Kar Körlüğü Nedir ve Neden Görülür?

kar-körlüğü
Göz Hastalıkları

Kış mevsiminde yoğun kar yağışı ile birlikte kar körlüğü probleminin sık görüldüğü bilinmektedir. Kar körlüğü ultraviyole olarak adlandırılmakta olan güneş ışınlarının kış aylarında kar ve buz üzerinden yansıması sonucunda gözlerde meydana gelen zararı tanımlamaktadır. Kar körlüğü meydana geldiği takdirde korneada zararlı güneş ışınlarının etkisiyle güneş yanıklarının oluştuğu bilinmektedir. Karla kaplı alanlarda yürüyüş yapan veya araç kullanan kişilerde sıkça görülen bu durum kayak sporuyla ilgilenen kişilerde de oldukça sık bir şekilde görülmektedir. Kar körlüğünü önlemek için uygulanacak en etkili yöntem özellikle kış aylarında sokağa çıkmadan önce güneş gözlüğünün kullanılmasıdır.

Kar Körlüğü Belirtileri Nelerdir?

Kar körlüğü durumu meydana geldiği takdirde birtakım belirtilerin görülmesi mümkündür.

  1. Gözlerde kurumanın meydana gelmesi
  2. Işığa karşı aşırı hassasiyet hissetme
  3. Gözlerde meydana gelen yanma hissi
  4. Gözlerde meydana gelen batma hissi

Kar körlüğü geçici körlük, iltihaplanma ve ağrıya neden olabilmektedir. Tedavi edilmediği takdirde görülen semptomların şiddetinin arttığı bilinmektedir.

Kar Körlüğü Oluşmaması İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Kar körlüğü güneşten gelen zararlı ışınların kar ve buz yansıması sonucunda doğrudan göze iletilmesi sebebiyle meydana gelir. Bu nedenle kış aylarında özellikle yoğun kar yağışının görüldüğü günlerde kişilerin ultraviyole gözlük kullanmaları tavsiye edilir. Bunun yanı sıra mümkün olduğunca gözün kar ile temasının engellenmesi gerekmektedir. Kış aylarında kişilere açık renklere uzun süre bakmamaları ve mümkün olduğunca koyu renklere bakmaları tavsiye edilir. Bu sayede güneş ışınlarının göze vereceği zararlar önlenmeye çalışılır. Tüm bunlarla birlikte özellikle göz rengi açık renkli olan kişilerin kar beyazlığından daha olumsuz bir şekilde etkilenebileceği bilinmektedir. Bu nedenle açık renkli gözlere sahip kişilere gözyaşı tedavilerini aksatmamaları tavsiye edilir. Gözyaşı tedavileri aynı zamanda sarı nokta rahatsızlığı, göz kuruluğu problemi ve göz alerjisine sahip olan kişilere uygulanabilmektedir. Bu kişilerin kar ve buz aracılığıyla göze yansıyan zararlı güneş ışınlarından etkilenme ihtimallerinin diğer kişilere göre çok fazla olduğu bilinmektedir.

Kar Körlüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Kar körlüğü meydana geldiği takdirde en kısa sürede tedavi edilmemesi ciddi problemlere yol açabilmektedir. Bu nedenle meydana geldiği an kişilerin bir sağlık kuruluşuna başvurmaları tavsiye edilir. Özellikle açık renkli gözlere sahip olan kişilere uygulanmakta olan gözyaşı tedavileri kar körlüğü tedavileri arasında yer almaktadır. Kar körlüğü meydana geldiği takdirde kişinin kesinlikle gözlerini ovuşturmaması gerekmektedir. Kar körlüğü meydana geldiği takdirde oluşabilecek sonuçlardan biri de iltihaplanmadır. Göz en hassas organlardan biridir ve herhangi bir rahatsızlık görülmediği takdirde dahi göz çevresi ve göz ile temas etme ihtimali bulunan el hijyeni korunmalıdır. Kar körlüğü meydana geldiğinde ise göz çevresi hijyenine her zamankinden çok daha fazla dikkat edilmesi gerektiği bilinmektedir.

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir