Kalitesiz Güneş Gözlüklerinin Zararları

kalitesiz-gunes-gozluklerinin-zararlari
Göz Hastalıkları

Yaz aylarında güneş gözlükleri neredeyse herkes tarafından kullanılmaktadır. Göz, işlevi bakımından insan vücudunda yer alan en önemli organlar arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra göz oldukça hassas bir organdır. Göz hijyenine dikkat etmemek ve kalitesiz güneş gözlüğü kullanmak birtakım görme problemlerine yol açabilmektedir. Özellikle sahte olan güneş gözlükleri göze ciddi oranda zarar vermektedir. Verilen zarar ciddi boyutta olduğu için kişilere sahte gözlük takmaları yerine hiç gözlük kullanmamaları dahi tavsiye edilmektedir.

Ultraviyole güneş ışınların göz için ciddi anlamda zararlı olduğu bilinmektedir. Yazın göz için en büyük tehlike uzun süre ultraviyole ışıklara maruz kalmaktadır. Bu ışınlar özellikle göz merceği ve retinasını olumsuz yönde etkilemektedir. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalma durumu retinayı olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun sonucunda görme bozuklukları ve görme kaybı dahi meydana gelebilmektedir.

Kaliteli güneş gözlükleri her yaştan kişiler tarafından kullanılabilmektedir. Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmayı önleyen kaliteli güneş gözlüklerinin özellikle yazın kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir fakat güneş gözlüğü seçerken bazı kriterlere dikkat etmek gerektiği unutulmamalıdır.

Güneş Gözlüğünde Bulunması Gereken Özellikler

Özellikle yazın güneş gözlüğü kullanımı oldukça önemli bir hale gelmektedir. Oldukça fazla kişi tarafından kullanılan güneş gözlükleri belli kriterlere sahip oldukları takdirde oldukça faydalı olmaktadırlar. Kaliteli bir güneş gözlüğünde bulunması gereken özellikler başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

  1. Güneş gözlüğünün camlarının ultraviyole güneş ışınlarına karşı filtreleme özelliğinin bulunması
  2. Kullanılan güneş gözlüğünün ultraviyole güneş ışınlarının %90’ını engelliyor olması
  3. Bir nesneye odaklanıldığında gözlük oynatıldığı takdirde camda kaymaların olmaması
  4. Gözlüğün yüz anatomisine uygun olması
  5. Gözlüğün kulak ve buruna baskı uygulamaması
  6. Gözlüğün etrafından herhangi bir güneş ışığı almaması
  7. Gözlük ultraviyole korumalı veya polarize camdan oluşmalı

Güneş gözlüğünün aksesuardan ziyade göz sağlığı için kullanılan bir ürün olduğu unutulmamalı ve güneş gözlüğü seçimi yapılırken yukarıda belirtilen kriterler dikkate alınmalıdır. Katarakt ameliyatı geçirmiş kişilerin ise kesinlikle güneş gözlüğü kullanmaları gerektiği bilinmelidir.

Kalitesiz Güneş Gözlüğü Kullanımı

Ultraviyole ışınlar başta katarakt olmak üzere, göz kuruluğu, görme bozukluğu gibi ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedirler. Bu nedenle özellikle yazın gözü ultraviyole ışınlardan korumak oldukça önemlidir. Güneş ışınlarından korunmak için ise kaliteli güneş gözlüklerinin kullanılması tavsiye edilir. Güneş gözlüğü mutlaka belli başlı optiklerden satın alınmalıdır. Güneş gözlüklerinin aksesuar olarak güzel durmasından veya uygun fiyata sahip olmasından ziyade donanımlı olması ve ultraviyole ışınlara karşı koruması önemli olmaktadır.

Özellikle yazın güneş ışınlarının dik bir şekilde gelmesi sonucunda güneş gözlüğü kullanımına yönelik ihtiyacın arttığı bilinmektedir. Neredeyse herkes tarafından kullanılan güneş gözlükleri oldukça dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Güneş gözlüğü takıldığı takdirde göz bebeklerinin daha fazla açıldığı bilinmektedir. Göz bebeğinin daha fazla açılması sonucunda ise güneş ışınları tarafından göz daha fazla etkilenir. Bu nedenle güneş gözlüğünün kalitesiz olması durumu gözü ciddi oranda olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Güneş ışınlarından korumak amacıyla takılan güneş gözlüğü kalitesiz olduğu takdirde ultraviyole ışınlarının tamamını göz içine alır ve bu durum zararlı sonuçların doğmasına yol açar. Kalitesiz güneş gözlüğü takma, görme kaybına dahi neden olabilmektedir.

Kalitesiz Güneş Gözlüklerinin Zararları ve Alınacak Önlemler

Göz sağlığını korumak için kullanılan güneş gözlükleri kalitesiz oldukları takdirde göze ciddi zararlar verebilmektedirler. Görme bozukluğuna kadar ilerleyebilen bu sorunlar, kaliteli bir güneş gözlüğü kullanımıyla giderilebilmektedir. Güneş gözlüğü seçerken yüz anatomisiyle uyumlu olması, camlarının ultraviyole ışınlardan koruyabiliyor olması ve hiçbir şekilde güneş ışığıın gözle temasına izin vermeyecek şekilde tasarlanmış olması oldukça önemlidir. Güneş gözlüğü seçerken gözlük camının oldukça önemli olduğu unutulmamalıdır. Güneş gözlüğünün camları kişinin gözünü ultraviyole ışınlardan korumalıdır. Polarize cam kullanılmış olan bir güneş gözlüğü de kişiler tarafından tercih edilebilmektedir.

Yurt dışından Türkiye’ye getirilen gözlüklerin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı bir sertifikaya sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle ithal gözlük alınırken bu duruma dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kaliteli güneş gözlükleri gözü zararlı ultraviyole güneş ışınlarından korurken aynı zamanda çok daha iyi bir görüş sunar. Bu nedenle kaliteli gözlük seçimi gündelik yaşam açısından da oldukça önemlidir. Kalitesiz güneş gözlükleri göz bebeklerinin büyümesi sonucunda göze yansıyan zararlı ışınlarının etkisinin daha fazla olmasına sebebiyet verir. Bu nedenle kişilere kalitesiz güneş gözlüğü kullanmalarındansa hiç güneş gözlüğü kullanmamaları tavsiye edilir.

Güneş gözlüğü kullanmayan kişilerin ise özellikle güneşin dik açılarla geldiği saatlerde güneşe maruz kalmamaya dikkat etmeleri ve şapka kullanmaları tavsiye edilmektedir. Ultraviyole güneş ışınları cilt yanıklarına dahi neden olabilmektedir. Bu nedenle kişilere yaz aylarında mümkün olduğunca güneş gözlüğü kullanmaları ve göz sağlığını bu şekilde korumaları tavsiye edilir.

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir