FUE Saç Ekimi

fue-sac-ekimi
Dermatoloji

Fue Saç Ekimi ile Saçlarınızı Geri Kazanın

Saç kaybı artık kader olmaktan çıktı. Kaybettiğiniz saçları yeniden kazanabilir ve eskisinden çok daha gür saçlara sahip olabilirsiniz. Saç ekimi detaylı, hassas ve bir o kadar da tıbbi donanım gerektiren bir uygulamadır. Bu nedenle profesyonel kliniklerin tercih edilmesi gerekir. Saç ekim işlemleri arasında en güvenilir ve en çok tercih edilen yöntem olan FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) metodu ile saç kökleri saçsız alanlara yerleştiriliyor ve doğal bir saç görünümü yeniden kazanılıyor. Bu yöntem cerrahi bir işlem değildir. Gayet konforlu bir süreç eşliğine FUE saç ekim yönteminden faydalanabilirsiniz.

FUE Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi için kesi uygulanmasına ya da dikiş atılmasına gerek bırakmayan FUE tekniği 2002 yılında Dr. Rassman ve Dr. Bernstein tarafından uygulandıktan sonra tıp literatüründe güvenli bir saç ekim yöntemi olarak yerini aldı. Tüm dünyada en çok tercih edilen saç ekim yöntemi olan FUE hastalara lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilen ve konforlu olmasıyla da öne çıkan bir tekniktir. Özel olarak bu işlem için geliştirilmiş olan özel mikro motor uçları kullanılarak saç greftleri tek tek alınır ve saçsız olan bölgeye transfer edilir. Bu işlem esnasında doğal saç çıkış açısı da dikkate alındığından son derece doğal bir saç görünümü yakalanır.

1 – FUE ile Saç Köklerinin Toplanması

Saç ekimine başlanmadan önce hastaya lokal anestezi verilir ve kafa bölgesi uyuşturulur. Ense bölgesinde yer alan saç kökleri özel bir cihaz kullanılarak gevşetilir. Hastanın saç greft kalitesi ne kadar yüksekse, işlemin başarısı da o kadar fazla olur. FUE tekniğinde saç köklerinin toplanması, greft sayısına göre yani kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle 2 ila 4 saat arasında tamamlanır.

2 – FUE ile Ekim Kanallarının Açılması

Saç köklerinin toplanmasının ardından bölge enfeksiyon oluşmaması için özel bir bandaj ile kapatılır. Ardından hasta sırt üstü yatar ve ekimin gerçekleştirileceği bölgeye özel bir işlem ve mikro-pen adlı özel bir cihaz kullanılarak kanallar açılır. Bu kanallar iğne ucundan da küçüktür. Mikro-pen cihazının ucu sivridir ve saç köklerinin geçebileceği çapta, son derece küçük kanallar açar.

3 – FUE ile Saç Köklerinin Ekilmesi

Uygulama yapılacak bölgeye açılan kanallara saç kökleri tek tek yerleştirilir. Saç köklerinin toplanmasının hemen ardından ekilmesi gerekir. Bu nedenle çok bekletilmez ve ekim aşamasına kısa sürede geçilir. Saç köklerinin ekilmesi de yine köklerin toplanmasında olduğu gibi kişiden kişiye değişmekle birlikte 2 ila 4 saat arasında tamamlanır. Ekim sonrasında bölgenin bir süre hava alması gerektiğinden bu bölgenin üzeri kapatılmaz.

4 – Saç Ekiminden Hemen Sonra

Bu üç işlem tamamlandıktan sonra hastaya çeşitli bilgiler verilir ve hasta taburcu edilir. İşlemden birkaç gün sonrasında hastanın ilk pansumanı gerçekleştirilir. Ekim yapılan bölgede çok küçük nokta şeklinde yara oluşur ve bu beklenen, doğal bir durumdur. Bu yaralar en fazla 1 ayda iyileşir.

FUE Saç Ekimi Teknikleri

Klasik FUE Tekniği

Bu uygulama sırasında donör saha denilen saçlı bölgeden saç kökleri alınmakta, bunlar saçların seyrek olduğu ya da saçsız kalmış bölgeye transfer edilmektedir. Bu teknik hem kolay uygulanmakta, hem ihtiyaç duyulan saç kökleri daha fazla bölgeden alınabilmekte, hem de izsiz olarak tamamlanmaktadır.

Gold FUE Tekniği

Bu yöntem saçların kısaltılmasına gereksinim duyulmadan, saç ekim yönteminin uygulanabiliyor olmasıyla ön plana çıkıyor. Saç kökleri verici bölgeden kısaltılmadan ya da traş edilmeden çıkarılır ve saçsız ya da seyrelme olan bölgeye transfer edilir. Gold FUE tekniği en ileri saç ekim tekniğidir ve ağrı ya da sızı olmadan tamamlanır.

MP FUE Tekniği

Bu yöntem gölgelendirme prensibi üzerine geliştirilen bir saç ekim tekniğidir. Amaç, seyreklik olan bölgelere saç transferi yapılması ve daha gür bir saç görünümü elde edilmesidir. Saçlarda doğal bir görünüm sunarken birkaç yıllık etkisi olur.

Mikro FUE Tekniği

Bu yöntemde ön saç çizgisi çizilir ve saçların alınacağı yani donör olan bölge de çizilerek belirlenir. Ardından 0.6 ila 0.8 mm çapa sahip mikro motor uçları ile az miktarda deri de içeren saç greftleri alınarak seyrelme ya da saç kaybı olan bölgeye transfer edilir. Bu yöntemde kanama olmaz.

FUE Saç Ekimi Öncesi

FUE tekniği ile saç ektirmek isteyenlerin öncelikle bir ön muayeneden geçmesi gerekir. Bu muayenede mevcut olan hastalıklarınızı ve varsa kullandığınız ilaçları hekiminize mutlaka belirtmelisiniz. Aldığınız vitamin takviyeleri hakkında da hekiminize mutlaka bilgi verin.

Saç ekim uygulamasından önce her hastaya kan testi gerçekleştirilir. Çünkü hastanın haberdar olmadığı durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle şeker hastalığı, tansiyon, HIV virüsü ya da hepatit gibi durumlarda saç ekimi sınırlanabilir ya da hekim tarafından farklı bir yöntem tercih edilebilir. Örneğin HIV ve hepatit saç ekim işleminin yapılmasını önleyen durumlardır. Ancak şeker hastalığı ve tansiyon hastalığı durumunda hekim saç ekimi yapabilir.

İşlemden 10 gün önce sigara ve alkol kullanımından uzak durmalısınız. Saç ekiminden birkaç gün önce saçlı deriye ya da saçlarınıza herhangi bir kozmetik ürün sürmemelisiniz.

Saç Ekiminden Hemen Sonra

FUE Saç Ekiminden Hemen Sonra

Bu üç işlem tamamlandıktan sonra hastaya çeşitli bilgiler verilir ve hasta taburcu edilir. İşlemden birkaç gün sonrasında hastanın ilk pansumanı gerçekleştirilir. Ekim yapılan bölgede çok küçük nokta şeklinde yara oluşur ve bu beklenen, doğal bir durumdur. Bu yaralar en fazla 1 ayda iyileşir.

Cerrahi bir operasyon olmayan, kesi ya da dikiş işlemi yapılmadan gerçekleştirilen FUE ile saç ekim işleminin ardından hasta aynı gün taburcu edilir. Klinik istirahate gerek olmaz. Hastadan doku ile birlikte saç grefti alınması halinde, bu bölgeye özel bir sargı uygulaması yapılır.

Evde Yapılacaklar

Hastaların operasyon sonrasında taburcu edildikten sonra işlemin yapıldığı gün ve sonraki gün evde istirahat etmeleri önerilir. Olabildiğince dışarıda zaman geçirmemeleri istenir. İşlem günü ve sonraki gün evde başlarını öne eğmemeye özen göstermeleri gerekir. Başın öne eğilmemesi kaydıyla bilgisayar kullanımı mümkün olur. Hastaların baş bölgesini ovmaması gerekir.

Saç Ekiminden Sonra İlk 1 Hafta

Saç ekim işlemi yapıldıktan sonra saç köklerinin en hassas olduğu zaman ilk 1 haftadır. Bu bölgenin kesinlikle ovulmaması, bastırılmaması ve hafif darbelerden dahi korunması gerekir. Aynı zamanda nokta şeklinde ve çok küçük olmasına karşın yine de bu bölgede yara olduğundan mikrop kapmaması için de büyük oranda özenli olunması gerekir. Hekim tarafından yapılan uyarılara harfiyen uymak da saç ekim işleminin başarısında belirleyici bir unsurdur.

İlk 3 Gün Bunlara Dikkat Edin!

 • Saçınızı doktor muayenesinden önce asla yıkamayın.
 • Spor yapmayın
 • Düşmenize kafanızı çarpmanıza sebebiyet verebilecek aktivitelerden kaçının
 • Kafanızı her türlü darbeden koruyun
 • Cinsel perhiz uygulayın
 • Şapka ya da bere takabilirsiniz ancak sıkı olmamasına dikkat edin
 • Uygulama yapılan bölgeyi kaşımayın
 • Alkol ve sigara tüketmeyin
 • Hekimin reçete ettiği ilaçları düzenli olarak kullanın
 • Kafa bölgesine de ulaşabileceği için parfüm ya da deodorant kullanmayın
 • Saç ekimi sonrasında kabuklanma meydana gelmesi normaldir. Bu kabukları asla yolmayın.
 • Sağlıklı beslenmeye özen gösterin

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkama

İlk yıkama için hastaların klinik kontrolü beklemesi gerekir. İşlem sonrasında ilk kontrolün ne zaman yapılacağı hekim tarafından hastaya bildirilir. Genellikle işlemden 24 saat sonrası ile 72 saat sonrası arasında ilk yıkamanın yapılması gerekir. Saç ekimi yapılan bölgeye yumuşatma özelliği olan bir solüsyon sürülür. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra saçlar ılık su ile durulanır ve losyondan arındırılır. Ardından hekim tarafından önerilen medikal bir şampuan ile saçlı bölge nazikçe köpürtülür. Ardından ılık suyla durulanır ve kağıt havlu kullanılarak, saçlı deri ovulmadan sadece nemi alınır.

Yıkama periyotları hekim tarafından hastaya bildirilecektir. Amaç hiçbir tortu kalmayacak şekilde bölgenin arındırılması olduğundan, bu periyotlar mutlaka uyulması gerekir. İşlemin üzerinden yaklaşık 15 gün geçtikten sonra normal saç yıkama periyoduna geçilebilir.

Saçların Çıkması

Saç ekimi sonrasında ilk 3 haftada, saçlar dökülür. Ancak bu beklenen bir durumdur ve saç kökleri deri içinde kaldığından endişe edilmesine gerek olmaz. Aslında saçlarda dökülme değil, kökten kırılma meydana gelir. Sonrasında yeni ve sağlıklı saç tellerinin oluşması yaklaşık 90 günlük bir süreyi gerektirir. Bu süre sonunda sağlıklı saç telleri çıkmaya başlar.

Elbette doğal saç uzama şekli görülür. Her gün az miktarda saç uzar ve son derece doğal bir saç uzaması yaşanır. Uygulamanın üzerinden 8 ay geçtikten sonra saçlar en doğal ve en sağlıklı şekline kavuşur.

FUE Saç Ekim Yönteminin Avantajları

 • Doku alınmadan, sadece greftlerin alındığı bölgede kök hücresi üzerinde çalışılır.
 • Saç alımı yapılan bölgeye kesi uygulanmaz, dikiş atılmaz.
 • Saç ekim işleminden sonra ciltte iz kalmaz.
 • FUE yönteminde alınan greftler sadece saç transferinde değil, kaş, bıyık, sakal transferinde de kullanılabilir.
 • Sadece tek bir seansta 4 bin ila 6 bin arasında greft alınabilir.
 • Her greft içerisinde 1 ila 3 saç teli bulunduğundan saçlarda doğal ve gür bir görünüm kazanılır.
 • Her santimetreye 50 ila 60 arasında saç ekimi yapılabilir.
 • Minimum ağrı, minimum iyileşme süreci eşliğinde işlem tamamlanabilir.

Saç Ekimi Sonrası Beslenme Neden Çok Önemli?

 • Ekilen saç köklerinin beslenmesi kan yoluyla olur. Bu nedenle doğru beslenme kandaki vitamin ve minerallerin saç köklerine ulaşmasını sağlar
 • Sağlıklı beslenme saç ekimi sonrasındaki saç kayıplarını azaltır
 • Ekim yapılmamış olan saçlarınızda meydana gelen doğal dökülmeyi azaltır
 • Saç kökleri beslendiğinde güçlenir ve daha sağlıklı saç telleri hazırlar
 • Hücre yenilenme hızı artar ve saç ekimi sonrası iyileşme süreci kısalır
 • Saç ekimi sonrası fire saç teli sayısı azalır

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir