Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

huzursuz-bacak-sendromu-03-2
Nöroloji

Erkeklerden ziyade kadınlarda görülen ve özellikle geceleri uyku kalitesinin düşmesi ile kendini belli eden huzursuz bacak sendromu (RLS) gün geçtikçe daha yaygın görülen bir hastalığa dönüştü. Her yıl tüm dünya genelinde milyonlarca kişi bu hastalığa sahip olduğunu öğreniyor. Ancak maalesef huzursuz bacak sendromunun kati bir tedavisi bulunamadı.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Hastalarda rahatsız edici bir his ile kendini gösteren ancak asıl şikayetin tam olarak hastalar tarafında da tarif edilemediği, bacaklarda hissedilen huzursuz bacak sendromu, ismini hastalarda yarattığı huzursuzluk duygusundan alıyor. Çünkü bu rahatsızlığa sahip olanlar bacaklarındaki bu his nedeniyle geceleri uykuya dalmakta ve sorunsuz bir uyku süreci yaşamakta güçlük çekiyor.

En genel şekliyle bu hastalık bacaklarda kronik bir şekilde huzursuzluk ve rahatsızlık hissedilmesidir. Genellikle bu his acı ya da ağrı olarak tarif edilmiyor. Ancak bacakların hareket ettirilmesinde rahatsız edici bir his olduğu hastaların genel şikayetleri arasında yer alıyor. Geceleri bacaklarında sıklıkla kramp hisseden hastalar uykusundan acı veren kramp hissiyle de sıçrayarak uyanabiliyor.

Huzursuz bacak sendromu genellikle bacaklarda ortaya çıkıyor. Ancak bazı hastalarda üst bedende de benzer hisler olabiliyor. Özellikle kollar ve kafa bölgesinde de bu nahoş hislerin bulunduğu hastaların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Daimi olmasa da aralıklarla gelen bu nahoş his, hastaların bacaklarını hareket ettirme isteğine neden oluyor. Bu nedenle huzursuz bacak sendromu yaşayanlar bu his etkin olduğunda kalkıp yürümeyi tercih eder. Bacaklar hareket ettiğinde bir süreliğine kaybolan his bir süre sonrasında yeniden geri dönebiliyor.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Neler?

Huzursuz bacak sendromu belirtileri yaygın bir şekilde bacaklarda görülür. Aynı zamanda ayakları da kapsayabilir. Bacaklarda hissedilen belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ağrı
 • Yanma
 • Zonklama
 • Uyuşukluk
 • Bacakları hareket ettirme isteği

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Genellikle hastalar oturduktan kısa bir süre sonrasında bu belirtileri yaşadıklarını dile getirir. Uzun süre oturduklarında ya da uzun süre bacaklarını hareket ettirmediklerinde söz konusu belirtiler görülmeye başlanır. Uyku halindeyken de yaşanan bu belirtiler gün boyunca ayakta kalan hastalarda gün içerisinde kendini göstermeyebilir. Ancak hastalar evlerine geldiklerinde ve dinlenmeye başladıklarında söz konusu bulguları hissetmeye başlarlar.

Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl tedavi Edilir?

Maalesef hastaların bu sorundan tamamen kurtulmalarını sağlayacak bir tedavisi yok. Yani huzursuz bacak sendromu tedavisi olmayan hastalıklar arasında yer alıyor. Ancak hastaların şikayetlerini azaltmaya yönelik bir tedavi uygulanır. Öncelikle tanı konmasıyla birlikte hastalığa neden olabilecek olası unsurlar araştırılır. Hekim tarafından bazı ilaçların kullanılması önerilebilir. Aynı zamanda hafif ağrı kesici ilaç kullanımı da tercih edilebilir. Hekim tarafından hastalara bazı önerilerde bulunulur. Bu önerilerin dikkate alınması da hastaların şikayetlerini azaltmada etkin bir rol oynar.

Huzursuz Bacak Sendromu Yaşayanlara Öneriler

 • Sıcağa yakın suyla banyo yapın. Bacaklarınızı sıcak su içerisinde bir süre tutabilirsiniz. Kaslar gevşediğinde yaşanan sıkıntı da azalır.
 • Bacaklarınıza masaj yapın. Hafif masaj bacaklarınızda rahatlama hissi elde etmenizi sağlar.
 • Sıcak ya da soğuk kompres bacaklardaki nahoş hissin azalmasını sağlar.
 • Günlük yaşantınızda stresten uzak durun. Stresin huzursuz bacak sendromu şikayetlerini arttırdığı biliniyor.
 • Gün içerisinde olabildiğince yorulmamaya çalışın. Uyku düzeninizi sağlamak için her gün aynı saatte yatıp kalkmaya özen gösterin.
 • Düzenli olarak her gün 2 saat egzersiz yapın.
 • Gün içerisinde kafein içeren içecekleri çok fazla tüketmeyin.
 • Alkol ve sigara kullanmayın.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri

Bu rahatsızlığa dair yapılan araştırmalar sinir sisteminde kaynaklandığı yönünde bulgular edilmesi ile sonuçlandı. Bacaklardaki ani sarsılma ya da kontrol altına alınamayan hareketlenme gibi çeşitli sorunları da beraberinde getirebiliyor. Ayrıca sorunun nörolojik olduğuna dair değerlendirmeler de yapılıyor. Çünkü ağrı, gerginlik ya da acı hissinin oluşmasına da sebebiyet verebiliyor. Ancak hastalığın tam olarak neden olduğu bilinmiyor. Zira nedeni tespit edilmiş olaydı, uygun bir tedavi yöntemi de geliştirilebilirdi. Huzursuz bacak sendromuna dair araştırmalar yapılmaya devam ediliyor.

Huzursuz Bacak Sendromunda Sabun Yöntemi

Tıbbi olarak bir tedavi şekli olarak kabul edilmiyor olsa da bazı hastalar sabun yöntemi ile yaşadıkları sıkıntıların büyük bölümünden kurtulduklarını dile getiriyor. Bu yöntemde sabunların yaydığı iyonların etkili olduğu düşünülüyor. Kokusuz ve taze bir sabunun önce bir çorap içerisine konması ve ardından da çarşafların arasına konması öneriliyor. Sabunun ayda bir kontrol edilmesi ve üzerindeki kurumuş parçaların temizlenmesi gereklidir. En fazla 2 ayda bir sabunun yenisi ile değiştirilmesi de önemlidir. Sabunlar kuruma aşamasında çevreye iyonlar yayar. Ancak kuruyan sabunlar iyon yaymaz ve bu nedenle değiştirilmesine dikkat edilmelidir. Bu sabunu yatağınız ile çarşafınızın arasına koyabilirsiniz. Sabun yönteminin ne derecede etkili olduğuna dair henüz herhangi bir bilimsel araştırma yapılmadı. Ancak dünyanın pek çok ülkesinde huzursuz bacak sendromu yaşayan hastalar bu yöntemi uyguladıktan sonra geceleri daha rahat uyumaya başladıklarını dile getiriyor. Dolayısıyla denenmesinde herhangi bir sakınca olmadığını da söyleyebiliriz. Çünkü yatağın içerisine sabun koymanın sağlığa herhangi bir zararı bulunmuyor.

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir