Genel Cerrahi

Genel Cerrahi

Bölüm Hakkında

Genel Cerrahi, abdominal bölgedeki organlar ile beraber, cilt, yumuşak doku ve arterler ile ilişkili sorunların tedavisine odaklanan; gastroskopi ve kolonoskopi gibi endoskopik prosedürlerin de gerçekleştirildiği cerrahi uzmanlık alanıdır. Bu alanda hizmet veren uzmanların istihdam edildiği hastanemiz birimi de aynı isimle anılmaktadır.

Genel cerrahi birimi yaygın olarak, kanama, enfeksiyon ve organların zarar görmesi sebebi ile ortaya çıkan çeşitli sorunların tedavi edilmesini içerir; bölüm ayrıca, kritik durumdaki hastaların birinci basamak tedavilerini aldıkları noktadır. Bu sebeple birim dâhilinde çalışan medikal profesyoneller, nitelikli tıp fakültelerinde aldıkları eğitimlerin yanı sıra, acil durumlar için özel sertifikalara sahiptir.

Genel cerrahi ünitesinde tedavisi gerçekleştirilen hastaların büyük çoğunluğunu çeşitli tipteki kanserler ile mücadele etmekte olan kişiler oluşturmakla beraber, bölümde cilt ve yumuşak doku enfeksiyonları, bağırsak tıkanıklıkları, safra kesesi ve dalak problemleri, mide, karın ve kasık fıtıkları, periferik arter hastalıkları ile tiroit ve paratiroit sorunları için sağlık çözümleri üretilir. Ek olarak, obezite problemi olan bireylerin, halk arasında “zayıflama ameliyatı” olarak tabir edilen bariatrik operasyon süreçleri de yine bu bölümde tecrübeli cerrahlar tarafından gerçekleştirilir.

Pek çok bölüm ile karşılaştırıldığında çok geniş bir sağlık hizmeti alanına hitap eden genel cerrahi, pek çok farklı disiplinden sağlık personelinin beraber çalışmasını gerekli kılar. Bu sebeple, Esencan Hastanesi genel cerrahi bölümüne başvurulması akabinde hastalar multidisipliner bir ekip tarafından takip edilir; tanı ve tedavi süreci radyoloji, patoloji, anesteziyoloji dallarında çalışmakta olan hekimlerin ortak olarak aldıkları kararlar ile neticelendirilir.

Birimde ayrıca, ayakta tedavi olmayacak hastalar için, deneyimli cerrahlar, anestezistler, cerrahi hemşireler ve cerrahi personelden oluşan tam teşekküllü bir medikal ekip ile operasyonlar gerçekleştirilir. Operasyon sonrası bakım ve takip de yine bu ekip tarafından sağlanır; böylece hastanın optimal düzeyde bir iyileşme göstermesi mümkün kılınır.

Bünyesinde, muayene ve bakım odalarının yanı sıra, acil servis ve yoğun bakım ünitesi ile son dönem cihazlar ile donatılmış bulunan ameliyathaneleri bulunduran genel cerrahi birimi, nitelikli kadrosu ile, 7 gün 24 saat hastalardan gelecek olan çağrılara açıktır.

Genel Cerrahi Birimi İlgili Hizmetler

Esencan Hastanesi genel cerrahi biriminde çok çeşitli sağlık hizmetleri verilmekle beraber, yaygın olarak aşağıdaki prosedürler gerçekleştirilmektedir:

 • Travma Cerrahisi / Cerrahi Kritik Bakım
 • Laparoskopik Cerrahi
 • Kolorektal Cerrahi Uygulamaları
 • Endokrin Cerrahisi
 • Obezite Ameliyatı
 • Tip 2 Diyabet Ameliyatı
 • Hemoroit ve Anorektal Cerrahi İşlemler
 • Onkolojik Cerrahi İşlemler
 • Cilt ve Yumuşak Doku Tedavileri
 • Endoskopi Prosedürleri (Gastroskop, Kolonoskopi, ERCP)
 • Minimal İnvaziv Paratiroit Cerrahisi
 • Apandisit Tedavisi

Bunların yanı sıra, birimde onkolojik cerrahi işlemleri de gerçekleştirilmektedir; meme, mide, kolon, karaciğer, safra kesesi, pankreas, rektum olmak üzere çeşitli kanser türlerinin tedavisi başarı ile yapılmaktadır.

Birim Doktorlarımız