Kalp Zarı İltihabı

kalp-zarı-iltihabı-1
Kardiyoloji

Kalbi sarmakta olan zarda meydana gelen iltihaplanma sonucunda kalp zarı iltihabı rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. Tıbbi literatürde perikardiyal hastalık veya perikardit olarak geçebilmektedir. Kalp zarı, kalbin tamamının etrafını bir katman oluşturacak şekilde çevrelemektedir. İltihaplanma, kalp zarının herhangi bir katmanında meydana gelebilmektedir.

Sıvı şeklinde bir katman olan kalp zarı, işlevi açısından kalp sağlığı için oldukça önemlidir. Bu nedenle kalp zarında meydana gelen iltihaplanma, tedavi edilmediği sürece kişinin yaşantısını dahi sonlandırmaya neden olabilmektedir. Akut rahatsızlıklar arasında yer alan kalp zarı iltihabı, başta virüsler olmak üzere birçok sebeple meydana gelebilmektedir. Etkileri uzun süre devam eden bu rahatsızlık, sıvı birikmesine neden olduğu takdirde kişinin yaşantısını etkileyecek ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Sıvı birikmesi durumu, kalbin işlevini yerine getirmesine engel olmaktadır. Bu durum, ciddi bir sorun olan kalp yetmezliğine dahi neden olabilmektedir. Sıklıkla 20-50 yaş arası erkeklerde görülen bu rahatsızlığın kadınlarda görülebilmesi de olasıdır.

Kalp Zarı İltihabı Neden Olur?

Kalp zarı iltihabı birçok farklı nedenden ötürü meydana gelebilmektedir. Bu nedenler ise başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Kalbin dış zarında mevut olan herhangi bir bölgede iltihaplanmanın meydana gelmesi
 2. Vücuda yerleşen virüsler
 3. Solunum yolu enfeksiyonları
 4. Romatizma benzeri eklem rahatsızlıkları
 5. Kalp zarı üzerinde kanser hücrelerinin oluşması
 6. Verem (tüberküloz) rahatsızlığı
 7. Vücuda yerleşen bakteriler
 8. Aşırı ilerleyen böbrek rahatsızlığı sonucunda böbrek yetmezliğinin görülmesi
 9. Bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi
 10. Kalp krizi
 11. Dressler sendromu
 12. Kanser
 13. Travma geçirilmiş olması

Kalp kaslarının ölmesi ile ölü dokunun vücuttan atılmaya çalışması sonucunda da kalp zarı iltihabı ortaya çıkabilmektedir. Bu durum oldukça nadir bir şekilde meydana gelmektedir.

Kalp Zarı İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Kalp zarı iltihaplanmasında ortaya çıkan belirtiler diğer tüm kalp rahatsızlıkları ile benzerlik göstermektedir. Bu belirtilerden bir veya birkaçına sahip olan kişilerin mutlaka tam donanımlı bir sağlık kuruluşuna başvurarak bir uzman tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Bazı tahliller ve EKG sonucunda kalp zarı iltihabının teşhis edilemeyebileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle göğüs taramasının ayrıntılı bir şekilde gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir.

Kalp zarı iltihabı başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Göğüs ağrısının özellikle sol tarafta ilerlemesi
 2. Kalbin iç veya dış zarında sıvı toplanması
 3. Nefes darlığı
 4. Halsizlik
 5. Yüksek ateş
 6. Sol kolda meydana gelen ağrı
 7. Omuzda görülen ağrı
 8. Göğüs sancısı
 9. Aşırı öksürük

Kalp zarı iltihabı, zarın herhangi bir katmanındagörülebilmektedir. Bu durum, belirtilerin had perikardit ve sulu perikardit olarak ikiye ayrılmasına sebep olmaktadır. Had perikardit belirtileri arasında kalp dış zarında sıvı birikmesi, nefes darlığı, yüksek ateş yer alırken, sulu perikardit belirtileri arasında kalbin hem iç hem de dış zarında sıvı birikmesi, aşırı öksürüğe sahip olma, ateşin yavaş bir şekilde artması gibi belirtiler yer almaktadır. Had perikardit veya sulu perikardit fark etmeksizin, belirtilerden bir veya birkaçına sahip olan kişilerin, mutlaka bir uzmana danışmaları gerekmektedir.

Kalp Zarı İltihabının Tedavisi Nasıl Olur?

Kalp zarı iltihabı ciddiye alınması gereken kalp rahatsızlıkları arasında yer almaktadır. Belirtilerden bir veya birkaçına sahip olan kişilerin bir uzmana danışması gerekmektedir. Böylelikle tanının konulması sağlanacaktır. Tanı koymak amacı ile uzmanın ekokardiyografiye başvurması olasıdır. Sıvı toplaması durumu meydana geldiği takdirde doktor tarafından hastanın hastaneye yatışı talep edilebilmektedir. Bu esnada doktor gerekli ağrı kesici tedaviyi uygulamaya başlayacaktır. Sıvı toplaması durumu giderilene kadar tedavi devam eder, sonrasında eko takibine başlanır. Hastanın, düzenli bir şekilde uzman tarafından takip edilmesi gerekir.

Kalpte sıvı toplaması durumu, bazı hastalarda kalbe baskı yapma şeklinde meydana gelebilmektedir. Bu durum meydana geldiği takdirde hastaya acil müdahale etmek gerekebilmektedir. Bu durumda hastaya cerrahi müdahale uygulanabilmesi olasıdır. Doktor tarafından virüslerin yok edilmesi amacıyla hastaya antibiyotik kullanımı tavsiye edilebilmektedir. Fakat doktor tarafından tavsiye edilmediği takdirde hastanın antibiyotik kullanımı kesinlikle sakıncalıdır. Verem rahatsızlığı sebebiyle kişilerde kalp zarı iltihaplanması meydana gelebilmektedir. Bu durum meydana geldiği takdirde hastanın tedavisi oldukça güç olsa dahi başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Kalp Zarı İltihabı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kalp zarı iltihabı görüldüğü takdirde kişilerin mutlaka bir uzman tarafından muayene edilmesi ve muayene sonrasında belirlenen uygun tedavi yöntemine uyması gerekmektedir. Bu tedavinin yanı sıra kişiler doğal tedaviye de başvurabilmektedirler. Bu doğal tedavi için antibiyotik özelliği ile bilinmekte olan bazı besinler tüketilebilmektedir. Bu besinler arasında soğan, sarımsak, hurma ve domates yer almaktadır. Özellikle kalp ve damar hastalıklarına sahip olan kişilerin düzenli olarak yeterli miktarda domates tüketmeleri oldukça faydalıdır. Fakat bu besinleri tüketmenin hastalığı iyileştirmekte ana unsur olmadıkları, yalnızca tedaviye ek olarak tüketilmeleri gerektiği unutulmamalıdır. Bu besinler, gerekli tıbbi tedaviye yalnızca destekleyici etkide bulunabilmektedirler. Diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi, kalp zarı iltihabı sorunu ile karşılaşıldığı takdirde kişinin yaşam tarzını gözden geçirmesi ve beslenme düzenini olabildiğince en sağlıklı hale getirmesi gerekmektedir. Bu nedenle kişilerin beslenme düzenlerine özellikle antioksidan içeren besinleri eklemeleri tavsiye edilmektedir.

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir