İç Hastalıkları (Dahiliye)

İç hastalıkları departmanı çocukluk çağını aşmış bireylerin iç organ sistemleri ile ilgili incelemeleri yapar. Bu sisteme ait organların fonksiyon bozukluklarıyla ilgili teşhis ve tedavi hizmetini verir. Bunun yanı sıra Sağlık hizmeti verdiği her bireyi kendisini hastalıklarda koruması için alınması gereken önlemler konusunda bilinçlendirir ve yönlendirir.

Dâhiliye, tıbbın bir ana bilim dalıdır; İç Hastalıkları olarak da bilinir. İnsanın sindirim sistemi, hormonal sistemi, kalp, akciğer, böbrek, kan hastalıkları, kanserin dahili tanı ve tedavisi, enfeksiyon hastalıkları, romatizmal ve alerjik hastalıklar, yaşlı hasta grubunun sağlığı ve hastalıkları ile ilgilenir.

Genel Dâhiliye tıbbın tüm klinik branşlarına temel teşkil eden bir disiplindir. Sağlık kuruluşlarına başvuran hastaların büyük çoğunluğunun problemleri iç hastalıklarının ilgi alanına girmektedir. Üst ve alt solunum yolu hastalıkları, hiper tansiyon, mide-bağırsak sistemi hastalıkları, böbrek hastalıkları, tiroid hastalıkları, şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar gibi çok geniş bir skalayı kapsar.

Dâhiliye, iç hastalıkları olarak bilinen, 6 ana bölümden oluşan bir bilim dalıdır.

Bu Bölümler;

1. Hematoloji (Kan Hastalıkları)
2. Endokrinoloji (Hormon Hastalıkları)
3. Gastroentenoloji ( Sindirim Sistemi Hastalıkları)
4. Onkoloji (Selim Tümörler ve Kanser Hastalıkları)
5. Romatoloji (Romatizmal Hastalıklar)
6. Nefroloji (Böbrek Hastalıkları ve Hipertansiyon)

Dâhiliye yukarıda anlatılan 6 bölüm dışında Nöroloji (Beyin ve sinir hastalıkları ) Psikiyatri (Ruh Hastalıkları), Enfeksiyon Hastalıları (İltihabi Hastalılar), Göğüs Hastalıları (Akciğer Hastalıkları) , Kardiyoloji (Kalp ve Damar Hastalıları) ve genel cerrahi ile ilgili hastalıklar içinde yönlendirici bir görev üstlenir.

Birim Doktorlarımız

https://esencanhastanesi.com.tr/wp-content/uploads/2020/11/avish.jpg
Uzm. Dr. Aviş Avişovi
İç Hastalıkları (Dahiliye)
https://esencanhastanesi.com.tr/wp-content/uploads/2020/11/esen-akkaya.jpg
Uzm. Dr. Esen Akkaya
İç Hastalıkları (Dahiliye)
https://esencanhastanesi.com.tr/wp-content/uploads/2020/11/ulku-yazici.jpg
Uzm. Dr. Ülkü Yazıcı
İç Hastalıkları (Dahiliye)
444 0 212
Whatsapp