Doğru Lens Seçimi

doğru-lens-seçimi
Göz Hastalıkları

Gündelik hayatta pek çok insanın farklı nedenlerden dolayı kullandığı lensler çoğunlukla iki gruba ayrılmaktadır. Bunlar yumuşak ve sert lenslerdir. Yumuşak özellikli lensler çoğunlukla miyopi  ve aynı zamanda hipermetropi rahatsızlığı olanların kullandığı lenslerdir. Aynı zamanda torik lensler astigmatizma rahatsızlığında kullanılır ve yumuşak lenslerin KL grubunda yer alır.

Sert lensler ise net göremeyenlere önerilen lenslerdir.Bu lensler kullanım şekline bağlı olarak ortalama üç yıl kullanılırlar. Bu lenslerin yanında gündelik hayatta kullanılabilecek ve çoğunlukla estetik amaçlı olan renkli lensler de vardır. Bu lensler de yumuşak özelliklidir ve günlük hayatta rahatça kullanılabilir. Lens seçimi yaparken göz rengine ve göz çevresine dikkat edilmelidir aksi takdirde lens gözlerinizde olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Doğru lens seçimi konusu ele alınırken kişi ilk olarak beklentilerini belirlemeli ve buna uygun tercihler yapmalıdır. Kontakt lensler bazı kişiler tarafından estetik amaçlı tercih edilirken, bazı kişiler tarafından görme kusurlarını düzeltmek amacıyla kullanılmaktadırlar. Amaç fark etmeksizin tüm kontakt lens türlerinin kullanımında kişinin dikkate alması gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Kontakt lensin kişinin göz yapısına uygun bir şekilde seçilmesi ve hijyenik bir şekilde kullanılması bu dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer almaktadır. Kontakt lens bakımı kişinin göz sağlığı açısından oldukça önemli olan konular arasında yer almaktadır. Hijyen açısından dikkat edilmeyen ve doğru bir şekilde kullanılmayan kontakt lensler kişinin göz sağlığını olumsuz bir şekilde etkileyecektirler.

Açık Renkli Gözlüler İçin Doğru Lens Seçimi

Özellikle açık renkli göz sahibi kişiler lens seçimi yaparken oldukça zorlanmaktadırlar. Açık renkli gözlere sahip kişilerin lens seçimi yaparken hareli olan lens türlerini tercih etmeleri tavsiye edilmektedir. Hareli lenslerin göz renginin başarılı bir şekilde muhafaza edilmesinde faydalı olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra hareli lensler gözlere yeni bir renk de kazandırabilirler.

Açık renkli gözlere sahip olan kişilerin lens seçiminde gri veya yeşil tonlarını tercih etmeleri tavsiye edilmektedir. Gri ve yeşil tonlarını tercih etmeyen kişilerse sıcak tonlarda olan diğer renkleri tercih edebilirler. Bu sayede kişilerin göz renkleri belirginleşir ve ortaya güzel bir göz rengi çıkar.

Koyu Renkli Gözlüler İçin Doğru Lens Seçimi

Koyu renkli gözlere sahip olan kişilerin sayısı açık renkli gözlere oranla fazla olduğu için bu kişilerin lens seçiminde çok daha fazla alternatifi bulunmaktadır. Koyu renkli gözde zemini koyu renk oluşturduğu için takılan neredeyse tüm lensler uyumlu bir şekilde gözükecek ve güzel bir görünüm sunacaktır. Çok koyu renkli gözlere sahip kişilerin hareli, çok koyu olmayan gözlere sahip kişilerin ise haresiz lens kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Koyu renkli gözlere sahip kişilerin yapay durabilme ihtimalinden ötürü mavi renkli lensleri tercih etmemeleri tavsiye edilmektedir. Bal rengi tonlarının ise koyu renkli kişiler için ideal olduğu bilinmektedir. Bal renginin yanı sıra bu kişiler ela ile açık kestane rengini de tercih edebilirler.

Lens Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gün boyunca konfor elde etmek isteyen kişiler lenslerin nem maddeleri içerdiğine dikkat etmelidirler. Yüksek oksijen geçirgenliğine sahip olan lensler ise lenslerin nefes alabilme imkânını arttırdıkları için tercih edilebilmektedirler.

Kontakt lensler, tür fark etmeksizin her akşam uyumadan önce çıkarılmalıdırlar. Uyku esnasında gözyaşı üretimi devam eder ve bunun sonucunda çıkarılmadığı takdirde lensler korneaya temas ederek göze ciddi oranda zarar verir.

Lens seçiminde kişi ilk olarak beklentilerini dikkate almalıdır. Beklentileri doğrultusunda kişi, vurgulayıcı veya opak renklerde olan lensleri tercih edebilir.  Göz renginin doğal rengini korumak ve daha belirgin olmasını sağlamak için kişiler yarı saydam lensler alabilirler.

Parlak kontakt lensler ise göze ışıltı katması açısından oldukça sık bir şekilde tercih edilmektedirler. Göz yapısını daha etkileyici göstermesiyle birlikte parlak lensler, göze derinlik de katacaktırlar.

Gelişmiş teknolojiler sonucunda yeni kontakt lensler eski lenslere oranla çok daha doğal görünüm imkânı sunmaktadırlar. Bu nedenle eski kontakt lensleri kullanıp görünümünden memnun kalmamış kişiler gelişmiş teknoloji sonucunda ortaya çıkan lensleri deneyebilirler.

Kontakt lens alırken dikkat edilmesi gereken ilk unsur lensin göz yapısına uygun olup olmadığıdır. Lens göz yapısına uygun olmadığı takdirde kişinin gündelik yaşantıda oldukça ciddi problemler yaşaması kaçınılmazdır. Bu rahatsızlıkların yanı sıra göz yapısına uygun olmayan lensler göze ciddi zararlar verme ihtimaline de sahiptirler. Kontakt lens seçimi yaparken kişilerin göz kapağı şeklini, gözün büyüklüğünü dikkate alması gerekir. Göz yapısına dikkat ederken kişi gözdeki varsa çekikliği, gözde çukur bulunup bulunmadığını dikkate almalıdır.

Renkli kontakt lens almayı planlayan kişiler kendi göz rengini arka planda bırakacaklarını dikkate alarak lens seçimini yapmalıdırlar. Lens seçimi yaparken kişinin göz renginin saç ve ten rengiyle uyumlu olmasını da dikkate alması gerekmektedir.

Uygun lens seçimi göz sağlığı ve kişinin beklentilerini karşılaması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle kişilerin lens seçiminde yukarıda yer almakta olan tüm unsurları dikkate almaları tavsiye edilir.

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir