Göz Altı Torbaları Neden Olur?

goz-alti-torbasi
Göz Hastalıkları

Göz altı torbaları, gündelik yaşantımızı oldukça fazla etkileyen önemli bir unsurdur. Göz altı torbaları, yorgun ve halsiz gözükmemize neden olabileceği gibi cildin genç ve canlı durmasının önünde de büyük bir engeldir. Belirgin göz altı torbaları, kişinin olduğundan daha yaşlı gözükmesine de sebep olabilir.

Göz altı torbalarının oluşmasının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;

Yaşlanma: Yaş ilerlemesi sebebiyle göz altlarında bulunan derinin incelmesi sonucu göz altı torbaları belirgin hale gelir. Ayrıca yaşlanma sonucu göz kapakları düşerek bu bölgede bulunan kasların bozulmasına ve gözaltı torbalarının sarkmasına neden olur.

Yeterince uyumamak: Uykusuz kalmak, göz altı torbalarının oluşmasında görülen başlıca etkenlerden biridir. Uykusuz kalmanın yanı sıra gereğinden fazla uyumak da göz altı torbalarının görülmesine neden olacaktır. İdeal uyku saatinizi bilmek ve düzenli uyumak göz altı torbalarının oluşmaması için alınacak önemlerden biridir.

Yorgunluk: Aşırı yorgunluk ve gün içerisinde yeterince dinlememenin sonucunu yüzünüzde gözlemlemeniz kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple gün içerisinde gereğinden fazla yorulduysanız muhakkak dinlenmek için de vakit ayırmalısınız.

Genetik sebepler: Özellikle 20’li yaşlardan sonra belirtileri görülmeye başlanan genetik sebepler, göz altı torbalarına da neden olabilmektedir.

Hastalıklar: Alerjik reaksiyonlar, böbrek rahatsızlıkları, tiroit sorunları ve enfeksiyonlar gözaltı torbalarının oluşmasında etkilidir.

Gözleri kaşımak: Göz altı bölgesindeki derinin ince olması sebebiyle göz altını ovuşturarak kaşımak torbaların anında şişmesine neden olacaktır.

Vücudun su ve tuz tutması: Vücudun sodyumu fazla alması nedeniyle deride şişlikler oluşur ve göz altı torbaları oluşumu görülür.

Aşırı su kaybı: Vücuttaki su kaybı gözaltı torbalarının şişmesine neden olur. Gün içinde 2 litre su içerek su kaybından dolayı oluşan şişlikleri önleyebilirsiniz.

Kozmetik ürünleri: Sürekli olarak kullanılan kozmetik ürünlerinin cilt üzerindeki olumsuz etkilerinin biri de göz altı torbalarına neden olabilmesidir.

Göz altı torbaları nasıl geçer?

Göz altı torbaları çözümsüz değil! Göz altı torbaları ile ilgili problem yaşandığında ilk olarak akla göz altı torbalarını önlemek için ne tür ürünler kullanabilirim sorusu gelmektedir.

Göz altı torbalarını önlemek için neler yapabilirim?

Göz altı torbaları eğer genetik sorunlardan ve ciddi rahatsızlıklardan kaynaklanmıyorsa, göz altı torbalarını önlemek için kendiniz de birkaç yöntem deneyebilirsiniz. Bu yöntemleri şöyle sıralayabiliriz;

Çay: Göz altı torbaları için en bilindik olan ve işe yarayan yöntem demlenmiş çay poşetlerinin göz altı torbalarının üzerine konulmasıdır. Bunun için yeşil çay da kullanabilirsiniz.

Soğuk kaşık uygulama: Göz altı torbaları ve şişliklerine soğuk tedavi uygulamak bölgedeki toksin ve suyun dağılmasına yardımcı olur. Soğuk kaşık uygulaması özellikle sabah kalktığınızda şiş göz altlarıyla karşılaşırsanız oldukça etkili olacaktır.

 • 2 adet kaşığı buzdolabına koyup 10 dakika kadar bekletiniz.
 • Daha sonra göz altlarınıza kaşığın dışını değdirerek 5 dakika kadar bekletiniz.
 • Dilerseniz işlemi tekrarlayabilirsiniz ancak 10 dakikadan fazla uygulamanız tavsiye edilmez.

1 – Salatalık: Salatalık, cildi toparlayıcı ve dinlendirici etkisiyle bilinir. Cildinize ihtiyacı olan nemi kazandırmaktan, göz altı morluklarını geçirmeye ve kırışıklıkları azaltmaya kadar bir çok amaçla salatalık cilt bakımında kullanılır. Birçok vitamin barındırması sebebiyle cildinizi besleyip cildinizin toparlanmasına yardımcı olur.

 • Tabağın içine 1 adet salatalığı dilimleyip buzdolabına koyunuz.
 • 10 dakika kadar dolapta beklettikten sonra birkaç dilim salatalığı göz altlarınıza koyunuz.
 • 5 dakika kadar sonra bu dilimler ısınınca dolaptan birkaç dilim daha alıp işlemi tekrarlayınız.
 • Aşırı soğuk uygulama yapmayınız ve toplamda 10-15 dakikadan fazla bu işleme devam etmeyiniz. Göz çevresi hassas olduğundan istenmeyen sonuçlara karşı dikkatli olmalısınız.

2 – Maske: Yüzünüzdeki problemler için kullanabileceğiniz birden fazla doğal ürün var. Bu ürünlerden cilt için en önemlileri arasında cildi gerginleştiren ve kırışıklıkları önleyen yumurta beyazı, kahve telvesi, hindistan cevizi yağı yer almaktadır. Göz altı torbalarına uygulayacağınız bir doğal maske ile bölgenin sıkılaşarak şişliğin dağılmasına yardımcı olabilirsiniz.

3 – Bol su tüketmek: Su tüketmek birçok probleme çözüm olabileceği gibi göz altında su toplanmasını da önlemeye yardımcı olur. Bu sebeple gün içerisinde tükettiğiniz su miktarına muhakkak dikkat ediniz.

Göz altı torbaları için ürün seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Göz altı torbaları için dermo-kozmetik ürünleri tercih ederken özellikle suda erimesi kolay yağlı olmayan jel türevi ürünleri tercih etmelisiniz. İçlerinde bağ dokusunu kuvvetlendirmeye yarayan C vitaminli içerikler bulunması sebebiyle güneş koruma faktörlü olan dermo-kozmetik ürünleri tercih etmenizde yarar vardır. C vitamini bağ dokusunu kuvvetlendirerek alttaki yağ keseciklerinin fıtıklaşmasının önüne geçmektedir. Ayrıca ödem toplanmasını da önlemeye yardımcı olur.

Evde kendiniz de göz altı torbalarını önlemek için birtakım yöntemler deneyebilirsiniz. Her çözüm her cilt için aynı sonucu vermeyebilir, bu sebeple farklı yöntemler denemeniz yararınıza olacaktır.

Göz altı torbalarından kurtulmak için tıbbi bir çözüm var mıdır?

Göz altı torbalarının tedavi şekli göz altı torbalarının durumuna göre değişiklik göstermektedir. Göz altı torbalarınız için kendi yapabileceğiniz yöntemleri deneyip sonuç alamadığınızı düşünüyorsanız tıbbi yöntemlere de başvurabilirsiniz. Göz altı torbalarını aldırmak düşünülenin aksine oldukça basit bir operasyondur. Göz altı torbalarını aldırma işlemi şu şekilde gerçekleşir;

 1. Doktorunuz göz altı torbalarınızı ve göz çevrenizi muayene ettikten sonra uygulanacak cerrahi adım belirlenir.
 2. Muayene sonrasında torbalanma, sarkma, deri ve yağ endeksi belirlenir.
 3. Yağ ve deri fazlalığının ufak bir kesi ile boşaltılması haricinde oluşabilecek kas zayıflıkları ve spazmları için önlemler tespit edilir.
 4. Hastanın tercihine ve doktorun tavsiyesine bağlı olarak uygulanacak ameliyat türü belirlenir.

Göz altı torbası aldırma işlemi sonrasında ortalama 1 hafta içerisinde tamamen gündelik yaşantınıza dönebilirsiniz.

Göz altı torbaları hastalık habercisi olabilir mi?

Göz altı torbaları nadiren de olsa ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Fakat her zaman için bu durum geçerli değildir. Göz altı torbaları geçici de olabilir. Kalıcı olduğu takdirde muhakkak bir uzmana gözükmek gerekir. Göz altı torbaları kalıcı hale gelmişse ve giderek daha belirgin hale geliyorsa vücutta su ve tuz tutumunun neden olduğu hastalıklarının belirtisi olduğu düşünülebilir. Göz altı torbaları, olası bir böbrek rahatsızlığının belirtisi olabileceği gibi vücutta sut tutumu yüzünden oluşan diğer hastalıklarla ilgili de önlem almanız gerektiğini gösterebilir. Bu sebeple belirtileri taşıdığınız takdirde bir uzmana danışmanız tavsiye edilir.

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir