Radyoloji

Radyoloji

X-ışınları, ses ya da radyo dalgaları gibi değişik enerji biçimlerini kullanarak tanı ve tedavi hizmetleri veren bir tıp dalıdır. Son yıllarda, teknolojideki baş döndürücü gelişmelerle birlikte en hızlı ilerleme kaydeden bilim dalı olduğu söylenebilir. X-ışınının keşfedilmesinden bu yana çeşitli cihazlar geliştirilmiş ve günümüzde radyoloji bölümlerinde artan bir oranda dijital sistemler kullanılmaya başlanmıştır.

Esencan Hastanesi Radyoloji bölümünde yüksek teknolojik özelliklere sahip radyolojik görüntüleme cihazları mevcut olup, tüm tanısal işlemler ve birçok girişimsel radyolojik işlem yapılmaktadır. Radyoloji departmanının doktor kadrosu; dijital röntgen, ultrasonografi, Doppler ultrasonografi, dijital mamografi, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme cihazları ile tanısal işlemleri ve birçok girişimsel işlemi yapabilecek bilgi ve deneyime sahiptir.

Radyoloji departmanında mini-PACS (Dijital Arşivleme ve İletişim Sistemi) mevcuttur. Bu sistem ile tüm radyolojik incelemeler dijital olarak arşivlenmekte ve film okuma odalarındaki iş istasyonlarına gönderilerek, film basımına gerek olmaksızın diğer kliniklerdeki doktorlar tarafından monitörler aracılığı ile değerlendirilebilmektedir

Birim Doktorlarımız