Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?

hemoroid
Üroloji

Hemoroid yani Basür nedir?

Makatta bulunan içinde kan damarları ve bağ doku içeren yastıkçıklara hemoroid yani halk arasında basür denir.

Hemoroid Hastalığı Neden oluşur?

Hemoroid hastalığı düşük lifli gıdalarla beslenme, tuvalette zorlanma,kabızlık, düzensiz dışkılama alışkanlıkları sebebiyle oluşmaktadır.

Hemoroid Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Makatta şişlik,ağrı,büyük abdestle birlikte kanama,kronik kanamaya bağlı kansızlık gibi şikayetlerle hastalar tarafımıza başvurur.

Hemoroid Hastalığına Nasıl Tanı Konur ?

Fizik muayene ile ıkınma sırasında bakı ve digital muayene ile hastalığa genellikle tanı konur. Bazen gerekli hastalarda endoskopik tetkiklerle tanı netleştirilir.

Hemoroid Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemoroid hastalığının tedavisi için öncelikle hastalığa sebep olan etkenlerden uzaklaşmak gerekir. Hastanın kabız kalmaması, lifli gıdalarla beslenmesi, tuvalette aşırı ıkınmadan kaçınması, düzenli beslenmesi ve düzenli bir dışkılama alışkanlığı kazanması gereklidir. Topikal ilaçlar ve oral ilaçlar hastalığın semptomlarının azalmasında kısmen yeterli olmaktadır. İleri hastalıkta veya ilaçlardan fayda görmeyen hastalarda , hastadaki mevcut hastalığa göre çeşitli cerrahi teknikler uygulanabilir. Hastaya göre seçilecek açık yöntem, kapalı yöntem, lazer hemoroid ablasyon veya longo tekniği uygulanabilir.

Op. Dr. Yusuf Yunus Korkmaz

 

Leave your thought here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir