Mide Botoksu

mide-botoksu
İç Hastalıkları (Dahiliye)

Mide Botoksu Nedir ?

Mide botoksu midenin tüm bölümlerine Endoskopik (Gastroskopik) olarak uygulanan bir yöntemdir.İşlem yaklaşık 15 dk sürer. Sedasyon anestezisi ile uygulanır. Amaç mide boşalma zamanını uzatarak tokluk hissi yaratmasıdır. Mide kaslarına yapılan botoks yaklaşık 6 ay süre ile mide kasılmasını azaltır . Besinlerin midede daha fazla kalmasını sağlar.Açlık hissini baskılar. Ameliyatsız ve ağrısız bir yöntemdir. Normalde mide boşalma zamanı 2-3 saat iken 8 saatlere çıkar. Diyete dayanıklılığı arttırır.

Botoks Nedir ?

Botoks “Clostridium botulinum” adlı bakteriden üretilen bir proteindir. Uzun süredir Göz , Nöroloji , Plastik Cerrahi ve Genel Cerrahi bölümleri tarafından bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Daha sonraları medikal estetik alanında daha sık kullanılmaya başlanmıştır. Botoks uygulandığı bölgedeki kasların kasılmasını yaklaşık 6 ay süre ile durdurarak görev yapar.

Mide Botoksu Kimlere Uygulanır ?

Mide Botoksu ameliyat için uygun olmayan obezite grubuna yapılır. VKİ : 35 kg/m2 in altında olan hastalara uygulanır. Diyet ve egzersizle kilo vermeyi denemiş ve başarısız olan hastalarda diyete dayanıklılığı arttırır. Mide Botoksu uygulaması sonrasında mutlaka diyet devamı önerilir. Diyetle birlikte uygulandığında başarılı olan bir yöntemdir. 18-65 yaş aralığında olan kişilere uygulanır. Komplikasyon oranı çok düşüktür.

Mide Botoksu etkinliği ne zaman başlar ?

Botoksun etkinliği 3 günden itibaren başlayıp 7. günden sonra maksimuma ulaşır.6 ay süre ile devam eder. Gerektiğinde 6 ay sonra 2. bir uygulama yapıla bilir.

Mide Botoksu yatış gerektirirmi ?

Mide botoks uygulaması hafif sedasyonla yapılır.İşlem sonrası hastalarımız 1-2 saat sonra taburcu edilir. İşlemin ertesi gün günlük hayatlarına ve iş hayatına geri dönerler. Mide Botoksu uygulaması sonrasında diyetisyen ekibimizle birlikte hastalarımızın kontrol ve takipleri sağlanır.

Mide Botoksu uygulamasından beklenti nedir?

Hastaların toplam ağırlığının %10-15 kadarını 3-6 aylık süre içinde kaybetmesi beklenir. Verilen kilo miktarı; yaş, metabolizma hızı ve yapılan egzersiz sıklığına göre kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Sorularınız veya Yorumlarınızı Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.