Gebelikte Koronavirüs (Covid-19)

gebelikte-covid
Covid-19

Gebeler Covid 19 Enfeksiyonuna daha mı yatkındırlar?

Gebeliğin fizyolojik ve immünolojik değişiklikleri gebeleri virüs enfeksiyonlarına daha hassas kılmaktadır.

Covid 19’un gebeler üzerindeki olası yan etkileri hakkında çok geniş araştırmalar henüz yapılmadığından bilgilerimiz kısıtlıdır. Ancak daha önceki Sars ve Mers enfeksiyonları bize yol göstermektedir.

Bulaşma nasıl olur?

Bulaşma öksürüklü hastanın damlacıklı soluğu ve çıkarttığı salgılar ile yakın temas (2 metre) veya uzun süreli temas sonucunda (1-2 dakika üzeri) ağız, burun, göz ve boğaz yolu ile vücuda girer. Deri yolu ile bulaşma henüz net değildir o yüzden dikkatli olunmalıdır.

Gebelikte Covid 19 enfeksiyonu anne ve bebeğin yaşamını daha mı kötü etkiler?

Verilerin şimdiden yetersiz olması ancak önceki benzer salgınlarda abartus erken ve ölü doğum oranlarının arttığını biliyoruz. Uzun dönem etkiler henüz belirsizliğini korumaktadır.

Covid 19 gebelikte fetusa, doğumda bebeğe geçer mi ?

Henüz bilinmiyor. Ancak hastalanmış gebelerin amniyan sıvılarında ve anne sütünde virüse şimdilik rastlanmamıştır.

Gebe Covid 19 da ne gibi risk ile karşı karşıyadır ve nasıl korunmalıdır?

Bulaşma riski hastane ortamında daha yüksektir bu nedenle şüpheli enfeksiyonu olan hastalar maske takmalı gerekirse tek kişilik odalarda izole edilmeli, doğrudan temastan kaçınılmalıdır. Bu tür hastalar özel giysi ve donanım giymiş sağlık çalışanlarınca muayene ve tedavi edilmelidir. Hasta ziyaretçileri yasaklanmalı ve kısıtlanmalıdır. Tedavi mümkünse nagatif basınçlı odalarda yapılmalıdır.

*Covid-19 – Wuhan Koronavirüsü hakkında en son haberler için Dünya Sağlık Örgütü‘nün ilgili sayfasını takip edebilirsiniz.

 

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir