Varis Oluşumunu Engellemek İçin Yapılması Gerekenler

varis1
Üroloji

İlerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan ve erkeklerden ziyade kadınlarda daha fazla görülen varis problemini önlemek aslında mümkün olabilir. Ancak genç yaşlarda önem almak ve alınan önlemleri aksatmadan sürdürmek gerekir. Varis oluşumunu engellemek için yapılabilecekleri sizlere aktarıyoruz.

Düzenli Spor Yapılmalı
Her gün 30 dakika ayırarak spor yapmanız hem daha zinde olmanızı sağlar, hem de ilerleyen yaşlarda varis oluşumunu önler. Spor yapmak için mutlaka spor salonlarına gitmeniz gerekmiyor. Asansör yerine merdiven kullanarak da vücudunuzdaki kasları çalıştırabilirsiniz.

Fazla Kilolardan Kurtulun
Varise neden olan en yaygın sebeplerden biri de fazla kilodur. Fazla kilolarınızdan kurtularak ve ideal kilonuza ulaştıktan sonra bu kiloyu koruyarak sağlığınıza çok ciddi bir yatırım yapmış olursunuz. Toplardamarlardaki kilo baskısını önler ve çok daha rahat hareket edebilirsiniz.

Pedal Çevirin
Bacaklarda bulunan kanın kalbe gitmesinde bacak kaslarının rolü oldukça büyüktür. Bu noktada düzenli olarak pedal çevirmek toplardamarlardaki kan akımında faydalı olacaktır. Mutlaka bisiklete binmeniz gerekmiyor. Evde pedal çevirme hareketi yaparak da bu kan akışını sağlayabilir ve varis oluşumunu önleyebilirsiniz.

Dinlenirken Ayaklarınızı Kaldırın
Gün içerisinde dinlenirken ayaklarınızı kalp seviyesinden daha yüksek bir yere koymanız da toplardamar duvarındaki basıncı bir hayli azaltıyor. Bu nedenle dinlenirken bu pozisyonu almayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Aynı zamanda yatağınızın ayak kısmını hafif yukarı kaldırmanız da etkili olacaktır.

Soğuk Su
Düzenli aralıklarla bacaklarınıza soğuk su uygulamanız da alabileceğiniz önlemler arasında yer alıyor. Damarların duvarlarında büzüşmeye neden olan soğuk su kan akışının kalbe yönelmesini de sağlayacaktır. Ayrıca damarların genişlemesini de engeller.

Koruyucu Çorap Giyin
Varisten koruyan çorapları kullanmanız da etkin bir yöntemdir. Bacakların belirli bölgelerine basınç yapan bu çoraplar varis oluşumunu ve mevcut varislerin ilerlemesini önler.

Sıcak Havadan Kaçının
Çok sıcak havalarda dışarıya çıkmayın. Sıcak damarların genişlemesine neden olduğundan başlıca varis nedenleri arasında yer alıyor.

Varisi Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Uzun süre ayakta kalmayın
  • Uzun süre oturma pozisyonunda kalmayın
  • Bacak bacak üstüne atmayın
  • İdeal kilonuzda kalın
  • Sıkı kıyafetler giymeyin
  • Hamam, kaplıca, sauna gibi çok sıcak yerlerde uzun süre bulunmayın
  • Kabızlıktan kaçının

Varis Oluşumunu Önleyen Egzersiz
Dizlerinizi yukarı çekerek uzatın ve bu esnada kollarınızı da sallayın. Yaklaşık birkaç dakika bu hareketi yaparak vücudunuzun ısınmasını sağlayın. Sonrasında varisten koruyan egzersiz hareketine geçebilirsiniz.

Bacağınızı dizden yukarıya çekin, ardından ayağınızı gergin olacak şekilde uzatın. Bu gerginliği koruyarak bacağınızı aşağı yukarı hareket ettirin. Bu hareketi iki bacağınızla 20 defa yapın.

Bacaklarınızı kapatın, parmak uçlarınızın üzerinde yükselerek alçalın. Bu egzersizi de 20 defa yapın.
Önce ayak ucunuzla sonra topuğunuzla yere dokunun. Sürekli değiştirerek bu hareketi 20 defa uygulayın.

Bir bacağınızla havada daire çizin. Ardından diğer bacağınızla da hareketi yapın ve 20’şer defa uygulayın.

Sorularınız veya Yorumlarınızı Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir