Kalp Duvarı Kalınlaşması Nedir ve Neden Görülür?

kalp-duvari-kalinlasmasi
Kalp Hastalıkları

Kalp kası kalınlaşması olarak da bilinmekte olan kalp duvarı kalınlaşması kalp kası kitlesinin artması veya kaslarda doku ile maddelerin birikmesi sonucunda meydana gelmektedir. Kalpte, rutin işlevleri yerine getirmek için birtakım kasılmalar meydana gelmektedir. Kalp kasında (duvarı) meydana gelen kalınlaşmalar kalbin işlevlerinden biri olan vücuda kan pompalamada aksaklıklara neden olur. Kanın gerektiği şekilde pompalanmaması ise insan vücudunda birtakım değişiklikleri meydana getirmektedir.

Kalp duvarı kalınlaşması sonucunda kalp, işlevini yerine getirmek amacıyla gereğinden fazla güç harcamaktadır. Bu durum da kalbin hasar görmesinden kalp krizine kadar birçok olumsuz sonucu doğurabilmektedir. Kalp duvarı kalınlaşması durumu kalp yetmezliği benzeri ciddi kalp problemlerine de neden olabilmektedir. Kişide, hayati tehlikelerin görülmesine neden olabileceği için bu problemin ciddiye alınması ve muayenenin geciktirilmemesi gerekmektedir.

Kalp duvarı kalınlaşması durumu genel olarak hipertansiyon hastalığına sahip kişiler ile kalp kapakçığı rahatsızlığına sahip kişilerde görülebilmektedir. Bu nedenle bu hastalığa sahip olan kişilerin özellikle kalp sağlığına dikkat etmesi ve düzenli olarak bir kalp doktoru tarafından muayene edilmesi gerekir.

Kalp duvarı kalınlaşmasının başlıca nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon): Hipertansiyon kalpteki atardamar basıncının yükselmesi sonucunda meydana gelir. Bu durum kalp kaslarının gereğinden fazla kasılmasına neden olur. Yüksek basıncın meydana gelmesinin sonucu olarak kalp duvarının büyümesi ve kalınlaşması durumları meydana gelir. Yüksek tansiyon hastalarında kalp duvarı kalınlaşması ihtimali oldukça fazladır. Bu nedenle özellikle yüksek tansiyon hastalarının önlem alması ve muayene edilmesi gerekmektedir.
 2. Kalp kapakçığı rahatsızlığı bulunması

Kalp Duvarı Kalınlaşmasının Belirtileri Nelerdir?

Kalp ile vücut arasında gerçekleşen kan dolaşımında problemlere neden olabilen kalp duvarı kalınlaşması ciddi problemlere yol açabilmektedir. Bu nedenle kalp duvarı kalınlaşması belirtileri meydana geldiği takdirde mutlaka bir kalp uzmanı tarafından muayenenin gerçekleştirilmesi ve hastanın durumuna uygun bir tedavi yöntemi uygulanabilmesi gerekmektedir. Kalp duvarı kalınlaşması durumu meydana geldiği takdirde görülebilecek belirtiler ise başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Kişinin aşırı yorgun ve halsiz hissetmesi
 2. Ani bayılmaların meydana gelmesi
 3. Kalp yapısının bozulması ve bunun sonucunda kalpte ritim bozukluklarının meydana gelmesi
 4. Ayaklarda şişkinliğin görülmesi
 5. Nefes almada zorluk yaşanması
 6. Kalpte çarpıntıların yaşanması

Kalp duvarı kalınlaşması sonucunda kan dolaşımında basınç meydana gelir. Bu basınç sonucunda ise akciğerde ödem oluşması mümkündür. Akciğerde meydana gelen ödem ise nefes darlığı rahatsızlığının yaşanmasına neden olabilmektedir. Tüm bu sebeplerden ötürü kalp duvarı kalınlaşması durumunun ciddiye alınması gerektiği bilinmelidir. Bu durum meydana geldiği takdirde gerekli önlemler ve tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Kalp duvarı kalınlaşması durumu meydana geldiği takdirde başlangıçta belirgin bir şekilde belirtilerin görülmediği bilinmektedir. Bu nedenle kalp duvarı kalınlaşmasının erken teşhis edilmesi oldukça zordur.

Kalp Duvarı Kalınlaşmasından Nasıl Korunulur?

Kalp duvarı kalınlaşmasını önlemek için kişinin alabileceği önlemler bulunmaktadır. Bu önlemler başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Düzenli ve yeterli beslenme
 2. Beslenme içeriğine dikkat etme
 3. Sigara ve alkol kullanmama
 4. Aşırı seviyede kafein tüketmeme
 5. Tuz tüketimine dikkat etme
 6. Aşırı kilo alımını veya aşırı kilo kaybını önleme
 7. Düzenli spor ve güç içerisinde yeterli hareket etme
 8. Gün içerisinde stres ve baskılardan uzak durma
 9. Aşırı yorgunluğa sebebiyet verecek hareketlerden uzak durma ve yeterli dinlenme
 10. Aşırı derecede güç kaybına neden olacak aktivitelerde bulunmama

Tüm bunların yanı sıra kişinin tüm kalp rahatsızlıklarına yönelik olan önlemleri alması tavsiye edilmektedir. Hiçbir belirti görülmese dahi özellikle yaşı ilerleyen kişilerin düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeleri tavsiye edilmektedir.

Kalp Duvarı Kalınlaşması Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp duvarı kalınlaşması durumu tedavi edilecek bir hastalık şeklinde meydana gelmemektedir. Bu durum meydan geldiği takdirde öncelikli olarak yapılması gerekenin kalp duvarı kalınlaşmasına neden olan faktörleri ortadan kaldırmak olduğu bilinmektedir. Bunun için tüm tedavi yöntemlerinden önce kalp duvarının kalınlaşmasına neden olan faktörlerin tespit edilmesi gerekmektedir.

Kalp duvarı kalınlaşması durumunda erken teşhisin oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Belirtilerin görüldüğü kişilerin mutlaka bir kalp doktoru tarafından detaylı bir şekilde muayene edilmeleri gerekmektedir. Detaylı muayene sonrasıda kişide kalp duvarı kalınlaşması durumuna sebebiyet veren faktörler belirlenir. Kalp duvarı kalınlaşmasına hipertansiyon sebebiyle sahip olan kişilere, doktor tarafından kan basıncının düşürülmesine yönelik olan tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Hipertansiyon tedavisi her hastada aynı şekilde uygulanmamaktadır. Hastanın durumuna ve yaşam şekline bağlı bir tedavi yöntemi belirlenir. Hipertansiyon nedeniyle kalp duvarı kalınlaşması durumu görülen kişilere tuz tüketimine dikkat etmeleri, düzenli ve yeterli spor yapmaları, beslenme düzenlerine dikkat etmeleri tavsiye edilir.

Kalp kapakçığı problemleri nedeni ile kalp duvarı kalınlaşması durumu meydana gelen kişilere ise öncelikle EKG çektirmeleri tavsiye edilir. Bunun sonucunda hastanın durumuna uygun bir tedavi yöntemi kalp doktoru tarafından belirlenir. Bu rahatsızlığın görüldüğü kişilere gerektiği takdirde ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Doktor tarafından uygun olduğu düşünüldüğü takdirde cerrahi müdahale gerçekleştirilebilmektedir. Cerrahi müdahale sırasında katater takımı, balon tedavisi yöntemleri uygulanabilmektedir. Kalp kapakçığı rahatsızlığı ileri seviyede olan hastalara protez kapak takımı işlemi uygulanabilmektedir.

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir