Meme Küçültme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

meme-kucultme-ameliyatindan-sonra-iz-kalir-mi
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Meme küçültme ameliyatı, memedeki fazla yağın, dokunun veya derinin alınması amacıyla gerçekleştirilen cerrahi prosedürdür.

Erkekler için uygulanan jinekomasti işlemine benzer bir biçimde, meme küçültme ameliyatı ile hem estetik açıdan hem de sağlık yönünden sorun oluşturan büyük göğüslerin tedavisi sağlanarak, kişilerin yaşamlarına sorunsuz bir biçimde devam etmesi amaçlanır.

Bu ameliyatta, memenin hangi oranda küçüleceğine hastanın ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda karar verilir. Bununla beraber, genel olarak göğüslerin iki beden küçültülmesi ideal olarak kabul edilir.

Meme Küçültme Ameliyatı İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

Meme küçültme ameliyatının hangi durumlarda yapıldığını belirleyen unsurlardan biri de hasta profilidir. Oldukça etkili bu operasyon,

 • Göğüs bölgesinde herhangi riskli bir kitle bulunmayan,
 • Genel sağlık durumu açısından elverişli,
 • 18 yaşını aşmış,
 • Anestezik ilaçlara karşı alerjik reaksiyon göstermeyen, bireylerce yaptırılabilir.

Ayrıca, çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin, meme küçültme ameliyatını ertelemeleri önerilir. Öyle ki, hamilelik sırası ve sonrasında göğüsler yeniden büyür ve bu da ameliyatın sonuçlarını olumsuz şekilde etkiler.

Meme Küçültme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı, yaygın olarak aşağıdaki durumların görülmesinin akabinde gerçekleştirilir:

 • Memenin boyutu sebebiyle kişinin boyun, omuz ve sırt ağrısı çekmesi,
 • Kişinin sık sık, terleme sonucu oluşan meme altı tahrişlerinden ve pişiklerden etkilenmesi,
 • Meme boyutunun vücudun geri kalanıyla orantısız olacak biçimde büyük olması,
 • Memenin irileşmesi ve ağırlaşması neticesinde meme başının aşağıya doğru sarkması,
 • Kişinin duruş bozukluğu problemi ile yüz yüze gelmesi,
 • Boyut sebebiyle memenin sarkık ve dengesiz görünmesi,
 • Bir memenin diğerinden, gözle görülür bir biçimde daha büyük olması,
 • Memedeki orantısızlık sebebiyle vücudun genel görüntüsünün bozuk olması,
 • Sütyen kullanımının kişi için ciddi biçimde rahatsız edici olması,
 • Kıyafet bulma konusunda sıkıntılar yaşanması (özellikle spor kıyafetler ile plaj giyimi); bunun kişinin sosyal hayatını etkileyecek biçimde ciddi bir hale gelmesi.

Bahsetmiş olduğumuz bu sebepler, hayat kalitesini ciddi oranda etkiler; bu nedenle bunların ortadan kaldırılması, kişilerin vücut imajında ve fiziksel sağlıklarında dramatik bir gelişme görülmesini sağlar. Öyle ki, meme küçültme operasyonu geçiren hastalar üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, hastaların % 95’i sonuçtan memnun kaldıklarını bildirmiştir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı öncesinde, meme dokusunda herhangi bir problemin var olup olmadığı, çeşitli testler yoluyla araştırılır. Bu süreçte cerrah, memeyi incelemek adına mamografi talep eder veya klinik muayene yapar. Konsültasyon sırasında, cerrah hastanın sigara içip içmediğini öğrenmek ister; bunun sebebi ameliyatın öncesi ve sonrasında tütün ürünlerinden uzak durulmasının gerekmesidir. Benzer şekilde, cerrah hastadan, operasyon öncesi Aspirin, Motrin veya Aleve gibi iltihap önleyici ilaçları almamasını isteyebilir.

İşlem başlamadan önce, kişinin vücut tipine uygun olacak bir göğüs tasarımı yapılarak sonuç kişiselleştirilir. Meme küçültme ameliyatının tatmin edici sonuçlara ulaşmasının sebeplerinden biri de budur.

Bunların haricinde, meme küçültme operasyonu genel anestezi altında, yağ aldırma, vertikal skar tekniği, ters T tekniği veya serbest meme başı aktarım tekniği (free nipple) ile gerçekleştirilir ve ortak olarak aşağıdaki uygulamaları içerir:

 • Göğüslerden fazla yağ ve glandüler dokunun çıkarılması,
 • Kalan meme dokusunun yeniden şekillendirilmesi,
 • Meme ucunun uygun bir konuma getirilmesi.

İşlem yaklaşık olarak 2 – 3 saat sürer ve hastanın 1 gün hastanede kalmasını gerektirir. Ameliyatın ardından birkaç gün boyunca ağrı kesicilerle giderilebilecek düzeyde ağrı olması, şişlik ve hassasiyet normal kabul edilir. Tam iyileşme 2 ila 6 hafta sürebilirken, hastanın ilk haftalarda ağır iş yapmaması gerekir. Bu süreçte cerrah, göğüs korsesi kullanımı önerebilir; ek olarak, meme küçültme sonrası ilk 3 ay günde 24 saat spor sutyeni giymek önemlidir.

Bunlara ek olarak, operasyonun ardından pansuman uygulaması yapılır. Pansumanları ameliyattan sonraki 2 hafta boyunca temiz ve kuru tutmak elzemdir. Ayrıca ilk 2 hafta boyunca duş alırken, suyun sıcaklığına dikkat etmek ve işlem görmüş bölgeyi nazikçe temizlemek önerilir.

Sıkça Sorulan Sorular

 1. Meme küçültme ameliyatı sonrası hamile kalmak açısından bir risk var mıdır?

Hayır. Ameliyat, hamilelik ile ilişkili bir sonuca neden olmaz, aynı şekilde emzirme açısından da herhangi bir sorun yoktur. Hamilelik öncesinde bu tedaviyi alanlar, emzirme ile ilişkili bir sıkıntı yaşamaz.

 1. Meme küçültme operasyonu meme kanserine neden olur mu?

Hayır. Bu operasyon kanseri tetikleyecek herhangi bir özellik taşımamaktadır. Bunun aksine, kanser bulgusu ile karşılaşıldığında bahsi geçen operasyona benzer işlemlerle sorunlu doku memeden çıkarılmaktadır.

 1. Meme küçültme ameliyatından sonra iz kalır mı?

Operasyon yağ alma yöntemi ile yapılmıyor ise memede bölgesinde kesi açılabilir. Fakat bu kesiler memenin doğal hatlarına gizlendiği için, işlem sonrasında oluşabilecek olan minimal izler sütyenle kolayca kapatılabilir.

 1. Kilo alıp verme durumunda ameliyat sonucunda değişim olur mu?

Evet. Bu operasyon oldukça etkili olmasına rağmen, vücutta meydana gelebilecek dramatik değişimler, işlem ertesinde elde edilen görünüme zarar verebilir. Bu sebeple operasyon öncesinde stabil bir kiloya ulaşmak ve bunu korumak önemlidir.

 1. Meme küçültme ağrılı bir operasyon mudur?

Hayır. Hasta işlem sırasında genel anestezi altında olduğundan herhangi bir ağrı hissetmez; operasyon sonrasında ise gerekli önlemleri aldığı müddetçe sorunsuz ve ağrısız bir iyileşme süreci geçirir.

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir