Podoloji

Podoloji (Ayak Sağlığı)
Podoloji en genel tanımıyla, ilgili hekimler ve uzmanlar tarafından ayak sağlığı için koruyucu bakımın sağlandığı; hiperhidroz, mikoz veya ülserasyon, batık tırnak, nasır, siğil, kuru ve çatlamış topuk, mantar gibi sorunların tedavisi ile ilgilenen sağlık ve bilim alanıdır.

Batık Tırnak Problemlerinize Ağrısız ve Acısız Çözüm!

Ayak ve ayak çevresinde ortaya çıkan sorunun – halluks valgus, topuk dikeni, plantar fasit, Morton Nöroma ve kalıtsal hastalıklar da dahil olmak üzere – ciddiyetine bağlı olarak tedavi, kişiye özel ortopedik tabanlık, egzersiz programı, masajlar, fizyoterapi tedavisi veya cerrahi yöntemle gerçekleştirilir.

Ayak Bakımı

Yukarıda sıralamış olduğumuz pek çok sorunun başarılı tedavisi eksiksiz bir bakım ile gerçekleştirilebilir. Tıp alanında “chiropody” terimi ile karşılanan profesyonel ayak bakımı, nasır, tırnak mantarı, deri sertleşmesi, tırnak şekil bozuklukları, diyabetik ayak ve spor yaralanmalarının terapötik veya ortez yoluyla tedavisine yardımcı olurken, pek çoğunun da önlenmesini sağlar.

Topuk Çatlakları

Sosyal hayatın aksamasına sebebiyet verecek kadar rahatsızlığa ve hatta ağrıya neden olabilen yaygın bir sorun olan topuk çatlakları çoğunlukla cildin kuruluğundan kaynaklanır ve genellikle topuk kenarında sarı veya kahverengi nasırlarla birlikte görülür.

Sebepleri arasında egzama, hipotiroidizm, romatizmal eklem iltihabı ve skleroderma da bulunan bu sorun, podoloji uzmanının tavsiyesi ile günde birkaç kez uygulanan kremler ile tedavi edilebilirken, ciddi bir vaka söz konusu ise, ölü deriyi çıkarmak için salisilik asitler, alfa hidroksi asitler ve üre kullanılabilir. Ciltte hafif bir batma hissine sebebiyet verebilecek olan bu işlemler, bir uzman tarafından gerçekleştirilir.

Deri Sertleşmeleri

Tıp literatüründe “hiperkeratoz” olarak bilinen deri sertleşmesi, yaygın olarak ayaktaki dış tabakanın kalınlaşması olarak tabir edilir. Bu tabaka, koruyucu bir protein olan keratin içerir ve ayağın çeşitli sebeplerle tahriş olması durumda ortaya çıkar. Bu yönüyle, vücudun doğal bir koruması olarak kabul edilebilir.

Ayağın genellikle tabanında görülen deri sertleşmeleri, nasırları da beraberinde getirir.

Deri sertleşmesini ortadan kaldırmak için podolog, keratoz cilt soyma, lazer tedavisi veya dermabrazyon kullanabilir.

Nasır

Nasır, ayak çevresinde, basınç ve sürtünmeye karşı vücudun verdiği doğal bir tepki olarak ortaya çıkan, sert ve ağrılı oluşumlardır. Nasırlar ciddi bir tehlikeye sebebiyet vermese de ağrılı olduğu için rahatsızlığa neden olur.

Uygun olmayan ayakkabı tercihi ve sürekli olarak ayakta kalma durumunda oluşumu tetiklenen nasır, topikal tedavilere cevap vermez ise, bir podolog tarafından yarı cerrahi bir yöntemle alınabilmektedir. Alttaki dokular üzerindeki baskıyı azaltmak için gerçekleştirilen bu işlemin, kesinlikle kendi kendine uygulaması önerilmez.

topuk-catlaklari
Bize Ulaşın
Konuyla ilgili uzmanlarımızdan detaylı bilgi alıp randevu oluşturmak için bize ulaşın.

Tırnak Mantarı

Tırnak mantarı enfeksiyonu veya “onikomikoz,” tırnağın kalınlaşıp çatlayarak, sarı veya kahverengine dönmesine sebep olan, halk arasında oldukça yaygın bir sorundur. Şiddetli hale gelmedikçe genellikle ağrılı olmayan bu sorun, ayak tırnaklarında el tırnaklarına nazaran çok daha sık görülür.

Tırnak mantarı, uzman bir podolog tarafından tedavi edilmediği durumunda kendi kendine ortadan kalkmaz ve zaman içinde tüm ayak parmaklarına yayılabilir.

Teşhis, mantar kültürünün laboratuvara gönderilmesi ile başlar; ardından sorunun ciddiyetine göre bir tedavi kurgulanır. Tırnak mantarı enfeksiyonu için kullanılan en yaygın tedavi, ağızdan alınan reçeteli mantar önleyici haplardır. Şiddetli vakalarda, podolog tırnağı tamamen çıkarabilir. Enfeksiyonun ortadan kalkması birkaç aydan bir yıla kadar sürebilir.

Tırnak Şekil Bozuklukları

Tırnakta meydana gelen nokta, renk değişikliği, kıvrılma, kalınlaşma veya incelme, çizgi ve ayrılma gibi bozukluklar, viral siğiller, enfeksiyonlar, kullanılan birtakım ilaçlar veya alınan darbeler neticesinde ortaya çıkabilir.

Altında yatan sebep bir hastalığa işaret etmiyor ise, tırnak şekil bozuklukları düzenli bakım ile ortadan kaldırılabilir. Tırnakları sağlıklı kılmak için neler yapılması gerektiğini podoloğunuzdan öğrenebilirsiniz.

nasir
Uzmanlarımızdan detaylı bilgi alıp randevu oluşturmak için bize ulaşın.

    Sizi Biz Arayalım!

    Podoloji(Ayak Sağlığı) hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için formu eksiksiz doldurun, uzmanlarımız size en kısa sürede dönüş yapsın.