Koronavirüs (Covid-19) Nedir?

korona-virus-nedir
Covid-19

Wuhan’da başlayan virüs daha önce hiç karşılaşılmayan koronavirüs ailesinin yeni bir üyesidir. Diğer koronavirüsler gibi, hayvanlardan kaynaklı bir virüstür.

Bu koronavirüsün neden olduğu belirtiler nelerdir?

Virüs zatürreye neden olabilir. Hastalananların öksürük, ateş ve nefes alma güçlüğü çektiği bildirilmektedir. Ağır vakalarda organ yetmezliği görülmektedir. Bu viral pnömoni olduğundan, antibiyotiklerin hiçbir faydası yoktur. Grip hastalığına karşı sahip olduğumuz antiviral ilaçlar etki göstermez. İyileşme, bağışıklık sisteminin gücüne bağlıdır. Can kayıplarının çoğu basıklık sistemi yetersiz sağlıksız ve yaşlı insanlardan oluşmaktadır.

Virüs bir kişiden diğerine bulaşıyor mu?

Çin’in ulusal sağlık komisyonu Ocak’ta insandan insana bulaştığını doğruladı. Bu virüsün öldürme oranı diğer salgın virüslere göre daha az ancak bulaşma oranı çok daha etkili.

Yeni koronavirüsün ne kadar tehlikeli olduğunu henüz bilmiyoruz ve daha fazla veri gelene kadar bilemeyeceğiz, ancak tahminler gençlerde ölümlerin % 1’in altında, yaşlı ve sağlık durumları kritik insanlar arasında %3’ün üzerinde düşünülmektedir.Sars’ın ölüm oranı %10’dan fazlaydı.

Bilinmeyen bir diğer anahtar, koronavirüsün ne kadar bulaşıcı olduğudur. Önemli bir fark, gripten farklı olarak yeni koronavirüs için aşı olmamasıdır, bu da nüfusun savunmasız üyelerinin yaşlı insanlar veya mevcut solunum veya bağışıklık problemleri olanların kendilerini korumasının daha zor olduğu anlamına gelir. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, el yıkama ve diğer insanlardan kaçınma bulaşmasını önlemek için oldukça önemlidir.

Başka koronavirüsler oldu mu?

Şiddetli akut solunum sendromu (Sars) ve Orta Doğu solunum sendromu (Mers), hayvanlardan gelen koronavirüslerden kaynaklanır. 2002’de Sars neredeyse kontrolsüz bir şekilde 37 ülkeye yayıldı ve küresel paniğe neden oldu,

Koronavirüsten Nasıl Korunabiliriz ?

Şu anda 2019 koronavirüs hastalığını önleyecek bir aşı bulunmamaktadır (COVID-19).

Hastalığı önlemenin en iyi yolu bu virüse maruz kalmaktan kaçınmaktır.

Virüsün esas olarak kişiden kişiye yayılmaktadır

Birbirimizle ile yakın temasta olan insanlar arasında 1 metre mesafe bırakmamız gerekmektedir. Çünkü enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında üretilen solunum damlacıkları ile virüs size bulaşabilir.

Bu damlacıklar, yakınlarda bulunan veya muhtemelen akciğerlere solunan insanların ağızlarına veya burunlarına girebilir.

Ellerinizi sık sık temizleyin

Özellikle halka açık bir yerdeyken öksürdüğünüzde veya hapşırdıktan sonra ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.

Sabun ve su hazır bulunmuyorsa, en az% 60 alkol içeren bir el dezenfektanı kullanın. Ellerinizin tüm yüzeylerini örtün ve kuruyana kadar birbirine sürün.

Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.

İnsanlarla Yakın temastan kaçının.

Hastaysanız evde kalın

Tıbbi bakım almak dışında hastaysanız evde kalın.

Öksürük ve hapşırma

Öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda veya dirseğinizin iç kısmını kullandığınızda ağzınızı ve burnunuzu bir mendille örtün.

Kullanılmış eldiven,mendil vb. çöpe atın.

Ellerinizi hemen en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın. Sabun ve su hazır değilse, ellerinizi en az % 60 alkol içeren bir el dezenfektanı ile temizleyin.

Eğer hastaysanız bir yüz maskesi takın.

Hastaysanız: Başkalarının yanındayken (örn. Bir odayı veya aracı paylaşırken) ve bir sağlık çalışanının yanına girmeden önce bir yüz maskesi takmalısınız. Bir yüz maskesi giyemiyorsanız (örneğin, nefes darlığına neden olduğu için), o zaman öksürüklerinizi ve hapşırıklarınızı örtmek için elinizden geleni yapmalısınız ve sizi önemseyen insanlar odanıza girerse bir yüz maskesi takmaları gerekmektedir. Hastaysanız ne yapacağınızı öğrenin.

Temizleyin ve dezenfekte edin

Sık sık dokunulan yüzeyleri her gün temizleyin ve dezenfekte edin. Buna masalar, kapı kolları, ışık anahtarları, tezgahlar, kulplar, masalar, telefonlar, klavyeler, tuvaletler, musluklar ve lavabolar dahildir.

Yüzeyler kirliyse temizleyin: Dezenfeksiyondan önce deterjan veya sabun ve su kullanın.

Unutmayın Korona Virüsü Alacağımız tedbirlerden güçlü değildir.

Hep birlikte bilinçli hareket ederek bu virüsün zararlarını minimum seviyede tutmalı ve yok etmeliyiz.

*Covid-19 – Wuhan Koronavirüsü hakkında en son haberler için Dünya Sağlık Örgütü‘nün ilgili sayfasını takip edebilirsiniz.

 

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir