Kalp Ağrısı Neden Olur?

kalp-agrisi-neden-olur
Kalp Hastalıkları

Kalp ağrısı meydana geldiği takdirde çoğu kişinin endişelendiği bilinmektedir. Bunun başlıca sebebi kalbin, vücuttaki işlevi açısından oldukça önemli bir yere sahip olması ile kalpte meydana gelebilen rahatsızlıkların ciddi olumsuz sonuçlara yol açmasıdır. Kalpte meydana gelen ani rahatsızlıklar ölümle dahi sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle kalp sağlığı oldukça önemlidir ve kişilerin bu konuda bilinçli olmaları gerekmektedir.

Kalp ağrısı, kişilerde farklı şiddet düzeylerinde görülebilmektedir. Kişiler bu ağrıyı genellikle kalp krizi ile ilişkilendirirler. Kalp ağrısının başlıca nedenleri arasında kalp krizi, kalp spazmı gibi durumlar yer almaktadır. Fakat bunların yanı sıra kalp ağrısının birçok farklı nedeninin de bulunduğu bilinmektedir. Kalp ağrısı meydana geldiği takdirde kişi olası ciddi sonuçların önlenilmesi için mutlaka bir kalp uzmanına danışmalıdır. Aksi takdirde ciddi problemlerin meydana gelme ihtimali oldukça yüksektir.

Özellikle kalpte meydana gelen rahatsızlıklar sonucunda meydana geldiği bilinen kalp ağrısının, farklı bölgelerde meydana gelen problemlerden ötürü de görülebildiği bilinmektedir.

Kalp Ağrısı Nelere Yol Açar?

Kalp ağrısının sonuçlarının belirtilmesi için öncelikle kalp ağrısına neden olan durumların tespit edilmesi gerekmektedir. Kalp ağrısı birçok farklı sebep sonucunda meydana gelebilmektedir. Bu nedenle kişinin öncelikle bir uzmana danışıp problemin sebebini öğrenmesi gerekmektedir. Bunun sonucunda uzman tarafından kişiye en uygun tedavi yöntemi belirlenecektir. Kalp ağrısı dikkate alınmadığı takdirde ciddi kalp rahatsızlıklarının ilerlemesi, kalp krizi geçirilmesi gibi durumlara neden olabilmektedir. Bu nedenle kişi kalp ağrısı görüldüğü takdirde vakit kaybetmemelidir.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalbin başlıca işlevleri arasında kan pompalama ve vücutta gerekli organlara kanı iletme gibi unsurlar yer almaktadır. Kalbin kan pompalama işlevini yerine getirmesi ise damarlar aracılığıyla gerçekleşmektedir. Bu damarlarda meydana gelen pıhtılaşma veya tıkanma durumları ise kalp krizine neden olabilmektedir.

 1. Nefes alamama, nefeste daralma hissine sahip olma
 2. Midede görülen şiddetli ağrı
 3. Mide bulantısı ve kusma
 4. Kalpte meydana gelen ağrı

Bu belirtilerin görülmesi kişinin doğrudan kalp krizine sahip olduğunu göstermemektedir. Belirtiler değerlendirilirken meydana geldikleri süre, belirtilerin şiddeti ve türünün oldukça önemli olduğu unutulmamalıdır. Kalp krizi meydana geldiği takdirde kişi vakit kaybetmeden en kısa sürede tam donanımlı bir hastanenin acil bölümüne başvurmalıdır. Aksi takdirde kalp krizi ölümle dahi sonuçlanabilmektedir.

Kalp ağrısı meydana geldiği takdirde kişi mutlaka bir uzmana danışmalıdır. Bunun sonucunda kalp ağrısına neden olan faktörler belirlenir ve gerektiği takdirde uygun tedavi yöntemine başvurulur.

Kalp Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Kalp ağrısı neden görülür sorusunun olası cevapları ise başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Akciğer Hastalıkları

Kalp ağrısının nedenleri arasında bazı akciğer hastalıkları yer alabilmektedir. Bu akciğer hastalıkları arasında göğüs zarı ve akciğerde meydana gelen iltihaplanmalar, astım, pulmener hipertansiyon ve zatürre gibi rahatsızlıklar yer almaktadır. Göğüs zarında iltihaplanma gerçekleştiği takdirde kişilerde şiddetli öksürme görülür. Bunun sonucunda da kalpte ağrı meydana gelebilmektedir. Akciğer hastalıklarına sahip olup kalp ağrısı problemini yaşayan kişilerin mutlaka bir uzmana danışmaları gerekmektedir.

 1. Mide Rahatsızlıkları

Ülser, gastrit ve reflü gibi midede meydana gelen problemler nedeniyle kalpte ağrı meydana gelebilmektedir. Bu mide rahatsızlıkları sonucunda kişi mide asidi nedeniyle yemek borusunda hassaslaşma gibi problemlerin yaşayabilmektedir.

 1. Kaburga Meydana Gelen Rahatsızlıklar

Kalp ağrısının sebepleri arasında kaburgada meydana gelen kırılma ve çatlamalar gibi rahatsızlıklar yer alabilmektedir. Kaburga çatlağı sonucunda meydana gelen bu ağrı kişinin gündelik yaşantısını ciddi oranda etkileyebilmektedir. Kaburgaya alınmış olan darbeler, düşme ve çarpma sonucunda kalpte ağrı meydana gelebilmektedir. Kaburgada meydana gelen çatlak sonrasında doğrudan ağrı oluşmayabilmektedir. Genellikle çatlaktan bir hafta sonra kalp ağrısı meydana gelir. Bu nedenle kaburgaya darbe alındığı zaman ağrı gerçekleşene kadar beklemek doğru değildir. Kişi doğrudan hastaneye başvurmalı ve röntgen çektirmelidir.

 1. Göğüste Meydana Gelen Sinir Sıkışmaları

Sinir sıkışmaları sonucunda kalp ağrısı meydana gelebilmektedir. Kaslara alınan darbe, fiziksel güç gerektiren spor ve egzersiz yapma, kasların zorlanması sonucunda göğüste sinir sıkışmaları meydana gelebilmektedir. Bu durum meydana geldiği takdirde kişi mutlaka bir uzmana danışmalı ve muayene ile elektromiyografi sonucunda sıkışmanın mevcut olup olmadığını öğrenmelidir. Sıkışma mevcut olduğu takdirde hastanın durumuna göre uzman tarafından gerekli ilaç tedavisi ve gerektiği durumda cerrahi müdahaleye başvurulacaktır.

 1. Eklemlerde Meydana Gelen Rahatsızlıklar

Genel olarak göğüs bölgesinde, kaburga göğüs kemiği arasında kalan bölgede bulunan eklemlerde meydana gelen rahatsızlıklar kalp ağrısına neden olabilmektedirler. Bu durum meydana geldiği takdirde kişi kalbinde ani sızı hissedebilmektedir. Eklem iltihabı sebebi ile gerçekleşen kalp ağrılarının teşhis ve tedavisi için kişinin mutlaka bir uzmana danışması gerekmektedir.

 1. Bazı Kalp Hastalıkları

Kalp ağrısının en sık görülen nedenleri arasında kap kasında veya kalp zarında meydana gelen iltihaplanma, kalp yetmezliği, kalp kapakçığı rahatsızlıkları gibi kalp rahatsızlıkları yer almaktadırlar. Kalp krizi ve kalp spazmı geçiriyor olma durumu da kalpte şiddetli ağrıya neden olmaktadır.

Kalp kaslarının ölmesi olarak tanımlanan, damarların tıkanması sonucunda meydana gelir. İşlevi oldukça önemli olan damarların pıhtılaşma gibi sebeplerle tıkanmasından ötürü kalp krizi görülebilmektedir. Bu durumda kalp işlevini yerine getiremez ve kalpte ağrı meydana gelir. Bu durum gerçekleştiği takdirde kişinin vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir. Kalp kası iltihabı sıklıkla kalp krizi ile karıştırılmaktadır. Kalp kasında meydana gelen iltihaplanma sonucunda damarlarda tıkanma meydana gelmemektedir. Fakat buna rağmen kişi kalpte şiddetli bir şekilde ağrı hissedebilmektedir. Kalbi sarmakta olan zar iltihaplandığı takdirde bu problem yaşanabilmektedir. İltihabın artmasına bağlı olarak görülen kalp artısının şiddetinde artışlar görülecektir.

Tıbbi literatürde hipertrofik kardiyomiyopati olarak geçmekte olan kalp yetmezliği durumu da kalp ağrısına neden olan kalp rahatsızlıkları arasında yer almaktadır. Kalınlaşan kalp kasları, kalbin işlevlerini yerine getirmesine engel olacak, böylelikle kalpte ağrılar meydana gelecektir. Kan pompalama işlevinin yerine getirilmemesi sonucunda kişi bu durumu yaşamaktadır.

Tıbbi literatürde mitral kapak prolapsusu olarak geçmekte olan kalp kapakçığı hastalığı ise kalp kapakçığı işlevini yerine getiremediği takdirde meydana gelir. Kalp kapakçığı sol kulakçık ile sağ karıncık arasında yer almaktadır. İşlevini yerine getirememesi sonucunda ise kalp ağrısının yanı sıra birçok problem görülebilmektedir.

Kalp ağrısı sıklıkla göğüs (meme) bölgesinde meydana gelen ağrı ile karıştırılmaktadır. Kalp ağrısı meydana geldiği takdirde kişinin vakit kaybetmeden mutlaka bir uzmana danışması ve gerekli tedavi yöntemini takip etmesi gerekmektedir. Kalp ağrısı birçok nedenden kaynaklanabilmekle birlikte ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilmektedir.

Comments (2)

 1. Yss00

  18 yaşındayım kalbim 2 ayda beri arada ağrıyor ve son zamaar da nefes alırken sırtım ağrıyor acaba nedir

  30 Ocak 2021 at 12:01
  |Reply
  1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Konuyla ilgili tanı koyabilmek adına muayene gereklidir. Randevu için hastanemizin 0505 108 67 84 numaralı whatsapp hattından veya 444 0 212 numaralı çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

   1 Şubat 2021 at 08:15
   |Reply

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir