Gebelikte Karın Ne Zaman Büyür?

karin-buyumesi
Gebelik

Gebelikte karnın ne zaman büyüyeceği, ne zaman görünür hale geleceği, karnın belirgin olacağı zaman gibi konular anne adayları için önemlidir. Bu konuda ilk gebeliğini yaşayan anne adayları daha endişeli olur. Anne adayları bunu bebeklerinin büyümesi, gelişmesiyle orantılı olduğunu düşünür. Ancak gebelikte karnın büyümesiyle bebeğin gelişimi arasında doğru orantı yoktur. Buna çoğu zaman tanık olmuşuzdur. Karnı büyük olan bir kadın düşük kilolu bir bebek dünyaya getirirken, karnı küçük olan bir kadın kilolu bir bebek dünyaya getirebilir. Bu yüzden anne adayları karın büyüklüğünü sorun haline getirmemeli, bunu bebeklerinin gelişimine bağlamamalıdır.

Gebelikte kaçıncı haftada karın belirgin şekilde büyür?
Bir kadının dışarıdan karnına bakarak gebe olduğunu anlamak için 20 haftayı beklemek gerekir. Bu da gebeliğin 5 ayına denk gelir. Bu haftadan itibaren gebe kadının karnında belirgin bir büyüme olur. Gebelikte karnın büyümesini etkileyen faktörlerin başında kadının kilosu, boyu, karındaki yağ oranı, karın bölgesinin genişliği gibi etkenler gelir.

Bir kadının normalde göbeği varsa bazen bu haftada bile karnın büyüdüğü anlaşılmayabilir. Bu nedenle uzmanlar gebe kadınların birbirlerini kıyaslamasını, karın büyümesine göre gebeliklerini değerlendirmelerini uygun bulmazlar. Gebelikte karnın büyümesi kadının hangi gebeliğini yaşadığına göre de değişebilir. İlk gebeliğini yaşayanlarda karın büyümesi daha geç olabilir. İlk gebelikten sonraki gebeliklerde ise, karın daha erken haftalarda belirginleşmeye başlar. Çünkü kadın rahmi esnek bir yapıya sahiptir. Daha önceden bir gebeliği ağırladığı için, büyümesi daha kolay olur. Kadının vücut yapısı da karnın büyümesinde etkili olur.

Gebelikte bebeğin kilosuyla karın büyüklüğünün alakası var mı?
Gebelikte büyüyen karnın bebeğin kilosu hakkında bilgi vermesi söz konusu değildir. Daha önceden gebelik takibi sırasında anne adayının karın çevresi ölçülürdü. Bu değerle bebeğin kilosu hakkında bazı tahminler yapılırdı. Artık ultrason tetkiki ve gelişen diğer tıbbi yöntemler sayesinde daha doğru değerlendirmeler yapılmaktadır. Bu tetkikler sayesinde karın büyüklüğünün bebeğin kilosunu göstermediği tespit edilmiştir.

Anne adayının karın büyüklüğü ne olursa olsun, bebeğin kilosu ultrason tetkikiyle tespit edilir. Bu tespit doğumun hangi yolla yapılacağı hakkında da yardımcı olur. Bebeğin kilosu çok fazla olursa sezaryen doğum, normal olursa da vajinal doğum tercih edilir. Gebelikte karnı büyük olan kadınların bebekleri düşük kilolu olabilir. Bu tür durumlar daha çok yağlı bir karın yapısı bulunan kadınlarda yaşanır.

Gebelikte karın geç büyürse, gebelik sorunları yaşanır mı?
Anne adayının karının beklenenden geç büyümesi gebelik sorunu olarak kabul edilmemeli. Karın bazı gebelerde erken büyürken, bazılarında daha geç büyüyebilir. Yapılan ultrason tetkikinde kilosu ve boyu aynı olan gebelerin bebeklerinin ölçümleri de aynı değerlerde olsa, karınlarının büyüklüğü daha farklı olabilir. Bunun sebepleri arasında bebeğin rahimdeki duruşu ve rahim pozisyonu olabilir. Bu nedenle gebelikte karın büyüklüğü kadınlar arasında sorun haline getirilmemelidir.

Gebelikte karnın büyüklüğü ve şekli bebeğin cinsiyeti konusunda bilgi verir mi?
Gebe kadının karın şekli ve büyüklüğü konusunda halk arasında bazı benzetmeler yapılır. Karının yuvarlak ya da sivri olması durumunda bebeğin cinsiyeti hakkında tahminlerde bulunulur. Fakat gebe kadının karın yapısı, karnın büyüklüğü ya da küçük olması bebeğin cinsiyetine bağlanamaz. Tahminlerin tutması sadece tesadüf eseridir. Zaten tahminlerin tutma olasılığı yarı yarıyadır. Tutarsa tahminin doğru olduğu düşünülür, tutmazsa da yanıldık denir. Bu yüzden gebelikte karın şekli ve büyüklüğü ile yapılan cinsiyet tahminleri gerçeği yansıtmaz.

Gebelikte karındaki göbek deliğinin bombeli ya da düz olması önemli mi?
Gebelik döneminde kadının rahmi belli oranda büyür. Bu esnada karın içinde de basınç artar. Bu yüzden göbek deliğinde dışa fırlama ya da düzleşme gibi etkiler meydana gelebilir. Tıbbi olarak göbek deliğindeki bu farklılıklar normal kabul edilir. Ancak göbek deliğindeki aşırı dışa bombelik varsa, bunun göbek fıtığı riski bakımından değerlendirmeye alınması gerekir. Kadının göbek deliğindeki farklılıklar sadece gebelikten kaynaklanırsa, doğumla birlikte hepsi eski haline dönecektir.

Gebe kadınların gebelikte karın ne zaman büyür, diye dert etmesine gerek yoktur. Çünkü gebelikte karın büyümesinin bebeklerin gelişimiyle alakası bulunmaz. Her gebe kadının kendi koşullarından kaynaklı olarak karında belli oranda büyüme olur. Bu yüzden her gebelik kendi içinde değerlendirilmelidir.

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir