Göz Sulanması Nedir ve Neden Görülür?

gozde-sulanma
Göz Hastalıkları

Göz, dikkat edilmesi gereken en önemli organlardan biridir. Oldukça hassas bir organ gözde birtakım problemler meydana gelebilmektedir. Göz sulanması ise bu problemler arasında yer almaktadır. Gözyaşı üretilmesi yoluyla gözdeki nemlilik korunmaktadır. Gözyaşı tarafından gözün korunması sağlanır. Gözün kırpılması yoluyla gözler nemli kalır.

Göz için faydalı olduğu bilinen gözyaşı içerisinde yer alan etmenler ve enzimler aracılığıyla göz, bazı mikrop ile bakterilerden korunur. Gözyaşının belli bir seviyede salgılanması gerekmektedir. Az veya fazla salgılanması durumunda gözde birtakım problemlerin meydana gelebildiği bilinmektedir. Gözyaşının fazla salgılanması durumu göz sulanması rahatsızlığına sebebiyet vermektedir. Gözyaşının az salgılanması ise göz kuruluğu durumunun yaşanmasına neden olabilmektedir. Gözdeki dengenin korunuyor olması göz sağlığı için oldukça önemlidir. Göz sağlığının korunması için gözyaşının ne fazla ne de az salgılanması gerekmektedir. Gözdeki nemlilik dengesinin gözyaşı aracılığıyla korunması gerekir.

Patolojik bulgular arsında yer alan gözün sulanması durumu, genel olarak çoğu kişi tarafından ciddiye alınmamaktadır. Fakat bu durum ciddi problemlerin belirtisi olabilmektedir.

Göz Sulanması Nedir?

Bazı sebeplerden ötürü meydana gelme ihtimali olan göz sulanması, genellikle gözyaşının gözde fazla miktarda bulunması sonucunda görülmektedir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı durumu gözyaşının burundan akamamasına ve göze gelmesine neden olur. Bu durum görüldüğü takdirde gözde olması gerekenden fazla gözyaşının bulunması olasıdır. Bunun sebebi gözyaşının akacak kanal bulamaması olarak bilinmektedir. Gözyaşı akabileceği uygun bir kanal bulamadığı takdirde gözde yoğun bir şekilde birikir.

Gözyaşı kanallarının tıkalı olmasının dışında olan bazı durumlar da göz sulanmasına sebebiyet verebilmektedir. Gözyaşı sulanması durumuna sahip olan kişinin ilk olarak bu durumun sebebini öğrenmesi gerekmektedir. Bu durum ise ilk olarak bir göz doktoru detaylı bir şekilde muayene edilmeyi gerektirir.

Göz Sulanmasının Nedenleri Nelerdir?

Göz sulanmasının birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Gözün darbe alması
 2. Göz kapaklarında problemlerin yaşanması
 3. Göze yabancı bir cisimin kaçması veya çarpması
 4. Nezle ve grip gibi rahatsızlıkların meydana gelmesi
 5. Kişinin alerjisi olduğu bilinen bir nesne ile temas etmesi
 6. Kornea ve konjenktivitada bozuklukların görülmesi
 7. Glokom hastalığına (göz tansiyonu) sahip olma
 8. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı (darlığı)
 9. Psikolojik faktörler (duygu durumunda yaşanan ani değişimler, stres, korku, üzüntünün meydana gelmesi)
 10. Hava değişikliklerinden gözün etkilenmesi
 11. Mikrop kapma
 12. Bilgisayar, telefon gibi teknolojik aletlere uzun süreli ve yakın mesafeden bakma
 13. Gözde iltihabın görülmesi

Göz Sulanması Tedavisi

Göz sulanması tedavisi için öncelikle bu duruma sebep olan faktörler tespit edilmelidir. Göz sulanması meydana geldiği takdirde kişi öncelikle bir göz doktoru tarafından detaylı bir şekilde muayene edilmelidir. Göz sulanması durumu sık bir şekilde gözyaşı kanalı tıkanıklığından ötürü meydana geldiği için öncelikle kişinin bu duruma sahip olup olmadığını öğrenmesi gerekmektedir. Gözyaşı tıkanıklığının bebeklerde de görülebildiği bilinmektedir. Bu durum meydana geldiği takdirde genel olarak bir yaşına kadar bebeklerde gözyaşı kanalları açılmaktadır. Bir yaşından sonra gözyaşı kanalı tıkanıklığı durumu geçmiyor ise cerrahi müdahaleye başvurmak gerekebilmektedir.

Gözyaşı tıkanıklığı ile birlikte gözde yanma, batma gibi rahatsızlıklar da meydana geliyorsa kişi kesinlikle vakit kaybetmeden bir göz doktoruna danışmalıdır. Gözde yanma ve batma durumlarının meydana gelmesi gözde iltihaplanmanın belirtileri olabilmektedir.

Gözde sulanma durumu çok ciddi bir boyutta gerçekleşmiyorsa kişi evde kendi uygulayacağı yöntemlerle de bu durumu engelleyebilmektedir. Susam ve su karışımının göz sulanması konusunda yardımcı olduğu bilinmektedir. Susam ve su karışımının göz kapağı üzerine sürülmesi tavsiye edilmektedir.

Bitkisel yöntemlerin geçici çözümler olduğu unutulmamalı ve sorunun asıl nedenine çözüm bulunması için bir doktor tarafından yardım alınması gerekmektedir. Bitkisel yöntemler yalnızca bir süreliğine problemin yaşanmamasını sağlamaktadır. Problemin tam anlamıyla çözümlenmesi için bitkisel yöntemler yeterli olmamaktadır.

Çocuklarda Göz Sulanması Neden Görülür?

Göz sulanması durumunun özellikle çocuklarda oldukça sık bir şekilde görüldüğü bilinmektedir. Göz sulanması durumunun görüldüğü anda tedavi edilmemesi gözün enfeksiyon kapmasına sebep olabilmektedir. Çocuklarda göz sulanmasının nedenleri başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Göz kapağında bozuklukların görülmesi
 2. Glokom (göz tansiyonu) sahibi olmak
 3. Kornea ile ilgili problemlerin yaşanması
 4. Göze yabancı maddenin temas etmesi
 5. Göze darbe alınması
 6. Gözyaşı kanalında tıkanıklıkların meydana gelmesi

Çocuklarda göz sulanması durumunu tedavi etmek için öncelikle problemin tam olarak hangi durumdan ötürü kaynaklandığı bilinmelidir. Bunun için çocuk bir göz doktoru tarafından muayene edilmelidir. Sonrasında uygun tedavi yöntemi belirlenir.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığından ötürü göz sulanmasının meydana geldiği durumlarda çocukta bir yaşından sonra gözyaşı kanallarının kendiliğinden açılabilmesi mümkündür. Kanalın kendiliğinden açılamadığı durumlarda ilk olarak bir yıl boyunca masaj tedavisi uygulanmalıdır. Masaj tedavisinin çoğu kişide başarılı sonuç verdiği bilinmektedir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı durumu herhangi bir ilaç tedavisiyle çözülememektedir. Bu nedenle meydana geldiği takdirde yalnızca göz doktorunun onay verdiği tedavi yöntemi izlenmelidir.

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir