Mitral Yetmezlik Nedir ve Kimlerde Görülür?

mitral-kapak-ameliyati
Kalp Hastalıkları

Vücutta bulunan tüm organların oksijen ve enerjiye ihtiyacı bulunmaktadır. Oksijen ve enerji ihtiyacı ise kan akışı sayesinde gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle kalbin işlevlerini vücuttaki diğer organların işlevlerini yerine getirilebilmesi için oldukça önemlidir.

Vücuttaki işlevlerin yerine getirebilmesi için kalbin işlevleri oldukça önemlidir. Bu nedenle kalp sağlığını korumak kişi için oldukça önemlidir. Kalp sağlığını korumak için dikkat edilmesi gereken başlıca unsurlar şunlardır;

 1. Düzenli ve yeterli beslenme: Vücudun ve kalbin ihtiyacı olan tüm besinlerin alınması durumu oldukça önemlidir.
 2. Aktif yaşam ve spor: Hareketsiz yaşam şeklinin birtakım sağlık problemlerine neden olduğu bilinmektedir. Başta obezite olmak üzere pasif yaşam vücuttaki besinlerin yakılmayıp yağa dönüşmesine de neden olabilmektedir. Bu durumda özellikle kalp açısından risk taşıyan durumlar oluşabilmektedir.
 3. Sigara ve alkol kullanmamak: Sigara ve alkol kullanımının kişinin özellikle kalbini yorduğu bilinmektedir. Bu nedenle özellikle kalp rahatsızlığı olan kişilerin sigara ve alkol tüketmemeleri önerilmektedir.
 4. Kan şekerini kontrol altına almak: Kan şekerini kontrol altına almak olası kalp rahatsızlıklarını önlemek için oldukça önemlidir.
 5. Tansiyonu kontrol altına almak: Tansiyonun aşırı yükselmesi durumu ölüm ve felç gibi ciddi durumlarla sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle tansiyonun daima kontrol edilmesi gerekmektedir.
 6. Kalp kontrolü yaptırmak: Düzenli kalp muayenesine gitmek erken teşhis için oldukça önemlidir. Unutulmamalıdır ki erken teşhis en ciddi problemlerin dahi önlenebilmesinde faydalı olmaktadır.
 7. Stresten uzak durmak: Tüm fizyolojik etkenlerin yanı sıra bazı hastalıklara psikolojik etkenlerin de neden olduğu bilinmektedir. Psikolojik birtakım unsurlar kişinin var olan sağlık durumunun kötüye gitmesine neden olabilir ve yeni sağlık sorunlarının başlıca nedeni olabilir. Bu nedenle günlük yaşamda olabildiğince stres ve yoğun baskıdan uzak durmak gerekmektedir.

Mitral Yetmezlik Belirtileri Nelerdir?

Mitral yetmezlik hastalarında görülen belirtiler kalp rahatsızlıklarında görülen belirtilerle ortaktır. Bu belirtiler başlıca şöyle görülmektedir;

 1. Ritim bozuklukları
 2. Kalpte çarpıntı ve titreme
 3. Kalbe sancı girmesi
 4. Nefes alamama
 5. Sürekli yorgunluk hali
 6. Ayak, bilek ve bacaklarda şişkinlik

Bu belirtilerden bir veya birkaçını yaşayan kişilerin mutlaka bir uzmana danışmaları ve uzman tarafından muayene edilmeleri gerekmektedir. Bu muayeneler sonrası kişiye en uygun olan tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Mitral Yetmezlik Neden Görülür?

Mitral yetmezlik durumunun sebepleri tüm kalp rahatsızlıklarının görülme sebepleriyle benzerdir. Mitral yetmezlik durumuna neden olan başlıca sebepler ise şunlardır;

 1. Kalıtsal hastalıklar
 2. Bebekken geçirilen ateşli hastalıklar
 3. Kalp kapakçığının zarar görmesi
 4. Kalbin beslenme düzeni, yaş gibi faktörler sonucu yorulması
 5. Düzensiz ve yanlış beslenme
 6. Hareketsiz yaşam
 7. Aşırı kilo, obezite

Mitral Yetmezlik Nasıl Tedavi Edilir?

Mitral yetmezlik belirtilerinden en az birine sahip olan kişi mutlaka bir uzmana danışmalıdır. Bir uzman tarafından muayene edilen hastaya uygun teşhis konulur. Mitral kalp problemi yaşayan kişiye doktor tarafından ilaç tedavisi önerilebilmektedir. İlaç tedavisi kalbin daha düzgün çalışmasını sağlayacaktır. Odalar arası akıntı az olduğu takdirde doktor tarafından bu tedavi yöntemi seçilmektedir. Enfeksiyon nedeniyle gerçekleşen mitral yetmezlik durumunda doktor tarafından hasta, antibiyotik kullanımına başlatılabilir.

Elektroşok tedavileri mitral yetmezlik tedavisinde kullanılabilmektedir. Elektroşok tedavileri düzenli gerçekleştirildiği takdirde kalbin ritmini sağlamasında yardımcı olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra mitral yetmezliği durumunda en kesin çözümün ameliyat olduğu bilinmektedir. Mitral yetmezliğine yönelik ameliyat kapakçık değişimi şeklinde yapılmaktadır. Hayvansal dokudan elde edilen yapay kapakçık eski kapakçığın yerine takılır. Ani bir yırtılma nedeniyle mitral yetmezliği yaşandığı takdirde ameliyat ile kalbe onarım yapılmaktadır.

Tüm bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra kişinin yaşam şartlarına dikkat etmesi önerilmektedir. Vücudun ve kalbin ihtiyacı olan tüm besinlerin tüketiliyor olması oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra kişi kalbini yoracak egzersizlerden uzak durmalı ve organların işlevlerini yerine getirmesini engelleyen besinleri tüketmekten kaçınmalıdır.

Sorularınız veya Yorumlarınızı Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir