Yaz Aylarında Göz Alerjileri

yaz-aylarinda-goz-alerjiler
Göz Hastalıkları

Göz, vücuttaki en önemli organlardan biri olarak bilinmektedir. Gözde meydana gelen problemler gündelik yaşantıda ciddi problemlere yol açabilmektedir. Bu nedenle kişinin göz hijyenine dikkat etmesi oldukça önemlidir. Gözlere özen göstermek oluşabilecek problemleri önlemeyi sağlamaktadır. Kişinin göz hijyenine dikkat etmesi gerekmektedir.

Göz alerjisi, gözün bazı faktörlere tepki vermesi sonucunda meydana gelir ve gündelik yaşantıda ciddi problemlere neden olabilir. Gözde meydana gelen problemler diğer organları dahi olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Göz alerjileri meydana geldiği takdirde geçmesi beklenmemeli, vakit yapılmadan uygun tedavi yöntemine başlanılmalıdır. Göz alerjileri genel olarak ufak tedavi yöntemleri aracılığıyla tedavi edilebilmektedirler. Bu işlemler oldukça kısa sürer ve kişi acı çekmeden gerçekleşir. Fakat herhangi bir tedavi yöntemine başvurulmadığı sürece kişi hem acı çekmeye devam eder hem de durumun iyileşmesi zaman alır. Bu sırada kişinin gündelik yaşamda problemler yaşayabilmesi olasıdır.

Yaz Aylarında Görülen Göz Alerjisinin Nedenleri

Yaz aylarında gözlerde alerjilerin görülmesi ihtimalinin fazla olduğu bilinmektedir. Göz alerjilerinin sebepleri ise başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Gözde kızarıklığın meydana gelmesi
 2. Gözde kaşıntıların meydana gelmesi
 3. Gözde şişme görülmesi
 4. Yazın bitkiler aracılığıyla üretilmiş olan polenler (Yazın uçuşan polenler göz akıntısına da sebep olabilmektedir.)
 5. Hayvan tüylerinin bahar döneminde yenilenmesi
 6. Rüzgar yoluyla göze taşınan toz ve bu nedenle gözü kaşımak

Özellikle hassas gözlere sahip olan kişilerde sıkça göz alerjileri görülebilmektedir. Bu kişilerin göz hijyenine diğer kişilere oranla daha fazla dikkatli olmaları gerekmektedir.

Yaz dönemiyle birlikte yaza geçiş, bahar döneminin sonlarında da göz alerjilerinin sıkça meydana geldiği bilinmektedir. Bu dönemlerde de yaz aylarında uygulanabilecek olan yöntemlerin uygulanabilmesi mümkündür.

Yaz Aylarında Göz Alerjisinden Korunma Yöntemleri ve Tedavileri

Göz alerjilerini önlemek için her mevsimde farklı yöntemler izlenebilmektedir. Tedavi yöntemlerine başamak için en ideal yol öncelikle bir göz doktoru tarafından muayene edilmektedir. Muayene sonrasında alerjinin nedeni belirlenir ve bu alerjiye en uygun yöntem belirlenir. Göz alerjilerinden korunmak için evde kişinin uygulayabileceği birtakım yöntemlerin bulunduğu bilinmektedir. Fakat doktor kontrolü olmaksızın uygulanan tedavi yöntemlerinin hiçbir şekilde olumlu etkiler doğurmadığı bilinmelidir. Olumlu etkiler görülse dahi kişinin kendi inisiyatifiyle uyguladığı tedavi yöntemleri sonucunda alerjinin tekrarlama olasılığı oldukça yüksektir. Göz alerjisinden korunmak için uygulanabilecek tedavi yöntemleri başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Havalandırmanın uygun olmadığı bölgelerde uzak durmak
 2. Klimaların hava temizleme özelliklerine dikkat etmek
 3. Toz böceklerinden uzak durmak
 4. Dışarı çıkarken gözlük kullanmak
 5. Yatak ve yastık örtülerini sıkça değiştirmek
 6. Gül suyunu pamuk yardımıyla göz üzerine uygulamak
 7. Doktor tarafından önerildiği takdirde göz damlaları kullanmak
 8. Tuzlu suyu kaynatıp göz üzerine uygulamak

Tüm bunlarla birlikte kişinin mutlaka bir göz doktoru tarafından muayene edilmesi ve alerjinin sebebine yönelik tedavi uygulanmasının alerjinin tekrarlamaması için önemli olduğu unutulmamalıdır.

Sorularınız veya Yorumlarınızı Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir