Hipertansiyon Nedir? Hipertansiyon Belirtileri ve Tedavisi

hipertansiyon
Kardiyoloji

Yüksek tansiyon olarak bilinmekte olan hipertansiyon rahatsızlığı, damarlardaki kan basıncı normalden yüksek olduğu takdirde görülmektedir. Vücudumuzda mevcut olan damarların işlevleri oldukça önemli olduğu için, damarlarda meydana gelen herhangi bir rahatsızlık ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Türkiye’de her üç kişiden birinde görüldüğü bilinen hipertansiyon, dikkate alınmadığında ve tedavi edilmediğinde ciddi rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bu rahatsızlıklar arasında; kalp büyümesi, damar tıkanıklığı, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, felç, görme kaybı gibi durumlar yer almaktadır. Bu rahatsızlıkların önlenmesi için erken teşhis ve tedaviye başvurmak oldukça önemlidir.

Hipertansiyon, belli değerlere ulaşmadığı takdirde belirtiler ortaya çıkmamaktadır. Belirtilerin görülmesi için rahatsızlığın 180 mm Hg değerlerinde olması gerekmektedir. Belirtiler arasında; baş dönmesi, kalpte ağrı, görme bozuklukları, nefes almada güçlük çekme, kulak çınlaması, düzensiz kalp atışları ve burun kanaması gibi rahatsızlıklar yer almaktadır. Bu belirtilere sahip olan kişilerin uzman tarafından muayene edilmeleri gerekmektedir. Teşhis esnasında kan basıncının ölçülmesi gerekmektedir. Yüksek ve küçük tansiyon değerleri dikkate alınır. Yüksek tansiyon 120 mm Hg, küçük tansiyon ise 80 mm Hg değerleri normalden yüksek veya düşük olduğu takdirde teşhis konulabilmektedir.

Yüksek tansiyon rahatsızlığını etkileyen faktörler arasında yaş, cinsiyet, genel sağlık durumu gibi unsurlar yer almaktadır. Özellikle yaş ve cinsiyetin,hastalığın görülmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Tansiyonun yükselmiş olması doğrudan hipertansiyon rahatsızlığınızın olduğunu göstermez. Gün içerisinde tansiyonun düşmesi veya yükselmesi olasıdır. Bu durum da hipertansiyon rahatsızlığının mevcut olduğunu göstermez. Rahatsızlığın olup olmadığının tespit edilmesi için kişilerin düzenli olarak muayene edilmeleri gerekmektedir.

Hipertansiyon Neden Olur?

Hipertansiyon, kalıtımsal nedenler ile çevresel faktörler sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Çoğu rahatsızlık, kişilerde kalıtımsal olarak görülmektedir. Aile bireylerinden birinde hipertansiyon olduğu takdirde, sizde de bu rahatsızlığın olma ihtimali vardır. Bu nedenle birinci dereceden akrabalarında hipertansiyon olan kişilerin mutlaka muayene edilmeleri gerekmektedir. Çevresel faktörler arasında ise aşırı tuz tüketimi, yeterince hareket etmeme, tiroit hastalıklarının mevcut olması, vücutta mineral eksikliği gibi durumlar yer almaktadır. Bazı durumlarda böbrek üstü bezi tümörlerinin bulunması ile böbreğe gitmekte olan damarların daralması sonucunda hipertansiyon görülmektedir. Bazı kişilerde ağrı kesiciler ve doğum kontrol hapları da tansiyonun yükselmesine yol açabilmektedir. Bu durum hipertansiyonun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Yüksek kan basıncı ciddi sorunlara yol açabileceği için ihmal edilmemelidir. Rahatsızlık mutlaka kontrol altına alınmalıdır.

Hipertansiyonun Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon 180/110 mm Hg değerlerinde olmadığı takdirde kişilerin herhangi bir belirtiye sahip olmaları mümkün değildir. Değerler 180/110 mm Hg’nin üzerine çıktığında görülen belirtiler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 1. Nefes darlığı
 2. Bulanık görme
 3. Kalp ağrısı
 4. Baş dönmesi
 5. Burun kanaması
 6. Baş ağrısı
 7. Kalp çarpıntısı
 8. Halsizlik
 9. Yorgunluk
 10. Kulaklarda çınlama
 11. Merdiven çıkmada zorlanma
 12. Sık sık tuvalete gitme ihtiyacı
 13. Bacaklarda şişme
 14. Mide bulantısı ve kusma
 15. Vücutta uyuşukluk

Bazı durumlarda hipertansiyon hiçbir belirtinin görülmesine yol açmaz. Bu nedenle özellikle yaşı ilerlemiş olan kişilerin herhangi bir belirti görmeyi beklemeden muayene edilmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde kişiler farkında olmadan vücutta birçok problem meydana gelebilmektedir.

Belirtilerden bir veya birkaçına sahip olan kişilerin mutlaka bir uzmana danışmaları gerekmektedir. Özellikle görme kaybı, mide bulantısı gibi belirtiler durumun ciddi olduğunu göstermektedir. Organların ciddi boyutta zarar görmelerini engellemek için kişilerin vakit kaybetmemeleri gerekmektedir.

Hipertansiyon Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Tedavide ilk aşama tansiyonun düşürülmesidir. Tansiyon, 140/90 mm Hg değerlerinin altına düşürülmelidir. Kişilerde farklı rahatsızlıklar olduğu takdirde tansiyonun daha fazla düşürülmesi gerekebilmektedir. Hipertansiyon hastalarının tedavi için yaşam şekillerini de düzenlemeleri gerekmektedir. Bu esnada doktor tarafından verilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması oldukça önemlidir. Hastaların kilolarına dikkat etmeleri, yeterli hareket etmeleri, egzersiz yapmaları, tuz kullanımına özen göstermeleri gerekmektedir. Kan basıncı kontrol altına alınmadığı takdirde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Rahatsızlık erken teşhis edildiğinde ve tedavi uygun bir şekilde gerçekleştirildiğinde kişiler gündelik yaşantılarında problem yaşamamaktadırlar.

Rahatsızlığın tedavisi kişiden kişiye değişebilmektedir. Bazı kişiler tarafından ilaçların bağımlılığa yol açtığı düşünülmektedir. Bu nedenle kişiler ilaç kullanımını kabul etmemektedirler. Bu durum oldukça tehlikeli sonuçlara yol açmaktadır. Hipertansiyon rahatsızlığına sahip olan kişilerin doktor tarafından verilen ilaçları düzenli bir şekilde kullanmaları gerekmektedir. Bu ilaçlar tansiyonun korunmasıyla birlikte diğer organların zarar görmesini engellemeyi sağlamaktadır. İlaçların bırakılması ise yalnızca doktor kontrolünde gerçekleşmelidir. Kişiler kendi inisiyatifleri ile ilaçları bırakmamalıdırlar.

Hipertansiyon ilaçları kan basıncının kontrol altına alınması açısından oldukça önemlidir. Kişilerin ilaçlara karşı önyargılı olmaları ve ilaçları kullanmamaları ciddi sağlık problemlerine yol açmaktadır. İlaçlar ile etkili sonuçlar elde edilmesi için düzenli bir şekilde kişilerin kullanmaları gerekmektedir. Herhangi bir yan etki görüldüğü takdirde kişiler mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar. İlaçları bırakmak isteyen kişiler mutlak ilk olarak durumu doktorlarına bildirmelidirler.

Hipertansiyon ve Beslenme

Rahatsızlık görüldüğü takdirde kişilerin yaşam şekillerini de gözden geçirmeleri gerekmektedir. İlk olarak aşırı kilolu olan kişiler, kilolarını kontrol altına almaya çalışmalıdırlar. Bunun için, bir beslenme ve diyet uzmanından yardım alınabilir. Aşırı kilo, hipertansiyon ile birlikte birçok ciddi rahatsızlığın ortaya çıkmasına da yol açabilmektedir. Kişiler bu nedenle ideal kiloya ulaşmalıdırlar. Aynı zamanda kişilerin, kullandıkları takdirde sigara ve alkol kullanımını bırakmaları da oldukça önemlidir.

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir