Sağlıklı Bir Cilt İçin Altın Değerinde Öneriler | Güzellik Sırları

cilt-sagligi-icin-oneriler
Dermatoloji
 1. Bol Sıvı & Su Tüketin
 2. Cildinizi Güneşin Zararlı Işınlarından Koruyun
 3. Her Türlü Tütün Mamulünden Uzak Durun
 4. Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Edinin
 5. Stresi Kontrol Altında Tutun
 6. Düzenli Egzersiz Yapın
 7. Uyku Düzeninize Dikkat Edin
 8. Cildinizi Doğal Ürünlerle Temiz Tutun
 9. Cildinizi Doğal Ürünlerle Nemlendirin
 10. Peelingi Göz Ardı Etmeyin

Vücudu örten ve koruyan cildi sağlıklı kılmak ve onu pırıl pırıl bir görünüme kavuşturmak için uyulması gereken birtakım altın kurallar vardır.

Bilindiği gibi cilt bir güzellik unsuru olmanın yanı sıra insanı iç ve dış patojenlere karşı koruyan anatomik bir bariyerdir. Suya dayanıklılığı ile temel besinlerin vücuttan atılmamasını sağlayan bu bariyeri oluşturan hücreler adaptif (edinilmiş) bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Cilt ayrıca kan akışının dengelenmesine yardımcı olarak vücut ısısını korur; sıvı kaybını azaltmak için nispeten kuru ve yarı geçirimsiz koruyucu bir duvar görevi görür. Dahası cilt, lipitler ve su için bir depolama merkezidir ve oksijen, nitrojen ve karbondioksit geçişlerini sağlayan bir solunum organıdır.

Böylesine işlevsel bir yapının bakımı elbette ki ihmal edilmemelidir. İşte sağlıklı bir cilt için altın değerinde öneriler:

 1. Bol Sıvı & Su Tüketin

Her gün vücuda yeterli miktarda sıvı almak cilt sağlığı için en önemli kurallardan biridir. Vücudun sıvı ihtiyacını kafein ve şeker yönünden zengin olan içecekler ile karşılamaktansa büyük çoğunluğunu suyun oluşturacağı bir sıvı tüketim düzeni benimsemek oldukça iyi bir fikirdir. Uzmanlar, vücudun ihtiyaç duyduğu neme kavuşabilmesi ve organların işlevlerini düzgün bir biçimde yerine getirebilmesi için kişinin gün içinde vücut ağırlığının yarısı kadar (litre cinsinden) su içmesini önermektedir. İç organlara yararının yanı sıra, su ve doğal çaylar cildin kısa süre içinde parlak bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır.

 1. Cildinizi Güneşin Zararlı Işınlarından Koruyun

Her ne kadar güçlü bir bariyer olsa da cilt zararlı güneş ışınlarına karşı korumasızdır. Bu ışınlar, kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve diğer cilt sorunlarına neden olabilir. Bu sebeple, sadece plajda değil, yaz aylarında dışarı çıkarken hem UVA hem de UVB ışınlarını engelleyen, en az 15 SPF’li bir güneş koruyucusu kullanmak önerilmektedir. Fakat koruyucu ürünün gözenekleri kapatmaması için komedojenik ve aknejenik olmaması gerekir.

 1. Her Türlü Tütün Mamulünden Uzak Durun

Tütün mamulleri, kanser, akciğer rahatsızlıkları ve kalp hastalıklarına sebep olmasının ötesinde, cildin erken yaşlanmasından, yaraların geç iyileşmesinden ve enfeksiyonların artışından sorumludur. Bunların yanı sıra bu ürünler sedef hastalığı, hidradenitis süpürativa (köpek memesi hastalığı) ve kutanöz lupus eritematoz olmak üzere bir dizi cilt rahatsızlığı ile ilişkilidir.

 1. Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Edinin

Doymuş yağ, işlenmiş gıda ve rafine şeker içermeyen sağlıklı bir diyet programı benimsemek, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi almasını sağlarken cildin de canlı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Çeşitli hastalıkları da uzak tutan sağlıklı beslenme rutini ve meyve ve sebze ağırlıklı öğünler ile var olan deri kusurları daha iyileşme gösterecektir.

 1. Stresi Kontrol Altında Tutun

Stres, özellikle akneye meyilli ciltlerin düşmanıdır. Bu duygu, vücudun, kortizol başta olmak üzere birtakım hormonları üretmesine neden olarak cildi daha yağlı hale getirir. Öyle ki, pek çok kişi stres ve baskı hissettikleri dönemlerde çeşitli cilt kusurlarıyla karşılaştıklarını bildirmektedir. Bu sebeple stresi kontrol altında tutmaya yardımcı olacak nefes egzersizi, yoga ve meditasyon gibi yöntemlere başvurmak iyi bir fikirdir.

 1. Düzenli Egzersiz Yapın

Yürüme, koşma, yüzme ve yoga yapma gibi hafif egzersizler vücudun kan dolaşımını hızlandırarak toksinleri atmasını ve kendini yenilemesini sağlar. Ayrıca bu tür aktiviteler ciltteki gözenekleri temizlemenin harika bir yoludur. Detoksifikasyonu ve hücresel yenilenmeyi hızlandırmak için gün içinde, düzenli olarak yapılacak 45 dakika – 1 saatlik bir egzersiz yeterlidir.

 1. Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Her gece en az 8 saat uyumak, güzellik sırlarından biridir. Bilindiği gibi, vücut ihtiyaç duyduğu süre boyunca dinlemez ise, tüm sistemin etkilenmesine ek olarak cilt yorgun görünmeye başlar. Özellikle gözaltında beliren torbalar ve morluklar uykusuzluğun ciddi etkilerindendir.

 1. Cildinizi Doğal Ürünlerle Temiz Tutun

Sağlıklı bir görünüm için makyajın uyumadan önce temizlenmesi şarttır; içeriği ne kadar masum olsa da makyaj malzemelerinin uzun süre ciltte kalması derinin nefes almasını engeller, bu da gözeneklerin tıkanarak sivilce ve siyah nokta üretmesine sebep olur. Hem bu tür etkilerden kaçınmak hem de fresh bir cilde sahip olmak için, dermatolog farklı bir öneride bulunmaz ise, yüzü günde 2 sefer ılık suyla ve doğal temizleyici ürünlerle yıkamak önemlidir. Akne sorunu var ise antibakteriyel özellik gösteren ve içeriği doğal bileşenlerden oluşan bir ürün de tercih edilebilir. Temizleme sırasında, kan dolaşımını artırmak için dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapmak ve durulamanın ertesinde yumuşak bir havlu/peçete ile kurulamak da önerilmektedir.

 1. Cildinizi Doğal Ürünlerle Nemlendirin

Cildi beslemek ve dış etkilerden korumak için düzenli bir biçimde nemlendirme şarttır. Kuruyan cilt her türlü darbeye karşı korumasız hale gelirken, kuruluk erken yaşlanmaya neden olan nedenlerden de biridir. Bu sebeple, kişinin ihtiyacına göre belirleyeceği aralıklar ile derinin nemlendirilmesi sağlanmalıdır. Burada önemli olan nokta bakım sırasında doğal ürünlerin tercih edilmesidir; K ve E vitaminlerini içeren, akneyi tetiklemeyecek (komedojenik ve aknejenik olmayan) ve zararlı birleşenleri bünyesinde barındırmayan doğal bir ürün nemlendirme için uygundur. Yüz, akneye meyilli değil ise, güçlü bir nemlendirici olan hindistan cevizi yağı ve aloe vera jeli kullanılabilir.

 1. Peelingi Göz Ardı Etmeyin

Peeling, cildin dokusunu iyileştirmek ve pürüzsüzleştirmek için kullanılan bir tekniktir. Derinin en dış katmanını soyma prensibine dayanan bu teknik ile ölü derilerden kurtulmak yara izlerini ortadan kaldırmak mümkündür. Kesinlikle bir dermatolog rehberliğinde gerçekleştirilmesi gereken bu işlemin bilinen diğer faydaları ise aşağıdaki gibidir:

 • Yüz ve boyundaki ince çizgilerin görünürlüğünü azaltır,
 • Taze ve daha genç bir cilt ortaya çıkarır,
 • Güneş hasarını azaltır,
 • Cilt tonunu eşitler,
 • Batık tüylerin alınmasına yardımcı olur,

Deride bulunan zararlı bakterileri öldürür.

Leave your thought here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir