ olan dilde meydana gelen dil büyümesi sonucunda uygulanabilecek tedavi yöntemleri arasında gargara kullanımı veya uzman tarafından önerilen başka ilaçların kullanımı yer almaktadır. Bununla birlikte kişinin evde şeftali suyu ve nar kabuğu kullanarak hazırlayacağı karışım da oldukça faydalı olmaktadır. Bu karışımla gargara yapmak dil büyümesi sorunun tedavisi sırasında destekleyicidir. Bu nedenle bir uzmana danışmadan yalnızca bu yöntemin uygulanması tavsiye edilmemektedir.

İhmal edilmemesi gereken durumlar arasında yer alan dil büyümesi görüldüğü takdirde kişiler, mutlaka bir uzman tarafından destek almalıdırlar. Dilde meydana gelen doku bozukluğu ve hasarlar ciddiye alınmalıdır.

Bazı durumlarda dil büyümesinin herhangi bir tedaviye başvurulmadan kendiliğinden iyileşmesi de söz konusu olabilmektedir. Fakat kişiler bu durumu dikkate alarak doktora başvurmaktan kaçınmamalıdır. Durumun kendiliğinden geçmemesi ve giderek ilerlemesi de söz konusudur. Bu nedenle dil büyümesi meydana geldiği takdirde kişilerin tam donanımlı bir hastanede başvurmaları ve bir uzman tarafından destek almaları gerekmektedir.

Dil Büyümesinin Evde Tedavisi

Dil büyümesi belirtileri meydana geldiği takdirde kişinin mutlaka bir uzmana danışması gerekmektedir. Bazı durumlarda büyümenin kendiliğinden geçebiliyor olması, kişilerin uzmana danışmasını engellememelidir. Uzman tarafından gerektiği takdirde kişiye uygun ilaçlar ve gargara verilebilmektedir. Bu tedavi yönteminin yanı sıra kişiler su ile nar kabuğunu kaynatarak içerisine şeftali suyu ekleyebilirler. Elde edilen bu karışım ile kişinin gargara yapabilmesi mümkündür. Bu yöntemin, uzman tarafından verilen tedaviye ek olarak uygulanması gerektiği uygulanmamalıdır. Dil büyümesi meydana geldiği takdirde, kişiler rahatsızlığın kendiliğinden geçmesini beklememeli ve mutlaka bir uzmana danışmalıdır.

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir