Boy Uzatma Ameliyatı İle Aradaki Farkı Kapatın

Kısalık giderilerek başarıyla hastanın arzu ettiği uzama reel değerler göz önünde bulundurularak ve bunlara bağlı kalınarak sağlanabilir. Boy kısalığından kaynaklı çok ileri düzeyde psikolojik sorun yaşayan hastaların da estetik amaçla bu operasyonu geçirmesi mümkündür.

Boy uzatma ameliyatı yöntemleri nelerdir?

Boy uzatma ameliyatları uzun yıllardır İlizarov tekniği ile yapılmaktadır. Bu teknik bacağa dışarıdan uygulanan fiksatörlerle gerçekleştirilmektedir. Ancak teknolojinin ilerlemesiyle birlikte artık bu yöntem yerini hastanın vücuduna içeriden yerleştirilen ve dışarıdan remote edilebilen internal fiksatörlerle gerçekleştirilmektedir. İlizarov tekniğinin bir sonucu olarak dışarıdan yapılan uygulama sebebiyle hastanın vücudunda ameliyat izi kalır. Bu iz uzama boyutuyla doğru orantılıdır. Ancak internal fiksatörlerle yapılan uzatma işlemlerinde yalnızca küçük bir kesi izi kalır. Estetik açıdan değerlendirildiğinde içeriden gerçekleştirilen yöntem küçük kesi ve iz açısından çok daha avantajlıdır.

Bizimle İletişime Geçin

Operasyon nasıl gerçekleşir?

Boy uzatma ameliyatı genel anestezi ya da epidural anestezi ile gerçekleştirilir. Operasyon uzatılması hedeflenen kemiğin kesilmesiyle başlar. Ardından takip eden aşamada kesilen kemikler iç ve dış fiksatörlerle sabitlenir. İlk etapta kesilen kemik, aradaki boşluğa yerleştirilen cihazla çok yavaş bir şekilde ayrılır. Bu ayırma işlemi kemik büyümesini tetikler. Cihazın yerleştirilmesinin ardından , her gün pimleri belirli bir oranda açılarak günlük 1 mm uzama sağlanır. Kemik uçları kesim işleminin ardından açıkta kaldığından vücut kemikler birleşene kadar doku üreterek kemiği tamamlamaya odaklıdır.

Randevu İçin Arayın

Boy uzatma operasyonu ne kadar sürer?

Operasyon 1,5 – 2 saat aralığında gerçekleşir. Hastanın iyi hali gözetilerek 2-3 gün hastanede dinlenmesinin ardından taburcu edilir.

Ücretsiz Ön Görüşme İçin Bizi Arayın

Whatsapp ile İletişim

Whatsapp hattımızla iletişime geçerek konuyla ilgili uzmanımızdan bilgi alabilir ve randevu oluşturabilirsiniz. Boy uzatma ameliyatı öncesi ve sonrası fotoğraflarıda uzmanımızdan talep edebilirsiniz.

* Haksız rekabet durumu sebebiyle fiyatların yazılı olarak verilmesi Sağlık Bakanlığı tarafından sakıncalı bulunmuştur.

Operasyon sonrası hastayı neler bekliyor?

Hastanın iyileşme süreci kişiden kişiye farklılık gösterir. Ancak çocuklar yetişkinlere nazaran 2 kat hızla iyileşirler. Hedeflenen uzama bir çocuk için 3 ay sonunda sağlanabilirken, bir yetişkinin aynı oranda gelişim gösterebilmesi 6 ayı bulabilir. Genel yargılara göre, yetişkin bir bireyin 5cm boy uzamasının gerçekleşmesi 6 ay gibi bir süreye denktir. Ancak sonuçlar kişiye ve bünyeye göre fark gösterebilir. Ameliyat sonrasında daha öncesinden gelen ağrılı bir süreç yoksa ameliyat kaynaklı bir ağrı gözlemlenmez. Bu ortopedik operasyonda başarı oranı %95’in üzerindedir.