Göz Çevresinde Yanma Neden Olur?

goz-cevresinde-yanma-neden-olur
Göz Hastalıkları

Göz vücuttaki en hassas organlardan biri olması yönüyle bilinmektedir. Bu nedenle göz çevresinde sıkça problemlerin görülmesi mümkündür. Göz çevresinin hassas olduğu bilinmeli ve kişi tarafından buna yönelik önlemler alınmalıdır. Kişi özellikle el ve göz çevresi hijyenine dikkat etmelidir. Göz kolay bir şekilde mikrop kapabilir. Bu nedenle göz ile temas etme ihtimali olan elin mutlaka temiz olması gerekmektedir.

Gözlerde herhangi bir nedenden ötürü rahatsızlığın meydana gelmesi kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda düşürmektedir.

Göz çevresinde yanma meydana gelmesinin başlıca nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

1.       Hava kirliliğine maruz kalmak: Vücut için zararlı olduğu bilinen hava kirliliği aynı zamanda gözler açısından da oldukça zararlı olmaktadır. Havanın içerisinde bulunan bazı maddelerin göze zarar vermesi olasıdır. Bu nedenle kişi mümkün olduğunca hava kirliliğinin var olduğu ortamlarda bulunmamalıdır.

2.       Sigara dumanına maruz kalmak: Sigara dumanının yoğun bir şekilde bulunduğu ortamlarda gözde yanma meydana gelme ihtimali oldukça fazla olmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca kişilerin sigara dumanının bulunduğu ortamlarda bulunmamaları tavsiye edilir. Sigara dumanı bulunan ortam sebebiyle gözde yanma hissi meydana geldiğinde bu durum kişi temiz havanın bulunduğu ortama geçtiğinde ortadan kalkacaktır.

3.       Güneş ışınlarına maruz kalmak: Güneş ışınlarının içerisinde ultraviyole ışınların bulunduğu bilinmektedir. Bu ultraviyole ışınlar oldukça zararlı olabilmektedirler. Bu nedenle uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak göz yanması etkisine neden olabilmektedir. Gözde yanma hissinin yanı sıra uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmakla birlikte gözde kızarmaların da meydana gelmesi mümkündür. Bu durum meydana geldiği takdirde vakit kaybetmeden bir göz doktoru tarafından kişinin muayene edilmesi ve gerekli tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir.

4.       Kimyasallarla temas etmek: Herhangi bir ürünün içerisinde yer alabilen kimyasallar göz ile temas ettiği takdirde ciddi problemlere neden olabilmektedirler.

5.       Rüzgarların taşıdığı maddelerle temas etmek:

6.       Saç spreyi ve saç boyasıyla temas etmek: Saç boyası ve saç kimyasının içerisinde birçok kimyasal maddenin bulunduğu bilinmektedir. Bu kimyasal maddelerin göz ile teması ise oldukça zararlıdır. Göz ile temasın yanı sıra bu ürünlerin uzun süre saçta kalması ile var olan kokunun gözleri etkilemesi de mümkündür. Göz çevresinde kızarma ve yanmalara neden olabilen bu durumu önlemek için mümkün olduğunca saç boyası ve saç spreyi gibi içerisinde kimyasal barındıran ürünleri gözlerden uzak tutmak gerekmektedir.

7.       Göz nezlesinin görülmesi: Göz kapağında bulunan iç yüzeyin iltihaplanması sonucunda göz nezlesi meydana gelebilmektedir. Göz kapağında meydana gelen iltihaplanma sonucunda göz çevresinde yanma hissi oluşabilmektedir.

8.       Işığa dair hassasiyet ve ışık korkusu: Kişilerin ışığın yoğun olduğu bölgelerde bulunmaktan çekinmesinin ışık korkusunun belirtilerinden biri olduğu söylenebilmektedir. Işık korkusu bulunan kişiler ışığa dair hassasiyet yaşarlar ve bu nedenle ışığın yoğun olduğu bölgede uzun süre durmak istemezler. Bu hassasiyet ve ışığa fazla maruz kalma durumunda ise gözde yanma meydana gelebilir.

9.       Göz yorgunluğu: Gözlerin gün içerisinde yeterince dinlendirilmemesi sonucunda meydana gelebilen göz yorgunluğu durumu göz yanmasının nedenleri arasında yer almaktadır. Uzun süre boyunca teknolojik aletlerle göz teması kurma sonucunda göz yorgunluğunun meydana geldiği bilinmektedir.

Göz Çevresindeki Yanmayı Önlemek için Neler Yapılabilir?

Göz çevresinde meydana gelen yanmaları önlemek için öncelikle kişide göz yanmasına neden olan durumların tespit edilmesi gerekmektedir. Bu durumlar belirlendikten sonra kişi duruma uygun bir önlem almalıdır. Uzun süre teknolojik aletlere maruz kalmaktan ötürü gözde yanmaların meydana gelmesi durumunda kişilerin teknolojik alet kullanırken ara vermeleri tavsiye edilir. Göz çevresinde meydana gelen yanmalar bir alerji sonucunda meydana geldiği takdirde kişinin hangi maddeye alerjisi olduğunun tespiti için alerji testi yaptırması tavsiye edilir. Bu alerji testi tam donanımlı hastanelerde yaptırılabilmektedir.

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir